Dom a záhrada

Aspidistra: jemný a mnohostranný liatinový kvet


Aspidistra je obyvateľom subtropických lesov Japonska a južných provincií Číny. Táto rastlina nemá stonku a má krásne tvarované mäsité vždyzelené listy, ktoré rastú priamo z pôdy na jemných výhonkoch stopiek, každý na každom. Napriek svojmu tropickému pôvodu patrí aspidistra do kategórie veľmi nenáročných rastlín, preto sa všeobecne nazýva liatinový kvet.

Druhy a odrody aspidistry v izbovej kultúre

V prírode existujú najmenej stovky druhov aspidistry, ktoré sa líšia tvarom a veľkosťou listových listov, výškou stopiek a farbou. napriek tomu, vnútorná kultúra nemá viac ako päť druhov rastlín:

  • Aspidistra vysoká (Elatior). Roztomilé kožovité listy tejto kvetiny sú dosť veľké - do výšky 50 cm a šírky asi 15 cm. Na spodku každého veľkého listu sú menšie listy (zvyčajne 1 alebo 2). Listy sú natreté rovnomerne zelenou farbou.
  • Aspidistra pestrá (Oživí). Tento druh sa vyznačuje veľmi hustými kožovitými listami, škvrnitými s množstvom škvŕn a škvrnami bielej, žltkastej alebo ružovej farby (v závislosti od odrody). Vytvára kríky až pol metra alebo viac.

  • Oponujte aspidistru (Attenuata). Veľká odroda, ktorej list dosahuje dĺžku 80 cm (spolu s stopkami). Charakteristickým rysom odrody je prítomnosť veľkých škvŕn rôznych odtieňov na doske. Okrem toho tento druh častejšie vstupuje do kvetu doma.
  • Aspidistra oblancefolia (Oblanceifolia). Jeden z najčastejšie sa vyskytujúcich druhov v byte, ktorý je okrem malých kvetov tiež atraktívny, pretože jeho listy sú posiate malými zaoblenými bodkami.

Na základe uvedených druhov sa vytvorili desiatky odrôd kvetín, ktoré sa môžu od seba nejakým spôsobom líšiť. Nasledujúce odrody aspidistry sa považujú za najbežnejšie a najpopulárnejšie v kultúre:

Názov triedyPríslušnosť k danému druhupopis
Mliečna dráhaoživíRastlina s vertikálne orientovanými listami až do 60 cm dlhými, list je kožovitý, zelený so zreteľnými krémovými alebo belavými škvrnami.
Fuji-No-MineelatiorObjemná odroda s tmavozelenými lesklými listami so svetlejšími pruhmi rozbiehajúcimi sa od spodnej časti listu
Ginga obrelatiorNajodolnejšia odroda, ktorej listy sú pokryté nerovnými škvrnami pripomínajúcimi kvapky alebo striekanie farby
OkamielatiorNajviditeľnejšia veľká škála aspidistry, ktorej listy môžu dosiahnuť dĺžku 70 cm. Na doskách sú široké svetlé pruhy, ktoré môžu zaberať až polovicu plátu
AsahielatiorElegantná odroda s jemnými zelenými listami pokrytými jemnými dotykmi svetla
Snehová čiapkaelatiorOdroda je veľmi podobná predchádzajúcej, ale s rozsiahlejšími a jasnejšími škvrnami. Listy tejto odrody sú na koncoch takmer biele, na spodnej strane sú tmavo zelené
Sekko kanelatiorOdroda s pruhovanými bielo-zelenými listami, ktorých dĺžka v dospelosti dosahuje 70 cm
Alishan obrie postriekaťattenuataOdroda sa vyznačuje veľkým listom nasýtenej zelenej farby s bielymi a žltými škvrnami.
SpidermanGuangxiensisVeľmi neobvyklá odroda s malými (do 40 cm dlhé) zelenými listami vejčitého tvaru a veľmi tenkými stopkami. Tvar kvetu (puky) je ešte jedinečný - pripomína malé fialové pavúky
Nagoya StarsOblanceifoliaListy tejto odrody sú xiphoidné alebo kopijovité, zelenej farby s malými žltými škvrnami tvaru hviezdy. Vrcholom odrody však nie je ani zďaleka farba listu, pretože hviezdy Nagano sú známe tým, že sú najrozšírenejšie kvitnúce odrody aspidistra.

