Tipy

Jesenné pestovanie malín: technológia a odporúčania


Hodnota malínového ovocia je všeobecne známa, najmä pri liečbe prechladnutia, všetkých druhov angíny a mnohých ďalších chorôb. Preto ju možno tak často nájsť na záhradných pozemkoch. A tí záhradníci, ktorým sa ešte nepodarilo vysadiť túto cennú plodinu bobúľ, ale chceli by ju naozaj urobiť, by mali poznať niektoré vlastnosti výsadby malín na mieste. Najskôr vyvstáva otázka - kedy je lepšie zasadiť tento bobuľový bobuľovinu vo vašej oblasti? Skúsení záhradníci tvrdia, že jesenná výsadba malín má oveľa viac výhod ako výsadba sadeníc tohto kríka na jar.

Je to tak? A aké sú výhody jesennej maliny? Všetky výhody jesenných malín sa budú diskutovať nižšie.

Výsadba malín na jeseň

Zvyčajne skúsení záhradníci odporúčajú výsadbu alebo opätovnú výsadbu akýchkoľvek bobuľových kríkov na jeseň. Dôvodom je skutočnosť, že pred začiatkom mrazu majú sadenice čas dobre sa zakoreniť, ich koreňový systém úspešne rastie na otvorenom priestranstve a samotné kríky majú dostatok času na to, aby zhromaždili dostatok živín na trvalé zima. A už v budúcej sezóne môžu tieto bobuľové kríky dokonca potešiť svojich majiteľov svojou prvou úrodou.

Ale tie odrezky vysadené na jar sa zakorenia veľmi dlho, keďže sú vysadené už na konci jari - čakajú, kým sa sneh neroztopí, pôda sa zahreje. Preto sa kríky začínajú zakoreniť, keď sa v lete horí, a také bobuľové rastliny môžu spomaliť ich rast.

V jesennej sezóne je vhodné počasie tak, aby malinové odrezky, tak bežné, ako aj opravné, boli dobre zakorenené - nie horúce, s množstvom zamračených a daždivých dní. Načasovanie výsadby tohto kríka by sa malo zvoliť tak, aby pred chladným obdobím kríky úplne „prišli na zmysly“ a ich koreňový systém sa dostatočne rozrástol.

Najlepšie dni na pestovanie malín sú zvyčajne posledné septembrové alebo prvé októbrové dni. Sadenice malín, ktorých korene sú uzavreté, na dobe výsadby nezáleží, v tomto prípade je hlavnou vecou čas na ich vysadenie 10 až 15 dní pred začiatkom mrazu.

Maliny sa na jeseň obvykle presádzajú tiež preto, že je potrebné počkať, kým táto rastlina neprejde z rastového stavu do spiaceho stavu, a v oblasti koreňového krku týchto kríkov dozrie. Hlavným príznakom prechodu kríkov do pokojného stavu je žltnutie a padanie listov, ku ktorému zvyčajne dochádza v druhej polovici septembra. Stáva sa to však iba u odrôd obyčajných malín, ale pri opravných odrodách sa tvorba týchto pukov končí až v októbri.

Pri pestovaní a presádzaní malín je potrebné vziať sadivový materiál, ktorý spĺňa vyššie uvedené požiadavky. V opačnom prípade môžu rastliny skončiť s nedostatočne formovanými náhradnými púčikmi, takže starostlivosť o ne bude dôkladnejšia ako obvykle.

Ako zasadiť maliny na jeseň

Pravidlá výberu platovej triedy

Pri výbere odrôd malín, ako aj samotného sadivového materiálu (odrezky alebo sadenice) na výsadbu na jeseň je potrebné venovať pozornosť tomu, ako odolné voči zimnej chlade. Osobitná pozornosť by sa mala venovať dôkladnému skúmaniu sadeníc - ich koreňového systému, stoniek. Takéto kríky by mali mať niekoľko silných a zdravých stoniek, ktoré sú úplne zrelé, a hrúbka stonky sa pohybuje medzi 5 - 7 cm. Ich koreňový systém by nemal mať stopy hniloby alebo iného poškodenia a korene takýchto sadeníc by mali byť dlhé najmenej 15 cm.

Existujú odrody malín (Cumberland a niektoré ďalšie), ktoré sa vyznačujú nízkou odolnosťou proti mrazu. Sadenice takýchto odrôd sa zvyčajne na jeseň nevysádzajú v stredných a severných oblastiach, pretože aj keď sú pokryté v zime, môžu rastliny počas silných mrazov zamrznúť. Preto sa takéto kríky vysádzajú na jar.

Ak sú korene nakúpeného sadivového materiálu otvorené, je dôležité ich až po transplantácii nesušiť, V takom prípade by sa mal koreňový systém pred vysadením na otvorenom priestranstve zabaliť do vlhkého materiálu.

