Dom a záhrada

Hydrangea na jeseň: vrchný dresing, starostlivosť a vlastnosti prípravy na zimu


Jasný zástupca kvetinovej kultúry sa stane dekoráciou osobného pozemku, ak vytvoríte podmienky, ktoré sú preň potrebné. Hydrangea je natoľko atraktívna, že zostať ľahostajným je takmer nemožné. Z tohto dôvodu chcú záhradníci podrobne poznať pravidlá starostlivosti o kvety.

Funkcie jesenné hortenzie top dressing

Jesenná práca sa vykonáva na prípravu rastliny na zimu. Doba odpočinku pod snehovou pokrývkou iba navonok sa nemusí javiť ako dôležitá pre kríky. Hydrangea by mala byť chránená pred nízkymi teplotami a chrániť mladé výhonky a stopky.

O potrebe kŕmenia hortenzie na jeseň

Vrchný obväz je hlavným typom starostlivosti o svieži kvetnatý ker. Hnojenie chráni koreňový systém pred obdobím, keď v pôdnych procesoch neexistuje aktívny život. Pozemok je vyčerpaný po letnom kŕmení kríkov. Dala všetko, čo mohla, a potrebovala podporu.

Druhy hnojív a pravidlá ich aplikácie

Hnojivá na jeseň sú známe veľa. Aká je zvláštnosť takýchto zmesí?

 1. Skúsení agronómovia odporúčajú použitie zlúčeniny fosforu draselného. Draslík je schopný posilniť koreň, chráni pred chladom prenikajúcim hlboko do zeme. Receptúra ​​na zloženie: 1 lyžica superfosfátu, 1 lyžica síranu draselného sa umiestni do 10 litrovej nádoby. Zmes sa dôkladne premieša. 7 litrov kvapaliny bude potrebné na zemi pod jedným puzdrom. Draslík znižuje teplotu, pri ktorej tekutina začína v rastlinách mrznúť. Fosfor zlepšuje imunitný systém. Obnovuje sa odolnosť voči chorobám kvetov.
 2. Organické hnojivá. Prenajímatelia ich pripravujú vopred v lete. Toto je kompost, humus, rašelina. Organické zlúčeniny nemusia byť vykopané do hĺbky koreňa. Sú jednoducho umiestnené pod kríkom nad oblasťou koreňov. Organické látky budú slúžiť ako otepľovanie, top obliekanie a ochrana. Kompozície sa po dlhom období rozkladajú a hortenzie nepomáhajú ani mesiac, ale celú snehovú sezónu.
 3. Minerálne zmesi. Takýto vrchný obväz posilní rastlinu a vytvorí ochranu pred mrazom.

Na jeseň nemôžete použiť zlúčeniny dusíka. Minerály vytvárajú podmienky na stimuláciu rastu nových výhonkov. Jesenné obdobie im nemôže dať príležitosť rozvíjať sa, naopak, zima poškodí vetvy, začnú mraziť a odumierajú. Okrem toho sa mladé konáre dotknú tých starých, ker oslabí. Častejšie to vedie k strate väčšiny kvetov a nedostatku púčikov pre budúcu sezónu. Aké ďalšie látky by sa na jeseň nemali používať:

 • železo;
 • horčík;
 • bor.

Ako prerezávať hortenziu na jeseň

Ostatné starostlivosť o hortenziu na jeseň

Začiatkom septembra sa vykonáva orezávanie listov. Začnite v dolnej časti konárov. Výhonky bez lístia začínajú kondenzovať - ​​„drevnaté“. Po prvých mrazoch sa odstránia aj zvyšné vädnuté listy. Môžete zanechať iba tie, ktoré pokrývajú púčiky stopiek.

Pravidlá napájania

Hydrangea miluje vlhkosť. Zásobuje sa vodou a drží ju v stonkách. Ak zaliate kvetinu počas začiatku chladného počasia, bude Bush presýtený vodou. Nadmerná vlhkosť bude mať za následok praskliny a triesky na stonkách a vetvách. Preto sa s nástupom jesene zalievanie zastaví. Obávať sa, že kvety nebudú mať dostatok vlhkosti, nestojí za to. Postarajú sa o seba a vytvárajú v nich vodnú rovnováhu. Jeseň vo väčšine Ruska je obdobím dažďov a vetrov. Kvety by mali byť chránené pred prirodzenou vlhkosťou. Aké udalosti sa majú usporiadať:

 • postaviť rám;
 • napnite filmový poťah;
 • vykopať krík s úzkymi priekopami na vypustenie vody.

