Inštrukcia

Výsev chernushki pred zimou: pravidlá výberu, načasovania a výsadby odrôd


Cibuľu môžete pestovať na jar, ale skúsení záhradníci vedia, že kvalitná cibuľová hlava rastie zo semien veľmi dlho, takže výsev chernushky sa často uskutočňuje tesne pred zimou. V tomto prípade je možné získať čo najskôr nielen dobre formovanú sadbu semien, ale aj šťavnaté vitamínové greeny a predajnú cibuľovú hlavu vhodnú na dlhodobé skladovanie.

Čas pristátia

Prasnica chernushka by mala byť pred začiatkom stabilných mrazov. Štandardné dátumy výsevu sa môžu líšiť v závislosti od pôdnych a klimatických podmienok v regióne. Hlavnou podmienkou úspešnej kultivácie je vytvorenie optimálnych podmienok, ktoré umožnia nigelám klíčiť presne začiatkom jari.

Za najskoršie obdobie výsevu sa považuje posledné desaťročie v októbri alebo novembri, keď už bude pôda v tejto lokalite dosť zamrznutá. Mnoho záhradníkov radšej zasieva v zime chernushka pod snehom.

Výber stupňa

V súčasnosti sa v podmienkach domácej záhradkárstva u nás praktizuje siatie niekoľkých odrôd cibule súčasne. Tieto odrody sa osvedčili pri tomto spôsobe pestovania a umožňujú vám získať vysoko kvalitnú a najdôležitejšiu plodinu zeleniny.

akosťpopisVegetačné obdobieproduktivita
"Agro-zima"Veľmi veľké a husté, s vysokou úrovňou šťavnatosti, cibule výrazného bieleho sfarbenia, priemerná hmotnosť do 100 gstrednáAsi 3,5 kg na štvorcový meter pristávacej plochy
„Sibírsky ročný“Rastlina s dobrým listím tvorí cibuľky zaobleného plochého tvaru so žltou farbou povrchuPredčasné zrenieAsi 4 kg na meter štvorcový pristávacej plochy
"Ruby"Guľaté žiarovky vážiace asi 55 - 85 g svetloružovej farby s charakteristickým strieborným odtieňom na povrchuPredčasné zrenieAsi 3 kg na meter štvorcový pristávacej plochy
"Moosonee"Odroda odolná proti chladu s tvorbou hustého, okrúhleho, bieleho zafarbenia cibúľ, s hmotnosťou asi 100 - 120 gPolovica skoroAsi 3 kg na meter štvorcový pristávacej plochy
"Robin"Vysoko produktívna červená odroda s veľkými žiarovkami podobnými amfore, priemerná hmotnosť 100 gstrednáUkazuje maximálnu produktivitu v južných regiónoch
"Buran"Okrúhle a husté cibule intenzívne žltého sfarbenia a priemernej hmotnosti do 100 g.Neskoré dozrievanieAsi 4 kg na meter štvorcový pristávacej plochy.
"Lugansk"Cibuľka malej cibule zlatožltej farby, okrúhle alebo oválne, stredná hustota, s hmotnosťou do 145 gStredne neskoroV závislosti od poľnohospodárskej technológie sa celkový výnos môže pohybovať medzi 1,5 - 4,5 kg / m2. m
Stuttgart RiesenVytvára ploché alebo ploché okrúhle cibuľky zlatohnedej farby, s akútnou chuťou buničiny, s hmotnosťou do 300 g.Stredne dozrievajúceProduktivita je vysoká a pohybuje sa okolo 8 kg na meter štvorcový.

Hybridná forma zimnej cibule s názvom „Tamara F1“ a vysoko odolný hybrid japonských chovateľov „Panther F1“ tiež fungovali celkom dobre.

