Nápady

Ako udržať slivku na zimu


Skladovanie slivky po dlhú dobu je celkom uskutočniteľnou úlohou. Moderné technológie umožňujú uchovať úrodu nielen čo najdlhšie, ale aj prakticky bez straty ukazovateľov chuti a kvality. Skladovateľnosť závisí od kvality úrody a metód uskladnenia v zime.

Výber stupňa

Doma je údržba čerstvej slivky pomerne problematická. Odrody sliviek, ktoré majú podobné vlastnosti ako Damson, vydržia o niečo dlhšie a lepšie ako mierne odrody. Takmer úplne dozreté slivky niektorých pomerne nízko položených odrôd sú schopné, s minimálnymi stratami pri optimálnej teplote, udržať svoju prezentáciu a chuť mesiac a pol.

akosťpôvodmäsodôstojnosťČas použiteľnosti v chladničke
"El Dorado"Neskorý výber amerického výberuJantárová farba, pokrytá tmavo modrou hrubou pokožkouRýchle, prenosné a vysoko výnosnédo decembra
"Imperial Epines"Francúzska odroda neskorého dozrievaniaVoňavé, jemné, chutné, zelenkavo žltéVysoký a veľmi stabilný výnosaž tri mesiace
"Chachakskaya"Odroda neskorého dozrievania od juhoslovanských chovateľovKrémovo žltá, pomerne šťavnatáVysoko výnosná a prenosná odrodaDo decembra
"Stanley"Neskorý výber amerického výberuChutné, kyslé, krehké mäso.Self-úrodný, vysoko výnosný, prenosnýDo decembra
"Haganta"Nová nemecká zimná odolná známkaMá žltú a zrelú oranžovú dužinu, tvrdú a šťavnatúVysoký a veľmi stabilný výnosaž tri mesiace
CisárovnáNová rozmanitosť neskorého dozrievaniaSladké a kyslé, husté a šťavnaté, dosť mäsitéJedna z najproduktívnejších odrôdaž tri mesiace
"Artoni"Odroda západoeurópskeho pôvoduŽlté sfarbenie, sladká, dobrá chuťVyznačuje sa dobrou odolnosťou proti mrazu a odolnosťou voči hubovým chorobám.Do decembra
„Veľkovojvoda“Odroda neskorého dozrievaniaOranžová, hustá, jemná textúra, vynikajúca sladkokyslá chuťPrenosná odroda odolná voči chorobámAž štyri mesiace
"Anna Shpet"Neskoré dozrievanieŽlté sfarbenie, sladká, dobrá chuťVysoký a veľmi stabilný výnosDo januára

Nová odroda moldavského záhradníckeho, vinohradníckeho a vinárskeho ústavu pod názvom „Ch-3-5“ je výrazne vyššia ako všetky zrelé odrody pri udržiavaní čerstvého ovocia a odporúča sa pestovanie ako jedna z najvyspelejších. Vynikajúco konzervované do januára sú aj slivky odrody Superb Blue.

Je potrebné poznamenať, že pri teplotách okolo 0oSlivka dozrieva dosť pomaly, ale zároveň dochádza k strate chuti. Pri dlhšom skladovaní sa často pozoruje zhnednutie buničiny alebo zhoršenie chuti. Väčšina odrôd dozrieva 18 rokovoS. Štandardná skladovateľnosť slivky sa môže zvýšiť skladovaním zozbieraného ovocia v plynnom prostredí s 1% kyslíka.

Spôsoby uloženia doma

Spravidla sa na skladovanie v čerstvej forme používajú iba plody vysokej kvality z najvyspelejších, neskorých alebo stredne dozrievajúcich odrôd. Existuje niekoľko odporúčaní, ktorých dodržiavanie vám umožňuje predĺžiť skladovateľnosť slivky doma:

 • neodzrelé ovocie sa odporúča skladovať pri izbovej teplote, triedené podľa papierových vreciek;
 • dozrievanie sliviek doma by sa malo uchovávať v chladničke až po dosiahnutí požadovaného stupňa zrelosti;
 • plodinu nemôžete skladovať na miestach, kde hrozí riziko priameho slnečného žiarenia v ovocí;
 • neodporúča sa skladovať slivky balené v tesne uzavretých plastových vreckách;
 • maximálna úroveň vlhkosti v skladovacej miestnosti by nemala prekročiť 90%;
 • teplota v skladovacej miestnosti by mala byť približne 5-6o C, ktorý zaistí plodinu pred stmavnutím buničiny.

Je potrebné poznamenať, že čím dlhšie sa skladuje slivkové ovocie, tým viac sa znižuje saturácia chuti a vône tejto záhrady s kôstkovým ovocím. Veľký objem plodiny sa najvýhodnejšie uchováva na zasklených balkónoch alebo lodžiách v špeciálnych termálnych boxoch. Môžete použiť jednoduché drevené škatule pokryté papierom a pokryté vekom. V takýchto škatuliach by sa mal odtok umiestniť do približne troch až štyroch vrstiev.