Výber stránok

Aké základné požiadavky by sa mali zohľadniť pri výbere miesta na pestovanie malín?

Pri výbere stránky by mali spĺňať nasledujúce kritériá:

  • Malina dobre rastie na ílovitých a podobných druhoch pôdy. Maliny tiež neznášajú stagnáciu vody v pôde, takže pred výsadbou by sa mali vypustiť pristávacie otvory. A v oblastiach, kde sa podzemná voda dostáva príliš blízko k povrchu, je lepšie pestovať maliny, inak by sa jej korene mohli začať hniť.
  • Malina rastie na rôznych pôdach a začína prinášať ovocie v rôznom čase. Ak je tento bobuľový plod vysadený v piesočnatej pôde vylepšenej humusom, objavia sa tam plody skôr ako maliny pestované na hlinitej pôde. Skúsení záhradníci používajú podobné rysy malín a majú rôzne druhy pôdy na mieste, skupiny rastlín malínových kríkov. Výsledkom je, že v tejto časti sa predĺži doba plodenia tejto rastliny.
  • Maliny majú veľmi radi slnečné oblasti chránené pred silným vetrom a prievanom. Preto by ste ho nemali pestovať v tieni. Pretože na jednom mieste tento ker rastie asi 12 až 14 rokov, je potrebné to vziať do úvahy, ak v blízkosti rastú sadenice ovocných stromov, ktoré počas tohto obdobia porastú a blokujú slnko od malín. Najlepším výsadbovým miestom pre túto rastlinu je miesto pozdĺž plotu. Maliny dobre ochráni pred nárazmi vetra, navyše môže slúžiť ako druh mreží, ku ktorým sa viažu malinové kríky.
  • Riadky malín, podobne ako vinica, keď sú vysadené v radoch, sú zvyčajne orientované zo severu na juh. V tomto prípade kríky najvzdialenejšie od severu chránia všetky ostatné rastliny pred vetrom a slnko neblokuje.

Príprava sedadla

Pri príprave sedadla musíte dodržiavať základné pravidlo rotácie plodín: nechcené prekurzory malín by nemali byť solárnymi plodinami zeleniny alebo jahôd. Tiež je nežiaduca blízkosť týchto plodín ku kríkom tohto bobule.

Látky vylučované koreňovým systémom malín pomáhajú ovocným stromom, ako sú hrušky a jablone, bojovať proti chrastavitosti, ale jabloň zachráni maliny od šedej hniloby.

V piesočnatej alebo rašelinovej pôde by malo byť do 10 kg na 1 štvorcový. m humus a zhnitý kompost. Zavedenie takýchto organických látok aktivuje aktivitu prospešných mikroorganizmov v týchto pôdach.

Ale oxid hlinitý na pestovanie malín nie je vôbec vhodný, pretože v dôsledku stagnácie vody v tejto pôde sa koreňový systém malín veľmi zhnije.

Počas jesennej výsadby sadeníc by sa na ne mal pripraviť pozemok do 30 - 35 dní. Pôda je vykopaná až na 2 bajonety lopaty, pred vykopávaním sa do nej vnášajú organické látky (zhnitý hnoj alebo kompost), ako aj minerálne hnojivá obsahujúce draslík a fosfor. Pri výsadbe sadeníc v drážkach sa musí na ich dno naliať vrstva drenážneho materiálu (drvený kameň, kamienky, expandovaná hlina).

Výsadba malín

Malinové kríky môžete vysadiť metódou pásky - vykopávaním zákopov vopred. Vzdialenosť medzi zákopmi by mala byť asi 2 m, v rade je vzdialenosť medzi kríkmi spravidla asi 40 cm.

Krídla sa vysádzajú aj v samostatných šachtách, ktorých vzdialenosť by mala byť v rade asi 40 cm a vzdialenosť medzi radmi - približne 50 cm.

Aby rastliny začali prinášať ovocie už v budúcom období, musia sa dodržiavať tieto pravidlá:

  • ak sa pri vykopávaní hnojivá neaplikovali, aplikujú sa priamo na priekopy alebo šachty;
  • priekopy sa zavlažujú bezprostredne pred výsadbou - do 3 litrov pre každú rastlinu;
  • korene tejto rastliny bezprostredne pred výsadbou by sa mali ponoriť do ílovej kaše;
  • sadenice by mali byť pochované v pôde 3 cm pod koreňovými hrdlami;
  • po umiestnení sadeníc do výsadbových jám sa na ich vrchnú vrstvu zakryje sypká živinová zmes, ktorá je zhutnená, ale mierne. Potom rastliny znova zalejte;

Malina: výber odrôd

  • po zalievaní sa zákopy posypú vrstvou mulča (humusu alebo kompostu) až do hrúbky 15 cm. Takáto „deka“ neumožňuje rýchle odparenie vlhkosti z pôdy a tiež počas chladného počasia ochráni koreňový systém malín.