Všetky tieto zariadenia sa môžu v zime používať na umiestnenie úkrytov a hnojív.

V suchých jesenných obdobiach záhradníci vytvárajú špeciálne riešenie tekutého zalievania: vezmite 15-16 g monofosfátu a superfosfátu, rozrieďte ich v 10 litroch vody a nalejte na krík. Takéto zalievanie sa pred zimou stane saturáciou vlhkosťou a vrchným obväzom. Akcia zahŕňa iba jedno zalievanie.

Termíny a technológia jesenného prerezávania hortenzie

Bush bez orezania sa zanedbáva. Stratí svoju krásu a nádheru pukov. Prerezávanie sa vykonáva pred útočiskom. Obriezka závisí od typu, odrody hortenzie:

 1. Stromový pohľad - krátke prerezávanie.
 2. Veľkokveté - hygienické prerezávanie.

Suché kvety sa odrežú z kríka. Môžu zlomiť vetvy.

Prerezávanie stromov:

 • odstrániť slabé vetvy;
 • prázdny, ktorý nemohol kvitnúť v minulej sezóne;
 • výhonky umiestnené do stredu, do stonky;
 • vysušený;
 • chorých.

Dobré výhonky sú rezané tak, aby nezostali viac ako 4 puky. Ak je to potrebné, omladnite krík, každá vetva sa oreže na 15-20 cm.

Vyrezávanie panicled:

 • choré výhonky;
 • vyschnúť;
 • uschne;
 • slabé;
 • tenká;
 • poškodený.

Pracujte s každým kmeňom, ktorý môže mať odroda niekoľko. Prerezávanie bude úlohou formovania tvaru kríka budúci rok.

Orezávanie veľkých listnatých druhov:

 • poškodená;
 • slabé;
 • uschnúť.

Sanitárne prerezávanie neumožňuje skrátiť výhonky, takéto činnosti poškodia puky kvetov. Puzdro môže zostať bez rozkvetu.

Akékoľvek rezacie práce sa vykonávajú pomocou špeciálneho vybavenia. Bežné nožnice na takéto činnosti nebudú fungovať, môžu poškodiť konáre. Okrem toho si vyberajú čas rezania: po prvom mraze, keď sa šťava prestane pohybovať pozdĺž tkanív stonky a vetiev.

Propagácia hortenzie panikovej odrezky na jeseň

Preventívne ošetrenie

Hydrangea nie je vystavená hubovej infekcii. Preventívne ošetrenie pred zimným útočiskom sa neodporúča. Navrhujú, aby sa to vzdalo. Niektorí vlastníci stále chcú vykonávať takúto prácu. Pre nich agronómovia vyvinuli moderné látky - fungicídy. Je potrebné tieto odporúčania preštudovať a vykonať úkony spracovania presne podľa ich zhody.

Transplantácia hortenzie na jeseň na nové miesto v záhrade

Jeseň je najlepší čas na presun do nových oblastí lokality. Počas zimy sa koreňový systém prispôsobí novým podmienkam, upevní sa. Najlepší čas je koniec septembra. Ako sa transplantácia vykonáva:

 1. Listy a konáre sú spojené do jedného zvislého zväzku.
 2. Kopanie výkopu v tvare kruhu.
 3. Na prepravu puzdra spolu so zemou sa pripravuje koliesko;
 4. Pod koreňovým systémom sa posúva drevený alebo kovový štít.
 5. Kvetina spolu v hlinenej hrudke sa umiestni na koliesko.
 6. Prepravené na nové miesto.

Kvetinový záhon, na ktorom sa má zasadiť hortenzia, sa tiež pripravuje vopred. Je potrebné, aby kvetina bola na krátku dobu mimo zem. Zem zo starého miesta nie je rozbitá a nevyčistená. V mieste transplantácie sa pripraví hnojivá, mulčovanie, ktoré povedie k prirodzenému a nie rýchlemu ornému spracovaniu pôdy. Uvoľnenie viazania vetiev transplantovaného kvetu je voliteľné. Je lepšie ich pripraviť na zimné útočisko. Pri umiestňovaní kómy s koreňmi do pôdy sa osobitná pozornosť venuje krku koreňového systému. Malo by sa zhodovať s úrovňou pôdy a nesmie byť pod alebo nad ňou. Korene sa narovnajú vo vnútri jamy a jemne sa natiahnu cez pripravenú priehlbinu. Po zaspaní sa zalieva hortenzia. Bude potrebné veľké množstvo tekutiny, asi 3-4 vedrá, v závislosti od veľkosti rastliny.

