Návrh

Funkcie výsadby kvetov na zimu


V polovici septembra - je čas myslieť na ďalšiu letnú sezónu. A problémy súvisiace s budúcim dizajnom kvetinových záhonov neznamenajú vždy len dizajnové inovácie a výber semien pre vopred vybraný plán. Jeseň je skvelý čas na začatie výsadby jednoročných a viacročných kvetov na otvorenom priestranstve, aby začali rásť počiatkom horúčavy.

Výhody zimného výsevu jednoročných a viacročných kvetov

Skoršie kvitnutie nie je zďaleka jediným „plusom“ pri výsadbe rastlín na jeseň. Výsev v zime zabezpečuje prirodzené zatvrdnutie rastlín, rovnako ako sa dostávajú in vivo. Na presvedčenie o tom stačí pripomenúť, ako vyzerajú voľne rastúce kvety alebo lesné kvety, ktorých semená padajú na zem na jeseň a na jar na jar budúceho roka. Nikdy nevyzerajú nudne, maličko, choro alebo len oslabene.

Ak sú kvety zasiate na jeseň, líšia sa v nasledujúcich kvalitách:

 • vysoká odolnosť proti spätným mrazom;
 • dobrá rastová energia;
 • hlbší a silnejší koreňový systém;
 • nižšie požiadavky na pôdnu vlhkosť;
 • silná imunita a schopnosť odolávať burinám.

Na jeseň bude výsadba kvetov semien a cibúľ okrem iného uvoľňovať čas na jar a nebude sa starať o pestovanie veľkého množstva sadeníc. Výsev zimy je obľúbený aj u pestovateľov kvetín, ktorí nezávisle pestujú nové odrody kvetov. Ako viete, sú vhodné tie najsilnejšie rastliny, konkrétne kvety vysadené na jeseň, ktoré rastú.

Aké kvety sa pestujú pred zimou

Aké kvety je možné vysiať na jeseň na otvorenom priestranstve

Na jeseň môžete zasiať trvalé aj jednoročné kvety. Na tieto účely sú vhodné rastliny, ktoré sa množia semenami a cibuľkami. Jedinou podmienkou úspešného klíčenia sadivového materiálu je správne zvolený čas. Niektoré semená by mali byť vysadené skoro pred stálym poklesom teploty. V prípade iných semien je vhodné zasiať v čase, keď je pôda „zamrznutá“ mrazom.

Dôležité! Na jeseň je klíčenie semien mierne nižšie ako na jar. Preto sa odporúča minúť o 10 - 20% viac výsadbového materiálu, aby sa vylúčila zriedkavosť plodín.

Ročné jesenné výsadby

Ročníky sú skupinou kvetov, ktoré kvitnú v rovnakom období, v ktorom sú zasiate a uhynú na konci vegetačného obdobia. Ich semená sa vyznačujú schopnosťou klíčiť po úplnom zmrazení, ale iba vtedy, ak sa ešte neohýbali.

Na zimu je možné pestovať tieto plodiny:

 • semená, ktoré majú hustú škrupinu a potrebujú stratifikáciu studenou metódou;
 • semená, ktoré tolerujú chladenie;
 • semená sú malé.

Ročné výnosy, ktorých materiál pre osivo spĺňa uvedené vlastnosti, sú veľmi početné. Medzi nimi sú skromné ​​kvety sedmokrásky, vysoké plodiny s kvetmi v tvare hrotu, plazivé rastliny s mäsitými listami alebo tenkými vzdušnými stonkami a rovnaké sofistikované listy listov. Ak ohlásite zoznam konkrétnych letničiek, bude to pôsobivé, pretože bude obsahovať nasledujúce kultúry:

 • ročné chrípky;
 • kýľovité chryzantémy, korunované a osiate;
 • kozmea šedo-žltá a dvojvrstvová;
 • dimorfná knižnica dážď a vrub;
 • Čínske astry a klinčeky;
 • Iberis je dáždnik a horký;
 • raky a maky samoseyka;
 • malcolmia a matthiol;
 • Drummond phlox a kalifornská eschscholzia;
 • nechtík a levanduľa;
 • voňavé aromatické a Clarkia nechtíka lekárske;
 • colissia, alissum a mnoho ďalších.

