Inštrukcia

Technológia výsadby petržlenu v zime a vlastnosti jej pestovania doma


Petržlen môže byť pestovaný zimnou výsevom. Semená tejto kultúry sa uchovávajú 3 roky, ale čím čerstvejšie sú, tým je možné získať priateľskejšie sadenice. Petržlen je veľmi mrazuvzdorná rastlina, jej semená začínajú klíčiť iba pri niekoľkých stupňoch tepla a jej greeny sa vôbec neboja mrazu, čo umožňuje jej pestovanie od skorej jari.

Všetky odrody tejto kultúry možno rozdeliť do 2 skupín: list a koreň. Okrem toho sa v listových potravinách používajú šťavnaté a voňavé zelené rastliny a v koreňových kultúrach koreňov ich zelené sú chúlostivejšie a drsnejšie. Na výsev tejto plodiny v zime je potrebné vybrať vhodné odrody.

názovvyhliadkaDoba zrenia v dňochVeľkosť výstupu listov (pre odrody listov) alebo hmotnosť koreňa (pre odrody koreňov) v gramochSchopnosť rásť po rezaní
vánoklist80Viac ako 60 rokovdobrý
Spoločný listlist70Viac ako 70dobrý
hrdinalist80Viac ako 100dobrý
karnevallist70Viac ako 80dobrý
ihlykoreň135100-150-
Hanachkakoreň18060-80-
Albakoreň180200-
cukorkoreň12060-
žatvykoreň130100-
Bordovikskayakoreň135170-

Technológia zimného výsevu

Po výbere vhodnej odrody môžete začať pestovať petržlen. Výsev sa zvyčajne uskutočňuje koncom jesene, na predmestí a vo väčšine regiónov, tentoraz pripadá na november. V rámci tejto kultúry sú vyčlenené dobre osvetlené miesta, ktoré nie sú zaplavené taveninou.

Táto plodina by sa nemala pestovať po mrkve. Najlepšími predchodcami pre ňu budú paradajky alebo uhorky.

Príprava miesta

Pôda na siatie petržlenu by sa mala začať pripravovať v auguste po zbere predchádzajúcich plodín. Z tohto dôvodu je miesto vykopané a aplikované hnojivá. Hĺbka výkopu by mala byť najmenej 25 cm, pred začiatkom mrazu sa v oblasti určenej na siatie vytvoria 2 cm hlboké brázdy, oplatí sa tiež naplniť pieskom, ktorý bude po ukončení sejby vyplnený brázdami.

Kedy a ako zasiať

Petržlen, podobne ako kôpor, sa začne vysiať potom, čo denná teplota prestane stúpať nad + 2 ° C. Môžete tiež navigovať po zemi, v noci by mala mierne zamrznúť a počas dňa sa topiť. Zároveň musia byť všetky práce dokončené pred trvalým snehom.

Semená sa usadzujú v brázach. Okrem toho by sa ich počet mal dvakrát zvýšiť oproti norme. Po zasiatí sa ryhy zakryjú vopred pripraveným pieskom. Hrúbka výplňovej vrstvy by nemala prekročiť 2 - 3 cm, inak sa sadenice nebudú schopné preraziť sa skoro na povrch zeme. Aby sa na jar počas topenia snehu na povrchu postelí nevytvorila pôdna kôra, vykonáva sa mulčovanie rašelinou alebo humusom.

Ak nastane stály mráz a sneh ešte nespadol, povrch hrebeňov by mal byť zakrytý. Na tento účel použite listy alebo smrekové konáre, ktoré bude potrebné skoro na jar odstrániť. Po roztopení snehu sú postele utiahnuté krycím materiálom. Čokoľvek vyberiete petržlen pre siatie v zime, jeho úroda bude o 2 až 3 týždne skôr od dátumu splatnosti.

Starostlivosť o petržlen

Starostlivosť o petržlen nie je komplikovaná. Aby boli jej zelené a šťavnaté a po prerezaní rýchlo dorástli, musí sa pravidelne zalievať. Najlepšie je to vo večerných hodinách. Z opatrení starostlivosti by sa mala vyzdvihnúť aj starostlivosť a uvoľnenie. V prípade koreňových odrôd petržlenu sa musia nariediť. Môže sa to uskutočniť v niekoľkých fázach, pričom sa postupne vyťahujú mladé rastliny na použitie na zelených.

