Inštrukcia

Konzervovanie zeleného hrachu pomocou autoklávu


Veľká plodina hrachu často kladie hostesku do ťažkostí, pretože chcem taký cenný produkt chcieť udržať na dlhú dobu. Je to možné dvoma spôsobmi - konzervovaním a zmrazením. Druhá metóda je jednoduchšia, ale iba v plechovkách puntíkov získa túto úžasnú chuť, ktorú tak milujú dospelí a deti. Je tu jeden problém, pretože doma je dosť ťažké dosiahnuť dokonalú sterilizáciu a táto zelenina, ak nie je náležite konzervovaná, sa nemôže stať menej nebezpečnou ako huby alebo ryby. Existuje cesta von, ale iba pre ženy v domácnosti, ktoré majú v ruke autokláv. Ako chrániť zelený hrášok v autokláve a aké recepty je lepšie použiť?

Základné pravidlá autoklávu konzervovania hrachu

 1. Vhodný na konzervovanie hrachu v štádiu neúplnej zrelosti. Masívna prezretá zelenina sa nepoužíva na dlhodobé skladovanie v bankách - poteší ani užitočná kvalita.
 2. Po zozbieraní výrobkov musí byť okamžite odoslaný do banky, odporúča sa skladovať celé struky do 10 hodín a hrášok do 3 hodín. Ak recept nevyžaduje opak, mal by sa produkt pár minút variť v horúcej, ale nie vriacej vode, nasledovalo ochladenie na ľade.
 3. Sklenené nádoby nie sú úplne naplnené, je potrebné nechať niekoľko centimetrov na vrchu plechovky.
 4. Sirup by mal vrieť spolu s potrebným korením a cukrom.
 5. Sterilizácia malých nádob (pollitrových nádob) - 40 minút pri maximálnej teplote 120 stupňov. Nestojí to za to vziať si veľký kontajner na konzervovanie doma.

Prírodný hrášok: krok za krokom recept

Takéto konzervovanie úplne zachováva chuť produktu, čo je zvlášť dôležité pri príprave polievok alebo šalátov. Podľa tohto receptu si môžete pripraviť fazuľa na zimu, kukurica bude aj po dlhú dobu dokonale zachovaná. Jediné upozornenie - fazuľa musí byť dôkladne premočená studenou vodou.

zloženie:

 • Zelený hrášok 900 g;
 • 900 ml vody;
 • 20 g cukru;
 • 20 g kuchynskej soli.

Príprava:

 1. Vložte hrášok do cedníka, opláchnite ho pod prúdom studenej vody.
 2. Nalejte do hrnca, zalejte studenou vodou, pošlite na varenie.
 3. Po varení nalejte soľ a cukor. So slabým varom pokračujte vo varení pol hodiny.
 4. Napchaný hrášok s cedníkom vložte do čistých nádob a snažte sa ho čo najtesnejšie dotiahnuť.
 5. Preložte tenkú vrstvu do niekoľkých vrstiev, namažte tekutinu, v ktorej sa hrášok uvaril.
 6. Naplňte naplnenú nádobu filtrovanou tekutinou.
 7. Sterilizácia v autokláve bude trvať 30 minút a potom opatrne uvoľnite paru pomocou palčiakov (hrozí nebezpečenstvo popálenia), vychladnite a uložte do suterénu na uskladnenie.

Hrášok a fazuľa - vynikajúca konzervácia v autokláve na zimný šalát

Autokláv je vynikajúce zariadenie, ktoré hostiteľke pomôže zásobiť suroviny na novoročný šalát bez väčších problémov. Pridaním akéhokoľvek mäsa (údené, varené, klobásy) a zeleniny ochutené aromatickou omáčkou získate perfektné jedlo. Ak sa vyskytnú ťažkosti s prílohou, pomôže konzervácia s hráškom, pretože zelené zrná a fazuľa sú dokonale kombinované s mäsom a rybami.

zloženie:

 • 280 g fazule;
 • Hrášok 360 g;
 • 15 g soli (bez jódu).