Semená sa môžu používať a zbierať z kvitnúcich rastlín na mieste a kupovať v obchode - ich pôvod v tejto veci nie je dôležitý.

Trvalky určené na pestovanie v zime

Zoznam trvaliek určených na zimnú výsadbu nie je menej široký ako jednoročné. Medzi kvetmi, ktoré budú zdobiť záhradu v budúcom roku alebo o dva roky neskôr, Existuje niekoľko druhov rastlín:

 1. Rozmnožovanie osivom.
 2. Propagácia žiarovkami.
 3. Rozmnožovanie odtrhávkami alebo delením kríkov.

Vo väčšine prípadov sa všetky vysádzajú presne na jeseň, pretože viacročné semená v 90% prípadov si vyžadujú stratifikáciu, a baňaté a podzemkové exempláre vyžadujú určitý čas na zakorenenie pred spiacim obdobím, a preto by sa mali zasadiť o niečo skôr.

Semená na zimu sa môžu vysádzať nasledujúcimi trvalkami:

 • Aquilegia;
 • Rudbeckia;
 • Primula;
 • daisy;
 • Alpské a nové belgické astry;
 • Heuchera;
 • dieťaťa dych;
 • prýštec;
 • Buzulnik a mnoho ďalších.

Cibuľové plodiny sa vo väčšine prípadov pestujú na jeseň trvale, medzi tieto druhy patrí tetrovec známy pre všetkých záhradníkov, tulipány, narcisy a sasanky, chovateľov hydiny a ľalie, krokusy a muškáty, ako aj ozdobné mašle.

Vytrvalé kvety, ktoré od jesene používajú odnože a sadenice, sú zastúpené plodinami ako sú astilbe, povodie, kosatce a vlčí bôby, astrantia a anemis, konvalinky a achily.

Technika zimnej sejby: ​​ako pestovať rastliny tak, aby klíčila a kvitla

Výsev semien letničiek a trvaliek nie je taký zložitý. Technológia sa vo všeobecnosti takmer nelíši od technológie používanej na jar. Pre začiatočníkov sa preto odporúča starostlivo pripraviť pôdu - vykopať ju na bajonet lopaty, odstrániť korene burín a ďalšie nepotrebné inklúzie. Na tvarovaných lôžkach v septembri alebo dokonca v auguste je potrebné urobiť drážky, do ktorých sa položia semená:

 • hĺbka asi 5 - 7 mm - pre malé semená;
 • hĺbka od 10 do 15 mm - pre stredne veľké semená;
 • do hĺbky 50 mm - pre veľké semená.

Počas alebo pred kopaním by ste mali premýšľať o usporiadaní budúcej kvetinovej záhrady, pretože semená vysadené na zimu klíčia, keď príde jar, a opätovné vysadenie z jedného miesta na druhé bude veľmi problematické.

Pri plánovaní zvážte nasledujúce body:

 • výška rastlín - je dôležité pestovať výsadbu tak, aby sa pestujúce kvety navzájom neblokovali;
 • kompatibilita vo farbe a vzhľade - každá rastlina má najlepšie spoločníky, čo zdôrazňuje jej krásu;
 • požiadavky na podmienky rastu - nemiešajte kvety, ktoré nemajú radi vlhkosť, s rastlinami, ktoré si vyžadujú zalievanie;
 • efekt „zmeny obrazu“ - na siatie rozsiahlych území sa odporúča používať rastliny, ktoré kvitnú v rôznom čase, aby sa kvetinová záhrada nevyprázdnila naraz.

Ani to však nie je najdôležitejšie po výbere semien, ktoré sa majú na tomto mieste vysiať. Hlavnou úlohou pestovateľa zostáva ten správny čas na priame sejbu semien v pôde. Je dôležité pamätať na to hlavné: semená sa vysievajú v zamrznutej pôde, v ktorej nemôžu klíčiť pred začiatkom jarného horúčavy.