Ako zasadiť nigellu

Príprava semien a test klíčenia

Hlavnou úlohou záhradníka počas zimných plodín je kontrola klíčivosti semien. Na tento účel by sa niekoľko semien malo položiť na vlhkú handričku a uložiť na pomerne teplé miesto. S príchodom priateľských klíčkov môžete začať predsejbovú prípravu:

  • osivo by sa malo triediť podľa veľkosti, pretože väčšie semená klíčia asi o jeden a pol týždňa skôr ako stredné a malé semená;
  • ak má osivo nakúpené v špecializovaných predajniach dezinfekčnú značku na obale, nie je potrebné takúto udalosť opakovať;
  • Samostatne pestované a zbierané na svojom mieste semenného materiálu, je žiaduce vopred ošetriť fungicídnym obväzovým činidlom alebo roztokom na báze manganistanu draselného;

  • ak sa na spracovanie použije roztok manganistanu draselného, ​​potom sa semená musia uchovávať jeden deň;
  • dobrý výsledok sa dosiahne kvalitatívnym zahrievaním semien chernushky pol hodiny v horúcej vode pri teplote 50 ° CoC, potom stát 'pol hodiny v roztoku na báze aloe šťavy.

Po spracovaní musí byť chernushka dobre vysušená, čo vám umožní uvoľniť sa semenný materiál záhradnej kultúry. Je dovolené miešať chernushku s kriedou alebo ľahkým riečnym pieskom, vďaka čomu budú semená celkom jasne viditeľné na povrchu pôdy.

Výsevné pravidlá

Najlepšími predchodcami pestovania čiernej cibule sú rôzne druhy kapusty, uhorky, ako sú strukoviny, napríklad hrach a fazuľa, ako aj zemiaky. V prípade aplikácie vysoko kvalitných hnojív pre prekurzorové plodiny, pred výsevom čiernej cibule, to môžete urobiť bez zlepšenia kvality pôdy pomocou humusu alebo kompostu.

Technológia výsadby Chernushka koncom jesene je takáto:

  • hrebene pre cibuľu sa odporúča usporiadať do určitej výšky, ktorá umožní odtekanie prebytočnej vlhkosti;
  • na slnečnom a dobre zahriatom mieste by sa mal nachádzať pozemok na pestovanie chernushky a pestovanie vysoko kvalitnej cibule;
  • Najlepšie je odložiť hrebene po zbere rajčiakov alebo zemiakov, ako aj kapusty, mrkvy alebo akýchkoľvek strukovín;
  • pri príprave pôdy pred výsevom si môžete vyrobiť pol vedra humusu a tretinu vedra hrubého piesku na meter štvorcový;
  • Pri vykopávaní nezabudnite starostlivo odstrániť všetku vegetáciu burín a potom vyrovnať povrch hrebeňov pomocou záhradného hrable.

Výsadba čiernej cibule nie je náročná. Na hrebeňoch musíte urobiť drážky, ktorých hĺbka by mala byť asi 2,5 - 3,0 cm. Vzdialenosť medzi ryhami by mala byť približne 18 - 20 cm. Očkovanie je hustejšie a hustejšie ako na jar. Spravidla sa pri zimovaní výsevu chernushky odporúča dodržiavať štandardný výpočet sto semien na každý lineárny meter výsadbovej plochy. Dobrým výsledkom je spoločná výsev cibule a mrkvy, ktoré sa navzájom dokážu chrániť pred útokmi mnohých škodcov.

Plodiny musia byť pozbierané rašelinovými, pilinami alebo jedľovými konármi, ktoré chránia sadenice pred neskoro, na jar vracajú mrazy a zachovávajú vlhkosť potrebnú pre rozvoj záhradnej kultúry. V zime je potrebné monitorovať stav hrebeňov a zabezpečiť, aby boli plodiny rovnomerne pokryté vrstvou snehu.

Čierna cibuľa: semená

Na jar, z rozmrazovacích hrebeňov, musíte odstrániť okraje, mulčovacie materiály a semená nechtíka rastlín alebo záhradné nechtíky pozdĺž okraja, ktoré sú priaznivé pre rast cibule a môžu odradiť škodcov.