To samozrejme nie sú všetky druhy a odrody aspidistry a rastlina má oveľa viac tvarov a farieb. Kvôli tejto rozmanitosti sa kultúra široko používa v krajinnom dizajne, ako aj vo floristike. V druhom prípade majú osobitnú hodnotu monofónne zelené rastliny, ktoré sa stávajú vynikajúcim spoločníkom v kyticiach pre ruže, orchidey a iné klasické kvety.

Kvitnúca aspidistra nie je cenným pohľadom, avšak mnohí pestovatelia kvetov sa snažia čo najviac priblížiť ideálnym podmienkam pre svoju kultiváciu, aby vyvolali svieži kvet. Kvety všetkých aspidistra sú jednoduché, nachádzajú sa na povrchu pôdy alebo niekoľko milimetrov od nej. Sú malé, často nepísané. Iba niekoľko odrôd sa môže pýšiť nádhernými farbami púčikov.

Fotogaléria

Aspidistra: vlastnosti kultivácie

Funkcie starostlivosti

Rastlina, o ktorú ide v tomto článku, je neuveriteľne vytrvalá. Ľahko toleruje krátkodobé chladenie, dlhé obdobia sucha a husté tieňovanie. Vďaka tomu je možné kvetinu použiť do záhradných miestností s oknami smerujúcimi na sever, ako aj do miestností, v ktorých je v zime chladná.

Požiadavky na teplotu

Aspidistra rastie najlepšie pri teplotách v rozmedzí od 10 do 15 stupňov. Neodporúča sa umiestňovať kvetináč vedľa vykurovacích zariadení. V lete je možné rastlinu umiestniť vedľa klimatizácie av zime bližšie k oknu. V zime môžete pravidelne otvárať okno a osviežiť ohrievaný vzduch v miestnosti.

Požiadavky na vlhkosť

Aspidistra sa cíti dobre v miestnostiach s nízkou vlhkosťou. Odporúča sa striekať rastlinu iba v najteplejších dňoch a potom nie častejšie ako dvakrát týždenne. Kvety sú náročnejšie na pôdnu vlhkosť, najmä ak sú mladé a aktívne rastú zelené. Odporúča sa zalievať malé rastliny až 2-krát týždenne, pričom sa má dobre nasiaknuť hrudka a dospelí sú spokojní s týždenným zalievaním v miernych dávkach.

V zime sa musí vlhkosť pôdy a vzduchu pre aspidistru znížiť na minimum. Od novembra do marca je preto potrebné vodu zalievať viac ako raz mesačne. Postrek počas tohto obdobia na kvet sa stáva úplne zbytočným a nebezpečným.

Ak sa pestuje doma, všetka starostlivosť o aspidistru spočíva v pravidelnom čistení listov prachu mierne navlhčenou servítkou. Okrem toho, Z času na čas sa odporúča transplantovať rastlinu do priestrannejšieho hrnca s čerstvou pôdnou zmesou.

Výsadba a rozmnožovanie

Optimálna pôda pre aspidistru sa považuje za zmes trávnika, listového humusu, piesku a humusu obyčajného. Pokiaľ ide o zloženie a fyzikálne vlastnosti, táto zmes sa najviac zhoduje s pôdou lesného odpadu, na ktorej kvetina rastie v prírode. Aby sa zabránilo rozkladu koreňov, musí byť v nádobe vybavená drenážna vrstva zlomených črepov alebo perlitových granúl.

Priemer hrnca nemusí byť príliš veľký, pretože málo aspidistras miluje priestor. Väčšina druhov a odrôd je spokojná s polospartánskymi podmienkami a dobre rastú v nádobách, ktorých priemer je o 5 až 7 cm väčší ako veľkosť zväzku koreňov.

Transplantácia bude úspešnejšia, ak bude vykonaná v polovici jari - od polovice apríla do druhej dekády mája. Pred vyplnením koreňov rastlín zmesou pôdy musíte ich starostlivo skontrolovať, či nie sú poškodené. Akékoľvek poškodenie by malo byť ošetrené brilantnou zelenou alebo posypané rozdrveným dreveným uhlím.