Príprava:

 1. Pripravte si fazuľu a hrášok na konzerváciu - šupky a opláchnite niekoľkokrát.
 2. V jednotlivých dusených mäsoch nalejte zeleninu studenou vodou (hornú vrstvu zŕn zakryte trochou tekutiny) a pošlite do kachlí, varte na miernom ohni.
 3. Usporiadajte takmer hotové zrná do nádob zo skla (čisté a horúce), nalejte 5 g soli do jednej nádoby (s hodnotou 0,3 l). Doplňte vriacou vodou a jemne pretrepte, odstráňte vzduchové bubliny. Tesne uzavrite cínovými krytmi.
 4. Nádoby s hrachom a fazuľou vložte do autoklávu, nalejte horúcu vodu. Príprava na konzerváciu 45 min.
 5. Po vybratí nádob zo zeleniny z autoklávu počkajte na ochladenie, skontrolujte netesnosti (niekoľkokrát posúvajte kryt prstami) a vložte do chladnej miestnosti.

Jednoduchý recept na konzervovaný hrášok v autokláve

Nádherný doplnok k rôznym jedlám.

Obzvlášť deti majú radi tento hrášok.

zloženie:

 • 50 g cukru;
 • 980 ml vody;
 • 40 g soli.

Príprava:

 1. Po polhodinovom praní varte mliečny hrášok.
 2. Pevne vložte do sterilizovaných nádob.
 3. Marinádu varte niekoľko minút, do každej nádoby nalejte lyžicu octu a potom pridajte marinádu (vriacu). Viečka na korok.
 4. Po zaslaní naplnených nádob do autoklávu nalejte vodu.
 5. Sterilizácia by sa mala uskutočňovať pri teplote 110 stupňov, po ktorej musíte zastaviť zvyšovanie teploty.
 6. Po 6 minútach zariadenie vypnite, počkajte, kým plechovky vychladnú, potom opatrne vyberte a vyberte z chladu.

„Rovnako ako v obchode“

Obrobok je identický s hráškom. Ak je hrachová plodina potešená, môžete zásobiť skvelý produkt po celý rok.

zloženie:

 • Hrášok 520 g;
 • 25 ml octu;
 • 65 g soli;
 • 700 ml vody (najlepšie zo studne).

Príprava:

 1. Nechajte vodu silne prevariť v panvici, okamžite nalejte soľ.
 2. Po rozpustení kryštálov soli nalejte hrášok do duseného mäsa.
 3. Pri slabom varení hrášok varíme pol hodiny. Usporiadajte v malých nádobách.
 4. Nalejte ocot, vriacu marinádu. Na korok.
 5. Sterilizácia v autokláve trvá 7 minút. Po ochladení priamo v zariadení opatrne odstráňte nádoby s hrachom, starostlivo skontrolujte kvalitu korku.

Chladiť alebo chladiť.

Hrach a kukurica - perfektná kombinácia v konzervách

Na konzervovanie kukurice pomocou hrachu je lepšie brať nezrelé zrná v štádiu zrelosti mlieka. Iba oni dokážu konzervovať väčšinu vitamínov a chuť na konzervovanie je skutočne vynikajúca! Autokláv vám umožní dokonale si poradiť s obrobkom - rýchlo a pohodlne.

zloženie:

 • 480 g kukurice;
 • Hrášok 480 g;
 • 24 g soli.

Príprava:

 1. Pripravte ingrediencie - hrášok, aby ste sa zbavili strukov a kukuričných klasov - z mnohých „odevov“. Hrach a kukurica varte pol hodiny (v samostatných nádobách).
 2. Hrášok poslať do pohárov (každý 0,5 l), horúco vychladnúť, nakrájať zrná a poslať ich aj do nádob. Niekoľkokrát pretrepte sklenené poháre, aby sa zrná zmiešali.
 3. Do každej nádoby nalejte soľ (celé množstvo rozdeľte na 3 plechovky).
 4. Varte vodu, nalejte zeleninu. Po uzavretí vložte nádoby s farebnými zrnami do autoklávu, pridajte požadované množstvo horúcej vody a varte 55 - 60 minút.
 5. Po úplnom ochladení sa položte na rovnú plochu a choďte do suterénu.

