Rastliny

Raž v zime: výhody a pravidlá siatia


Raž znamená jednoročné alebo dvojročné bylinné rastliny z rodu Rye a čeľade Myatlikov. Táto kultivovaná rastlina sa požaduje ako zelený hnoj a vysieva sa v podmienkach záhradkárstva s cieľom zlepšiť kvalitatívne vlastnosti pôdy.

Botanické vlastnosti

Raž má vláknitý koreňový systém, ktorý preniká do hĺbky dvoch metrov a pomerne ľahko sa pestuje na piesočnatých pôdach. Vysoká fyziologická aktivita umožňuje kultúre v čo najkratšom čase asimilovať z pôdy užitočné prvky predstavované ťažko rozpustnými zlúčeninami.

Dutá stonková časť raže má päť až šesť internódií. Stonka je priameho typu, holá takmer po celej svojej dĺžke, s výnimkou oblasti priamo pod ušami. Priemerná výška stonky v závislosti od odrodových charakteristík môže byť rádovo 0,8 až 1,0 m. Listy sú do značnej miery lineárne, ploché, až 30 cm dlhé a 25 mm široké. Na spodnej časti listu listu je skrátený jazyk s krátkymi, holými alebo pubertálnymi ušami zakrývajúcimi stopkovú časť.

Kedy zasadiť ako siderat

Raž je v našej krajine veľmi populárny siderát, vysiaty obyčajným alebo hromadným spôsobom. Vďaka vysokej úrovni nenáročnosti raže na kvalitatívne zloženie pôdy je táto rastlina veľmi konkurencieschopná v porovnaní s ostatnými plodinami zeleného hnoja. Takéto nenáročné, ale veľmi efektívne zelené hnojivo vykazuje najvyššiu produktivitu pri sejbe v zime.

Práve raž môže v krátkom čase zvýšiť značné množstvo zelenej hmoty pred začiatkom prudkého ochladzovania, čo umožňuje použitie tejto rastliny po zbere hlavných záhradných plodín. Najlepšie je pestovať zelený hnoj v septembri. V tomto prípade by sa zelená hmota, ktorá vyrástla na snehu, nemala rezať a samotná kultúra môže ľahko tolerovať zimu bez snehu. Na jar sa kultúra dostatočne rýchlo dostane do fázy aktívneho rastu a v máji je pripravená na zaliatie do záhrady. V strednej časti našej krajiny musí byť raž osiaty od polovice augusta do poslednej dekády septembra, čo vám umožňuje pestovať rastliny do výšky 20 - 25 cm pred začiatkom výrazných mrazov. Štandardná spotreba osiva v tomto prípade je približne jeden a pol kilogramu na každú stotinu lokality.

Jesenné pestovanie: siderata

Technológia pestovania skleníkov

V skleníkových podmienkach sa odporúča pestovať vysoko produktívne a krátko prenasledované odrody raže, ktoré sú dostatočne odolné voči umiestneniu a chorobám. Najčastejšie vysiate v skleníku:

 • "Bezenchukskaya-87";
 • "Krátke stopky 69"
 • "Clear";
 • "Snehová búrka";
 • "Saratov-5";
 • "Derzhavinskaya-29."

V ekologickom poľnohospodárstve je zelený hnoj jedným z najúčinnejších prostriedkov na zlepšenie kvality pôdy. Pokiaľ však ide o otázky pestovania raže v skleníku medzi amatérskymi pestovateľmi zeleniny, stále neexistuje jednoznačný názor.

Podľa skúseností mnohých záhradníkov raž pestovaná v zime na skleníkových hrebeňoch pokračuje na svojom raste a vývoji na jar a táto hviezdna rastlina je schopná vylučovať látky, ktoré majú tlmiaci účinok na burinu a záhradné plodiny. samozrejme, Raž je schopná dokonale liečiť skleníkovú pôdu, často infikovanú háďatkami alebo patogénnymi hubami. Výsadba uhoriek po výsadbe zelenej hmoty raže sa však neodporúča, pretože rastlinné plodiny môžu zaostávať vo vývoji a znižovať úrodu.

Funkcie sejby v záhrade

Je možné osiať raž ako zelený hnoj na hrebeňoch, ako aj v oblastiach na otvorenom priestranstve, ktoré ničia pôvodcov plesňových chorôb a bránia rozvoju nematód. Odporúča sa zasadiť raž pred zemiaky, paradajky, tekvicu, cuketu a uhorky ako predchodcu siderálnej plodiny..

Ak je na jar potrebné zasadiť taký zelený hnoj, ako je raž, do brázd, potom sa na jeseň odporúča pestovať toto zelené hnojivo jednoduchým rozptýlením semien v pôde a zakrytím mulčovacou vrstvou. Je povolené pestovať zimné siderálne plodiny v brázdach, avšak s výhradou hĺbky výsevu nie viac ako tri až štyri centimetre., Je vhodné odrezať zelenú hmotu rovnou rezačkou priamo nad povrchom, po ktorej je potrebné vykopanú koreňový systém, ktorý zostáva v pôde.

Výhody hnojív

Raž má nesporné výhody v porovnaní s mnohými inými plodinami zeleného hnoja a zeleným hnojom a výsev do domácej záhrady z niekoľkých dôvodov:

 • rýchly rast a tendencia k silnému obrábaniu;
 • schopnosť obohatiť pôdu o také dôležité a cenné živiny, ako sú dusík, draslík a organické zlúčeniny;
 • zlepšenie uvoľniteľnosti pôdy a priedušnosti;
 • možnosť aplikácie pri striedaní plodín;
 • možnosť siatia na jeseň po zbere hlavnej plodiny;
 • táto výsadba slúži ako dobrá ochrana pôdy pred eróziou v dôsledku negatívnych účinkov vetra alebo vody;
 • v prípade potreby zasiať raž v zime, držať sneh a zabrániť hlbokému zamrznutiu pôdy.

Na jar nemusí byť zelená hmota raže rozdrvená, takže môže byť úplne zabudovaná do pôdy na mieste. Okrem toho raž má tlmiaci účinok na burinu a je vysoko účinný pri odstraňovaní pšeničnej trávy z náplasti.

Raž: užitočné vlastnosti

Malo by sa však pamätať na to, že na tom istom mieste nie je dovolené pestovať sideratové rastliny a záhradné plodiny patriace do tej istej rodiny. Je tiež potrebné dodržať čas kosenia siderálnej kultúry a nedovoliť ligáciu kmeňovej časti, koreňového systému alebo dozrievania semien. Raž má okrem iného odtokový účinok na pôdu a je viac žiadaná v regiónoch s dostatočnými zrážkami.