Súbežne s transplantáciou kvetu môže byť krík rozdelený, to znamená množený. Pred vysadením kríka do novej pôdy sa od neho opatrne oddelí kúsok podzemka s niekoľkými listami. Musia byť vysadené rovnakým spôsobom ako dospelé rastliny.

V prvom týždni po transplantácii musí byť aspidistra dobre napojená a chránená pred slnkom.

Ďalším spôsobom, ako šíriť aspidistru, je list. Strávte ju v lete, keď sa už elektrárni podarilo vybudovať väčšinu zelenej hmoty. Na rozmnožovanie si vyberte zdravý list bez poškodenia a odrežte ho. Je dôležité neopustiť ani malý čapík - je potrebný iba list! Plátok by sa mal vysušiť a potom sa list umiestni do misky so širokým krkom. Je dôležité, aby fólia bola úplne pod vodou. Ďalej by ste mali zablokovať vzduch vo fľaši. Za týmto účelom je krk misiek pokrytý sklom alebo voskovaným papierom a kĺby sú potiahnuté plastelínou. Fľaša by sa mala umiestniť na svetlé a teplé miesto. V takýchto podmienkach sa korene na liste objavia o niekoľko týždňov.

Keď korene dorastú pri reze o 2 až 3 cm, musí sa z vody odstrániť a vysadiť do ľahkej listovej pôdy. Sadenice bude potrebné zakryť nádobou, aby sa rýchlejšie zakorenila.

Vrchný obväz

Pri správnej príprave pôdy pre rastlinu v prvých mesiacoch po výsadbe nepotrebujú vrchnú úpravu. V období, keď kvetina aktívne rastie, sa odporúča kŕmiť tekutým univerzálnym hnojivom pre izbové rastliny (Kemira a podobne). Nie je potrebné používať vrchné obväzy častejšie, ako sa odporúča v návode na použitie týchto prostriedkov, v ideálnom prípade - nie viac ako raz mesačne.

U pestrých odrôd a odrôd by malo byť častejšie kŕmenie aspidistrom - budete musieť do vody pridať hnojivo na zavlažovanie najmenej raz za tri týždne.

Rastúce problémy

Napriek tomu, že aspidistra sa považuje za najodolnejšiu voči nepriaznivým podmienkam pestovania kvetín, pri pestovaní rastlín sa môžu vyskytnúť rôzne typy problémov. Pri ich riešení je dôležité pochopiť, prečo sa problém vyskytol.

ProblémDôvod výskyturozhodnutie
Leaf wiltKritický nedostatok alebo nadmerná vlhkosť v pôdeNormalizácia zavlažovacieho režimu podľa existujúcej chyby
Spomalenie rastuNedostatok dusíka v pôde.Kŕmte rastlinu dusíkatými hnojivami alebo infúziou nariedeného kuracích kráv
Odprýskávanie listov, strata jasu škvŕnAkútny nedostatok svetlaDajte kvetináč s rastlinou z hustého tieňa na osvetlenejšie miesto, ale nie na priame slnečné svetlo
Chróza listovStarnúce rastliny, nadmerné zalievanieSo zvýšenou vlhkosťou pôdy ju znížte. Za normálnych podmienok zavlažovania zastrihujte staré letáky na úroveň pôdy
Zhnednutie žíl alebo listov podobných listomInfekcia rastliny červeným pavúkomZvýšte vnútornú vlhkosť, ošetrite rastlinu aktellic
Náhle žltnutie a smrť listovInfekcia rastliny mierkouManuálny zber škodcov, ošetrenie rastliny mydlovým roztokom alebo karbofosom
Znaky a povery

Rastlina aspidistry je taká silná a stabilná, že ľudová povesť jej dala také vlastnosti, ako je schopnosť pomôcť ľuďom odolávať škodlivým závislostiam - opitosti, drogové závislosti a ďalšie závislosti.

Druhy Aspidistry

Povery spojené s touto rastlinou hovoria, že tí, ktorí sa rozhodnú zasadiť túto kvetinu v dome, nie sú ohrození depresiou a skleslosťou, pretože listy aspidistry dávajú majiteľovi kvetiny neuveriteľnú vôľu a posilňujú ich charakter. Existujú tiež náznaky, ktoré tvrdia, že je lepšie takéto kvety kúpiť sami, ale dať. Potom sa stane skutočným pomocníkom pre osobu, ktorá dostala taký pekný živý darček.