Dom a záhrada

Allelopatia - základ dobrých úrody


Mnísi zo stredoveku usilovne pestujú na svojich kláštorných posteliach rôzne druhy zeleniny, aromatických a liečivých bylín a radi sa starajú o ovocné kríky a stromy. Počas týchto dlhých rokov získali neoceniteľné skúsenosti s priaznivými účinkami na susedné kultúry. Alebo nie je prospešný.

V ďalekej Amerike Indiáni tiež vedeli o pozitívnom alebo negatívnom vplyve rôznych plodín vysadených na jednom lôžku: kukurica bola vysadená v rade, ktorý pri vstávaní chránil tekvice rastúce pozdĺž okraja postele s ich „priehľadným“ listím. Tekvica s jej listami, ako dáždnik, zatienila pôdu pred priamym slnečným žiarením a „spomalila“ burinu, čím umožnila jemným fazuľovým klíčkom vyšplhať sa na kukuričnú stopku. Fazuľa vďačnosť za podporu a ochranu obohatila pôdu dusíkom.

V starovekom Grécku bol zaznamenaný „škodlivý“ účinok vône kapusty na výnos hrozna. V našej dobe, starostliví Nemci zistili, že reďkev sa medzi fazuľovými kríkmi cíti skvele, stačí, keď nasadíte reďkovky o 2 týždne skôr ako fazuľa, aby mohla stúpať a zrelá, kým ju fazuľa nezakryje svojím tieňom. Výhoda je vzájomná: reďkovka nie je červivá a nie je ovplyvnená muškou a fazuľa dozrieva veľká bez zhnitých koreňov.

Takmer všetky výsadby sa cítia nepohodlne v susedstve vlašských orechov, mnohé z nich môžu jednoducho zomrieť. Čučoriedky a kalina „nepáčia“ svojich susedov, ak nepatria k ich druhom. Ale bez druhého alebo tretieho kríka sa čučoriedka „nudí“ a nedáva ovocie. Čerešne s čiernymi ríbezľami majú zložitý vzťah: takéto susedstvo vzájomne odmietajú.

Ale horský popol, hruška a maliny sú veľmi radi, keď sa spolu „rozprávajú“ s ľahkým vánkom a cítia sa dobre v tesnej blízkosti. Jabloň odmieta priateľstvo zemiakov, ale púpava rastúca v jeho kmeňoch kmeňa, tak otravných záhradkárov, vydáva veľké množstvo etylénu, ktorý jabloň rád používa na urýchlenie dozrievania ovocia. Aromatické byliny (šalvia, petržlen, valeriány atď.) Dobre fungujú na všetkej koreňovej zelenine, zelenine, čo ich robí zdravšími a urýchľuje ich dozrievanie. Ale so sebou petržlen a kôpor odmietajú byť priateľmi. Cibuľa zmiešaná s týmito bylinkami môže situáciu napraviť, dokonale ju upokojuje.

Postupne sa teda rozlišovala oblasť agrárnej vedy, ktorá študuje a kvalifikuje vzájomné pôsobenie rastlín, priame alebo nepriame, a táto oblasť sa nazýva aleopatia. Alleopatia pozorne sleduje, ako sa tento účinok vykonáva: prostredníctvom prchavých látok vylučovaných listami a kvetmi rastlín a prostredníctvom koreňov, ktoré uvoľňujú obrovské množstvo vo vode rozpustných organických zlúčenín do pôdy.

Ukazuje sa, že na to, aby sa z záhrady a zeleninovej záhrady stal jediný „živý“ organizmus, je potrebné správne zvoliť „páry“ a kombinácie rôznych a rozmanitých druhov rastlín. Ak sa všetko urobí „múdro“ pomocou rady aleopatov, potom sa dá výnos zvýšiť až dvakrát, a to bez akýchkoľvek zvláštnych nákladov, či už ide o špeciálne obväzy alebo „obväzy“ alebo na čas!