Ako zmraziť slivky na zimu

Sušené slivky

Správne pripravené sušené slivky sú nielen chutné, ale tiež veľmi zdravé. Na prípravu sušených sliviek sa odporúča používať plody týchto odrôd:

 • Rozmanitá odroda skorého zrenia "Renklod Karbysheva";
 • Neskorá odroda sliviek z nemeckého výberu "Anna Shpet";
 • Rôzne americké výbery „Blue-free“;
 • Veľkoplodá a vysoko výnosná americká odroda "Stanley";
 • Najstaršia odroda francúzskych chovateľov „D'Ente“;
 • Stará európska odroda neskorého dozrievania „maďarská taliančina“.

Sušenie sa môže uskutočniť niekoľkými, pomerne jednoduchými spôsobmi. Na tento účel sa najčastejšie používajú celkom moderné a vysoko efektívne jednotky - elektrické sušičky, ktoré umožňujú získať vysoko kvalitné výrobky s vynikajúcimi indexmi chuti.

V prípade potreby môžete slivky usušiť v bežnej domácej rúre:

 • slivky sa musia triediť, odstrániť stonky a semená a potom sa dôkladne umyť;
 • biele slivky po dobu niekoľkých minút v roztoku jedlej sódy, až kým sa na povrchu nevytvoria malé praskliny, aby sa odparila vlhkosť, potom opláchnite ovocie a osušte na uteráku;
 • nastavte teplotu v peci na asi 50 - 55oC;
 • prikryte pekáčom pergamenový papier a opatrne položte na jeho povrch sušené slivky;
 • sušte slivky v peci asi päť hodín, potom nechajte panvicu päť hodín pri izbovej teplote;
 • slivky otočte a plech na pečenie vložte do rúry na teplotu 70 ° CoC, kde sušiť ovocie ďalších päť hodín.

Sušené slivky je potrebné skladovať v dobre vetraných a suchých miestnostiach, triedených podľa zavesenia ľanových vriec. Skladovanie v lepenkových škatuliach alebo drevených prepravkách je tiež povolené.

Nakladané slivky

Príprava nakladaných sliviek nie je v našej krajine veľmi rozšírená, avšak toto chutné a zdravé jedlo je v zahraničí veľmi populárne a často sa používa ako príloha k rôznym mäsovým jedlám.

Technológia varenia:

 • dôkladne umyte slivky, jamu, polovicu, rozmiestnite v sterilizovaných nádobách;
 • v 500 ml vody pridajte 300 g cukru, ½ čajovej lyžičky mletej škorice, pár hrášku čiernej a korenia a lyžičku soli;
 • po uvarení marinády do nej pridajte 100 g 9% stolového octu;
 • nalejte vychladenú slivkovú marinádu a dajte sterilizačné nádoby do nádoby s vodou.

Zabalené plechovky by sa mali zabaliť kvôli pomalému ochladeniu. Takýto predlisok sa môže skladovať pri izbovej teplote šesť mesiacov.

Slivka vo vlastnej šťave

Konzervy slivky bez cukru vo vlastnej šťave sú celkom populárne. Recept na takúto rýchlu úrodu je veľmi jednoduchý:

 • triediť zrelé slivky, nakrájané na polovice a odstrániť semená;
 • dajte pripravené ovocie na panvicu a pridajte malé množstvo vody;
 • zahrievanie na nízkej teplote, kým sa šťava aktívne neuvoľňuje;
 • dajte ovocie so šťavou do sterilných pohárov.

Obrobok by sa mal pasterizovať pri teplote 85 ° C, potom viečka prevrátiť, ochladiť na teplotu miestnosti a uložiť na uskladnenie. Podľa rovnakého receptu, ale s prídavkom cukru a malého množstva kyseliny citrónovej môžete použiť slivku na výrobu veľmi chutného a zdravého kompótu.

Ako zmraziť slivky na zimu

Zmrazovanie ovocia

Slivky je možné uchovávať zmrazené po celý rok. Pred zmrazením musia byť plody starostlivo triedené a dobre opláchnuté. Pred zamrznutím sliviek z ovocia nezabudnite odstrániť semená. Slivky sušené na uteráku sa môžu distribuovať v nádobách s vekom alebo zabalených do lepiacej fólie a potom umiestniť do mrazničky.

Takéto polotovary nie sú znovu zmrazené a po rozmrazení by sa mali používať úplne.

Pozrite si video: Režisér očakávaného seriálu Slovania. Tieto filmy mi zmenili život (August 2020).