"Vkusnyatinka"

Recept je univerzálny, na taký obrobok môžete použiť dokonca aj mrazený výrobok za predpokladu, že ho uchováme ihneď po jeho vyjmutí z mrazničky. Ak sa produkt rozmrazil pri izbovej teplote, je lepšie neriskovať zdravie blízkych a nestrácať čas - hrášok už nie je vhodný, pošleme ho na iné jedlá, dokonca ani v autokláve.

zloženie:

 • 1 kg 700 g hrachu;
 • 30 g cukru;
 • 30 g soli;
 • 1 liter 500 ml studenej vody.

Príprava:

 1. Hrášok starostlivo roztriediť, poškodený škodcami okamžite odstrániť. Stáva sa, že hrach je mierne pokrčený alebo sa dokonca začal zhoršovať - ​​ihneď ho vyhoďte.
 2. V miernom hrnci dajte do varu soľ s vodou a cukrom.
 3. Pridajte hrášok do vriacej tekutiny. Ak používate mrazený výrobok, ihneď ho z mrazničky pošlite na panvicu.
 4. Hrach varíme 35 minút, tekutinu vypustíme cez niekoľko vrstiev gázy v malej panvici a znovu zapálime.
 5. Vložte hrášok do sklenenej nádoby, nalejte sem marinádu (po varení), prikryte vekom.
 6. Sterilizácia sa uskutočňuje v autokláve počas 5 minút. Počkajte, až nádoby s hrachom vychladnú, vyberte, skontrolujte kvalitu korku, uložte na miesto s nízkou teplotou.

Užitočné tipy

 1. Počas sterilizácie v autokláve sa uistite, že nádoby s hrachom sa navzájom nedotýkajú stien. Horúca para musí byť voľná, aby zaplnila všetky prázdne priestory.
 2. Po vybratí nádob zo zariadenia skontrolujte tesnosť uzáveru. Kryty by mali byť trochu vtiahnuté. Nádobu položte aj hornou stranou nadol na hárok papiera. Ak tekutina netečie, papier zostane suchý a čistý.
 3. Stáva sa, že tlakomer v autokláve vykazuje nesprávne údaje. Aby ste tomu zabránili, mali by ste ho pravidelne kontrolovať.
 4. Dokonca aj dokonale utesnené viečka môžu v priebehu času unikať. Ak sa zistí poškodené zakrytie, okamžite ho použite. Ak je nepríjemný zápach alebo zakalená zrazenina, okamžite hrách vyhoďte.
 5. Zelený hrášok je náladový produkt, najmenšia chyba pri varení sa určite zmení na veľký problém vo forme vybuchnutej nádoby. Nahradenie octu v receptoch kyselinou citrónovou pomôže mierne znížiť riziko. Takáto prísada dokonale konzervuje zeleninu po dlhú dobu, robí ju chutnejšou. Koľko kyseliny pridať do malej nádoby? Dosť pol lyžičky.
 6. Pri konzervovaní vo výrobe sa používajú špeciálne zariadenia na rýchle chladenie kontajnerov hráškom. Vďaka tomuto procesu je obstarávanie dlhodobo uložené.

Doma nebude možné rýchlo ochladiť naplnené nádoby, ale konzervované potraviny vystavené na drevenom povrchu v chladnej miestnosti ochladia oveľa rýchlejšie ako v teplej kuchyni.

Ochutnávka hrachu v autokláve (video)

Napriek veľmi vysokým nákladom na autokláv sa oplatí kúpiť, pretože pomocou takého užitočného zariadenia je konzervácia mäsa, rýb, kompotov jednoduchá a rýchla, pričom sa zachovajú všetky užitočné vlastnosti výrobkov. Ak má rodina rád jedlá z kukurice, hrachu alebo fazule, tu sa nemôžete obísť bez hodnotného zariadenia. Je skvelé, že do autoklávu môžete vložiť veľa plechoviek, čo uľahčuje uchovávanie. Jedinou negatívou je, že je nepohodlné sterilizovať veľké nádoby v ňom, potom sa nemôžete obísť bez tradičného postupu v panvici.