Dom a záhrada

Ako sa zbaviť suchej hniloby na zemiakoch


Suchá hniloba je bežné ochorenie zemiakov, väčšinou je to vrchol infekcie a následne zníženie výnosu - počas skladovania v pivnici. Aj keď sa infekcia na mieste stále vyvíja počas rýchleho rastu stoniek zemiakov. A infekcia sa dostane do pivnice s hrudkami zeme. Ochorenie sa prejavuje v priebehu niekoľkých dní po znížení hľúz kvôli dlhodobému skladovaniu. Najskôr sa na vonkajšej strane zemiakov objavia škvrnité hnedé škvrny, ktoré sú mierne vtlačené do hľúz. Postupne sa škvrny pridávajú do veľkosti. Pokožka vrásky, dužina suchá, zhnitá. Na zasiahnutej časti zemiakov sa tvoria malé zaoblené bledo-biele alebo ružové „vankúšiky“. Jadro zhnedne.

V infikovaných hľúzach pod vplyvom enzýmov ničia patogény steny zemiakových buniek. Hľuzy sú mäkké, suché, v strede sú vytvorené dutiny, vyplnené bielym žltkastým nadýchaným myceliom. Choroba sa postupne šíri na celé zemiaky. Tomu napomáha zvýšená teplota a vlhkosť. A v suchej pivnici sa z infikovaných zemiakov stáva „múmie“, ktoré sa stávajú ľahkými a tvrdými. Maximálny vývin choroby je v strede a na konci obdobia konzervácie.

Príčinou suchej hniloby zemiakov sú huby, ktoré často pochádzajú z pôdy a vytvárajú spory na povrchu hľúz, čo je hlavným zdrojom infekcie. Straty zo zemiakov počas skladovania zo suchej hniloby dosahujú katastrofické veľkosti. Z celkovej úrody polovica zmizne. Aj keď sa napadnuté hľuzy vysádzajú, rast a vývoj rastlín sa oneskoruje, v počiatočnej fáze dochádza k čiastočnému odumretiu stoniek.

Najprv sa držte poľnohospodárskej techniky výsadby zemiakov. Zemiaky sa môžu pestovať na mieste, kde boli vysadené skôr, po 4 rokoch. Pre semená by sa mali vyberať iba zdravé hľuzy bez viditeľného poškodenia a infekcie. Počas výsadby nepoužívajte čerstvý hnoj.

Ak sa zistí silná hľuza so suchou hnilobou, použite postrek fungicídnymi prípravkami.

Pri zbere zemiakov tiež zabráňte mechanickému poškodeniu a poškodeniu hľúz. Pred uložením zemiakov na skladovanie sa uistite, že dodržujete obdobie ošetrenia, to znamená, že zozbieranú úrodu udržiavajte pri teplote 10 - 14 stupňov po dobu asi 3 týždňov.