Návrh

Ako chrániť zemiaky pred medveďom


Medveď je pomerne veľký hmyz, ktorý má hnedé telo, krátke krídla a silné predné končatiny. Keď je škodca v pôde, pohybuje sa v nej a jej hľuzy zemiakov. Za jeden mesiac môže tento škodca znášať okolo tristo vajec. Vajce sa môžu zmeniť na hmyz pre dospelých len za pár týždňov.

Ak chcete bojovať s medveďom, musíte sa šíriť po celej ploche vysiatej zemiakmi, hromádou čerstvého hnoja. Tento škodca miluje vôňu hnoja a plazí sa do týchto hromád. Tam robí nory a kladie vajíčka. Po pol mesiaci si môžete prezrieť všetky hromady a zaoberať sa škodcom a jeho vajíčkami. Na jeseň môžete vykopať malú dierku a hádzať hnoj. Medvede sa tam usídlia na zimu. Keď dôjde k mrazu, tento hnoj sa rozptýli po zamrznutej pôde a všetci škodcovia zamrznú. Alebo na jar môžete tento hnoj spáliť.

Okolo zemiakov môžete naliať aj granule chemikálií, napríklad Medvetox. Po konzumácii takejto pelety medveď zomrie okamžite.

Na jeseň, po zbere úrody, môžete naniesť zmes petroleja s vodou. Musíte vziať 100 gramov petroleja a rozpustiť ho v desaťlitrovej nádobe s vodou. Táto zmes sa musí naliať do otvorov škodcu, 30 gramov za norku.

Medvede sa boja mydlovej vody. Je potrebné pripraviť veľmi silné mydlové riešenie pomocou domáceho mydla a naliať do otvorov. Medvede vylezú z pôdy a dajú sa ľahko rezať lopatou. Ak sa nemôžu dostať von, zomrú priamo v pôde.

Na miestach, kde je veľa dier, musíte do pôdy vykopať trojlitrovú nádobu tak, aby jej krk bol na úrovni pôdy. Škodca sa tam dostane a nemôže sa dostať von. Do tejto plechovky môžete naliať trochu piva, pretože jej vôňa medveďa je veľmi rada.

Existuje ľudový spôsob boja proti medveďovi. Je potrebné rozdrviť škrupinu a priniesť ju do postele so zemiakmi. Škrupinu môžete navlhčiť slnečnicovým olejom.