Odporúčania na prípravu hortenzie na zimu

Existuje niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pripraviť rastlinu na chladné obdobie. Niekoľko spôsobov, ako sa pripraviť na zimu:

 1. Ohýbanie vetiev k zemi: Najskôr si vytvorte podstielku pod koreňmi, potom sa konáre ohnú a pripevnia k zemi. Agrofibre je pritiahnuté hore. Môže existovať niekoľko vrstiev špeciálneho krycieho materiálu. To všetko závisí od úrovne poklesu teploty.
 2. Prepojenie pobočiek. Kríky sa zhromažďujú v husto zviazanom zväzku a sú obalené agro hmotou. Potom sa vytvorí drevený rám, ktorý je vyplnený listami alebo ihlami. Kryt rámu je vyrobený z materiálu, ktorý neumožňuje vlhkosť.
 3. Metóda sušenia na vzduchu. Táto technológia je jednou z nových. Puzdro je pokryté rámom. Zhora sú spriahnuté agrofibrom vo viacerých vrstvách, potom filmom. Spodná vrstva agrofibru sa oslabuje napätím a horná vrstva je pevne spojená. Vytvorí sa vzduchová medzera, ktorá zachováva pohodlnú mikroklímu a teplo.

Hĺbenie a mulčovanie pôdy

Vykopávanie na zimu sa vykonáva opatrne. Nepoškoďte koreňový systém, akákoľvek neopatrná akcia poškodí puzdro. Zazimovanie takejto rastliny bude dosť ťažké. Už vás nebaví letná práca - kvitnutie je už oslabené a skazené korene - v zime je takmer ťažké prežiť. Kopanie do hĺbky 3 až 5 cm je skôr ako uvoľnenie, nie kopanie. Potom vykonajte mulčovanie:

 • pripraviť mulč;
 • pridať do neho piliny;
 • umiestnené na povrchu pôdy okolo stonky;
 • vrstva mulča by mala byť najmenej 5 cm.

Podbíjanie a vytváranie obrovských hromád mulča tiež nestojí za to. Všetko by malo byť umiernené. Výška knolls, optimálna pre kvety, 20cm.

Funkcie starostlivosti o hortenzie na jeseň

Zimná hortenzia v chladných oblastiach Ruska

Prístrešok je jedným z najnáročnejších pracovných miest. Záhradníci by pri týchto prácach mali zohľadniť klimatické vlastnosti každého územia.

 1. Panicled a odrody podobné stromom vydržia teploty pomerne nízke - do 35 stupňov. Zimovali pod snehom. Hovorili a hádzali sneh. Odrody odolné proti mrazu sa neboja zmrazenia. Hneď ako príde jar, obnovia sa a budú strieľať. Sneh v chladných oblastiach sa pre nich stane teplom.
 2. Stromovitý vzhľad a rozmanitosť panickej hortenzie zomrie bez prístrešia. V chladnom teritóriu sú pokryté suchými listami, pokryté vo forme chaty so smrekovými konármi. Niektorí záhradníci vyrábajú špeciálne boxy na hortenziu. Umožňujú, aby lístie zostalo vo vnútri, smrekové konáre nelietajú po stranách od vetra a dažďov. Obzvlášť dôležité je chrániť mladé sadenice. Nemôžu zostať bez špeciálnych prístreškov.
 3. Odroda listnatá - najtmavší druh vo vzťahu k drsnej zime, Už teraz sa bojí poklesu teploty o 5 stupňov. Vytvára sa tým spoľahlivejšie prístrešie. Pre ťažké klimatické zóny boli vyvinuté špeciálne druhy opráv. Pestujú sa na Sibíri av iných chladných oblastiach.

Starostlivosť o krásnu rastlinu prinesie požadovaný výsledok. Kvety budú voňavé a potešia všetkých návštevníkov tohto webu. Ich zdravý vzhľad zaujme nádherou, sýtosťou a množstvom kvetov.