Tajnosť

Užitočné vlastnosti brezovej brezy


Tento strom pozná každý. V meste, v lese a uprostred poľa sa často nachádza štíhla biela breza. Je ťažké predstaviť si les bez brezy. A nie je to náhoda: tento strom rastie po celom Rusku. Vyskytuje sa iba na Ďalekom severe.

Warty breza - strom je veľmi nenáročný. Rastie v močiaroch a suchých lúkach, dosahuje výšku 25 - 30 metrov. Ale breza sa nedá započítať medzi stromy s dlhou životnosťou: zriedka žije dlhšie ako 150 rokov. Koreňový systém brezy je silný, ale povrchný, neprenikne hlboko do zeme ako dub. Preto má breza nízky odpor proti vetru. V starých stromoch kmeň stmavne a je pokrytý hlbokými trhlinami, v mladých stromoch je hnedý, podobne ako jelša. Charakteristická belosť sa vyskytuje u dospelého stromu vo veku asi 10 rokov. Okolo toho istého veku, ak sú podmienky priaznivé, strom začne rodiť ovocie. Breza kvitne koncom apríla - začiatkom mája, plody dozrievajú v septembri. Sú to malé orechy s bočnými membránami.

Varná breza je fotofilná rastlina, preto rastie zle v tieni väčších stromov. Preto sa zvyčajne vyskytuje na strapcoch, potokoch alebo na okraji lesa. Semená brezy sú malé a ďaleko šírené vetrom, takže je to priekopnícky strom: prvé usadeniny v popáleninách a mýtinách, tvoriace husté húštiny. Následne ďalšie druhy stromov - dub, javor, lipa - nahradená breza.

Od pradávna používali ľudia na výrobu brezy brezovú kôru, na jar zbierali výživnú brezovú šťavu a na osvetlenie sa používali brezy, ktoré dlho horeli a takmer nedali sadze. Dnes sa používa vojnová breza. Nábytok a preglejka sú vyrobené z dreva. Okrem toho má brezová breza veľa liečivých vlastností. To sa odráža aj v jeho názve. Vedecká breza - betula - prekladaná z latinčiny znamená vedecky šťastná, blažená, zdravá. V tradičnej medicíne sa používajú breza a púčiky, ktoré majú diaforický, baktericídny a protizápalový účinok. Brezová miazga sa používa ako tonikum, pomáha pri bolestiach v krku, anémii a pri dlhých hojivých ranách. Musíte ho však správne zozbierať: drobným rezom v kôre, ktorý potom spracuje záhradný var. Ak je rez urobený veľmi hlboko, dôjde k značnému oslabeniu stromu a prostredníctvom poškodenej kôry sa môže nakaziť parazitickými hubami a zomrieť.

Pod brezy rastú jedlé huby brezové, ktoré strom nielen nepoškodzujú, ale naopak prispievajú k rastu brezových stromov. Takýto vzájomne prospešný zväzok dvoch rôznych druhov sa nazýva symbióza. Ďalšia známa huba - chaga - tiež rastie na breza, ale je parazitická. Má však liečivé vlastnosti pre človeka, používa sa najmä ako protinádorové činidlo a na liečenie gastritídy. Používajú sa iba tie huby, ktoré vyrastali na breza. To je veril, že chaga na javor, horský popol alebo jelša nepomáha pri liečbe.