Existujú dva spôsoby, ako vysiať letničky na zimu: jeseň (v októbri alebo novembri) a zima (v decembri až januári). Každá metóda má svoje jemnosti.

Ako zasiať letničky koncom jesene

Posledných desať dní v októbri a prvých desať dní v novembri sú vhodné na jesenné siatie, V každom prípade sa pestovateľ bude musieť zamerať nie na konkrétny dátum, ale na stav pôdy - mal by zamrznúť.

Semená vybraných plodín sa ukladajú do vopred pripravených drážok. Nepotrebujú žiadne ošetrenie, zasejeme ich do sucha, priamo z vaku. Semená posypte suchým kompostom, pieskom alebo zmesou rašeliny a humusu. Okrem toho je možné izolovať výsadbu spadnutými listami, ktorých vrstva by nemala presahovať 7 cm.

Dôležité! Nie je potrebné zakrývať vrstvu netkaného materiálu, a ešte viac fóliu, pretože v tomto prípade hrozí, že osiate plodiny na jar neroztopia vlhkosť snehu.

Výsev letničky v zime

December a január sú ideálne pre neskoré siatie v zime. Pôda pre túto metódu výsadby sa pripravuje aj v auguste, na rozdiel od predchádzajúcej metódy však drážky na povrchu lôžok nie.

Termín na vysádzanie ročných sadzieb na predmestí týmto spôsobom je celý december a január. Je dôležité, aby vrstva snehu bola aspoň 25 cm hlboká. Výsev nie je potrebný na spracovanie a prípravu - všetko sa na jar roztopí. Musia byť vysadené na zhutnenom „vankúši“ do snehu a naplnené preosiatymi suchými zeminami alebo rašelinou.

Dôležité! Šliapanie snehovej pokrývky pod ročné výsadby im zabráni jesť hlodavce, ktorí sa ľahko pohybujú po uvoľnenom snehu, ale obchádzky tečených snehových plôch obchádzajú.

Jesenné výsadby trvaliek

Výsev trvaliek na otvorenom priestranstve je ekonomicky výhodnejší, pretože pri tomto spôsobe siatia sa klíčenie semien zvyšuje (na rozdiel od jednoročných plodín). Technológia prípravy pôdy sa nelíši od predtým opísaných metód, zatiaľ čo termíny sú prísne obmedzené do druhej a tretej dekády októbra.

Dôležité! Vytrvalé plodiny, ktoré sa množia semenami, začínajú kvitnúť 2 alebo 3 roky po výsadbe. Toto sa musí vziať do úvahy pri plánovaní pozemku na siatie, „jeho riedení“ letničkami, aby sa v prvom roku mohol ozdobiť roh krajiny.

Po roztopení snehu sa odporúča, aby boli plodiny s trvalými plodinami pokryté lutrasilom alebo filmom, ktorý chráni semená, ktoré ešte neboli klíčené od vtákov a vyschli. Po vzniku musí byť prístrešok odstránený.

Rastliny cibule a podzemka by sa mali vysádzať na jeseň o niečo skôr - koncom septembra. To sa deje tak, aby vysadený materiál mohol zakoreniť pred zamrznutím pôdy. Nie je potrebné zalievať, ale pôda musí byť pred výsadbou dobre hnojená a navlhčená.

Hlavné výhody jesennej výsadby podzemkov a cibúľ sú kvitnúce na jar budúceho roka.

Stratifikácia semien

Jesennú výsadbu už dlho úspešne praktizovalo mnoho záhradníkov. Veľká časť začínajúcich milovníkov krásne kvitnúcich kvetinových záhonov sa však bojí uskutočniť podobný experiment vo svojom vidieckom dome. A márne, pretože vyhliadka na získanie silných rastlín, ktoré počas leta hojne kvitnú a ukáže sa, že je imúnna voči väčšine infekcií, je veľmi reálna. Hlavnou vecou v tejto veci nie je príliš lenivé pripraviť lokalitu a nechať trochu sily na siatie na jeseň.