Ako zasadiť petržlen na jeseň

Sklizen

Odrody petržlenového listu sa môžu kedykoľvek rezať, ale na jeseň začnú ťažiť odrody koreňov. Vykopávajú sa pred začiatkom stabilných mrazov. V tomto prípade sú všetky listy odrezané a samotné koreňové plodiny sú umiestnené v suteréne alebo pivnici na zimné skladovanie. Počas zimy ich možno využiť na pestovanie zelene. Na tento účel sa vysádzajú na destiláciu.

Pestovanie petržlenu v zime na parapete

Ak ste niekedy kúpili petržlenovú zeleň v supermarkete v zime, pravdepodobne viete, aké je to hrubé a chutné. Počas zimy sa na okennom parapete môže pestovať čerstvá petržlen. Jeho chuť a aróma bude oveľa lepšia ako chuť a vôňa obchodu. Na tento účel je vhodná akákoľvek odroda s predčasným zrením. Napríklad obyčajný list. V tomto prípade existujú dve možné možnosti - zasiať semená alebo vykopať dospelé kríky zo záhrady a zasadiť ich do škatúľ. Pri výsadbe dospelých rastlín môžu byť prvé zelené porciované do 2 týždňov.

Príprava a siatie osiva

Aby sa petržlenové semená naklíčili rýchlejšie pred sejbou, musíte namočiť do vody na 24 hodín. Prispeje to k ich rýchlym a priateľským výhonkom. Ďalej je pripravená sejačka. Uistite sa, že v nej sú drenážne otvory. Je možné do nej naliať ako samostatne pripravenú pôdu a použiť zakúpené. Potom sa musí na dezinfekciu preliať vriacou vodou.

Vzdialenosť medzi drážkami počas sejby by mala byť asi 2 cm a hĺbka kultivácie by mala byť asi 0,5 cm. Pri sejbe a až do jej vzniku musí byť pôda vlhká. Ďalej, pre úspešný vývoj petržlenu je potrebné pravidelné zavlažovanie.

Aby sa petržlen nerozpínal a nemal silný vzhľad, teplota počas jeho kultivácie by nemala byť vyššia ako 15 ° C a svetlo by malo byť jasné. Preto je v období od novembra do januára najlepšie usporiadať pod boxom žiarivku alebo fytolamp podsvietenie.

Ak sú sadenice príliš časté, musia sa riediť. Keď vetvy petržlenu dosiahnu výšku 10 cm, môžete ich začať rezať.

Nútenie petržlenu z koreňových plodín

Ďalším spôsobom pestovania petržlenu doma je destilácia z koreňových plodín. Táto metóda má niekoľko výhod:

  • Netreba čakať, kým semená nie sú hore.
  • Zeleným bude zaručené, že budú dobré, pretože viete, o ktorú rozmanitosť ide.

Nútenie petržlenu z koreňa by sa malo začať prípravou výsadbového boxu. V spodnej časti musíte urobiť drenážnu vrstvu z expandovanej hliny. Ako pôdu môžete použiť zmes humusu, piesku a drsnej pôdy.

Na destiláciu môžete použiť stredne veľké koreňové plodiny vykopané zo záhrady, ako aj tie, ktoré sú uložené v pivnici a suteréne. Vysadia sa v krabici tak, aby ich vrcholová časť zostala nad povrchom pôdy. Môžete ich umiestniť tesne. Po výsadbe je pôda okolo nich rozdrvená a hojne rozliata vodou.

Aby sa petržlen úspešne destiloval, musia byť splnené tieto podmienky:

  1. Ihneď po výsadbe sa škatuľa uloží na chladné miesto na dobu dvoch týždňov. V mestskom byte je na tieto účely vhodný balkón.
  2. Režim zavlažovania by mal byť mierny.
  3. Keď sa objavia prvé klíčky, škatuľka sa okamžite prenesie na teplo.
  4. Keď rastie na okne, mal by sa box otočiť na jednej strane a potom na druhej.
  5. V zime je vhodné vybaviť podsvietenie.

Ak by všetky fázy destilácie boli vykonané správne, potom cez novoročné sviatky bude možné získať prvú úrodu čerstvých a voňavých zelenín. Počas zimy sa môžu koreňové plodiny na destiláciu niekoľkokrát vysádzať.

Petržlen: výber odrody

Výsev a pestovanie petržlenu v zime na parapete je veľmi jednoduchá úloha, ktorú zvládne aj začiatočník. Najdôležitejšie je pozorovať technológiu práce a potom táto kultúra určite poteší šťavnaté a voňavé bylinky.