Nápady

Výsev facélia v zime: menovanie, pravidlá a podmienky


Phacelia (Phacelia) patrí do rodu rastlín z čeľade Boraginaceae. Rod zahŕňa o niečo menej ako dvesto druhov zastúpených jednoročných a viacročných bylinných rastlín. Phacelia je veľmi obľúbená medzi domácimi záhradníkmi a stále viac sa používa v záhradníctve väčšiny regiónov našej krajiny.

Botanický opis

Významná časť druhu félia sa pestuje ako okrasné rastliny, siderata a medy. Phacelia sa môže pestovať ako jednoročná alebo viacročná bylina a má rozvetvenú stopkovú časť. Stonka je spravidla vzpriamená a sviežo chlpatá. Výška dospelej rastliny sa môže v závislosti od druhu meniť od 20 cm do meter.

Listy vo facielii sú celé, môžu byť zastúpené opačnými alebo striedavými listami. Charakteristickým znakom je pomerne krátky pedikel. Kvety majú bielu, fialovú, modrú, azúrovú alebo žltú farbu. Fáza hlavného kvitnutia rastliny spadá do obdobia od júna do polovice septembra. Trvanie a doba kvitnutia sa môžu líšiť v závislosti od druhu a odrodových charakteristík.

Hlavné typy

Veľa druhov facéiel je žiadaných ako sideratová rastlina alebo majú výrazné vlastnosti medovej rastliny. V podmienkach záhradkárstva v našej krajine sa najčastejšie pestujú nasledujúce druhy faciel.

Ruské menoLatinské menopopisvlastnosti
Phacelia sa skrútilaPhacelia congestaMá veľmi malé kvety zhromaždené v preplnených kvetenstvo a nachádza sa v apikálnej časti stoniek. Výška výhonkov nepresahuje 0,5 m. Listy sú svetlozelené, hojne dospievajúce.Dlhé obdobie kvitnutia, ktoré trvá od prvej dekády leta do začiatku jesenného chladenia.
Zvonček PhaceliaPhacelia campanulariaZakrpatený jednoročný s výškou nie viac ako 20 - 25 cm s vzpriamenými, načervenanými škvrnami, šťavnatými, ale pomerne krehkými výhonkami. Listy sú striedavé, stopkaté, mierne lalokovité, modrasto-farebné. Kvety v tvare zvonu, zozbierané desať alebo dvanásť kusov v jednostranných alebo racemóznych kvetenstvo.Bohaté kvitnutia a polovica júna mesiac a pol. Semená zozbierané z rastlín sú schopné udržať klíčenie niekoľko rokov. Vyznačuje sa veľkým samosivom.
Phacelia PurchePhacelia purshiiTento druh má mäkké listy so silnou dospievaním, ktoré sa nachádzajú na výhonkoch vysokých 45 až 55 cm, kvety sú malé.Krásne kvitnúce, ale skôr jemné druhy, pestované priamym výsevom alebo prostredníctvom sadeníc.
Phacelia tansyPhacelia tanacetifoliaNie viac ako meter vysoký, s dvoma desiatkami veľkých bočných vetiev, na ktorých sú umiestnené stonky druhého rádu a nasledujúci, listovitý druh listov. Kvety malých veľkostí, pravidelného tvaru, zozbierané v kvetinách.Nenáročný a nenáročný na zloženie pôdy, druhy odolné voči chladu a suchu s veľkým a dlhým kvetom.

Výsev

Charakteristickým znakom faciálie z iných druhov vedľajších zvierat je vonkajšia atraktivita a dekoratívnosť. Rastlina sa vyznačuje rýchlym rastom a odolnosťou voči nízkym teplotám. Aktívna a rýchla rýchlosť rastu fécie umožňuje, aby sa rastlina použila ako medziproduktový prekurzor alebo ako hlavná rastlina siderat.

V dôsledku výsevu facélie v zime na jar je možné získať z plochy štvorcových metrov asi 25 - 27 kg zelene, čo sa hodnotou rovná 25 kg zhnitého hnoja. Vo fáze rozkladu zelenej hmoty rastliny sa uvoľňuje významné množstvo dusíka. Na plochách predstavujúcich chudobnú výživovo nedostatočnú pôdu sa facélia pestuje na jar a na jeseň.

Phacelia: Popis

Aby sa zlepšila štruktúra pôdy a zvýšila sa jej úrodnosť, odporúča sa pravidelne zasiať zelenú rastlinu na jar aj na jeseň počas troch rokov. Kosenie výsadby sideratami a vykopávanie pôdy je nevyhnutné pred fázou kvitnutia. Naposledy musíte zasiať Phaceliu v poslednej dekáde novembra, bez toho, aby ste kosili rastliny. Takto je možné získať významnú zelenú hmotu, ktorá môže chrániť pôdu pred zamrznutím a pred vysychaním alebo nadmerným hromadením vlhkosti.

Phacelia po rozklade v pôde je ľahké, rýchlo stráviteľné a vysoko efektívne hnojivo, ktoré je obohatené o všetky potrebné prvky a minerály potrebné na zlepšenie kvality pôdy.

Pravidlá a čas vykládky

V podmienkach domácej záhrady sa v poslednom období pestovanie konzervativneho opálenia čoraz viac rozrastalo, čo je nenáročné a dobre rastie na akomkoľvek type pôdy vrátane skalnatej a piesočnatej hliny. Tento zelený hnoj má dostatočný odpor proti chladu, takže sa môže vysádzať už skoro na jar, ihneď po rozmrazení pôdy. Okrem toho by sa mala zvážiť skutočnosť, že zelený hnoj je odolný voči suchu, ale netoleruje nadmernú vlhkosť. Choroby alebo rastlinné parazity nie sú ovplyvnené všetky druhy faciálie.a množstvo užitočnej zelenej hmoty je veľmi vysoké dokonca aj v oblastiach s rizikovým poľnohospodárstvom.

Výsev Phacelia sa vykonáva takmer kedykoľvek, od skorej jari do neskorej jesene. však Za najlepšie dátumy sejby sa považuje obdobie od júna do poslednej dekády júla. Výsev 50-70 m2 je potrebné minúť asi 100 - 120 g semien. Pri sejbe je optimálna hĺbka materiálu osiva jeden a pol centimetra. Za priaznivých podmienok sa hromadné sadenice siderálnej kultúry objavia asi po týždni a pol. Phacelia rýchlo rastie a veľmi dobre sa vetví, vďaka čomu ľahko rastie významná zelená hmota.

Ako zimná bočná rastlina sa Phacelia prednostne vysadzuje nielen na otvorených plochách a na hrebeňoch otvoreného terénu, ale aj na skleníkových stavbách alebo stacionárnych skleníkoch. V zmiešaných podmienkach výsadby sa rastliny môžu pestovať bezprostredne po zbere, čo vám umožňuje dobre sa pripraviť pôdu na nasledujúcu vegetačnú sezónu záhradných plodín a zároveň sa pôda v tejto oblasti uvoľní a úrodná. Bolo tiež zaznamenané, že kultivácia fécie umožňuje normalizovať reakciu v pôde a prispieva k veľmi aktívnemu vytesňovaniu burín z hrebeňov, ktoré uprednostňujú kyslé pôdy, vrátane drevených vši, ktoré sú v záhradníctve rozšírené.

Recenzie letných obyvateľov

Podľa skúsených záhradkárov je sejba facélia pomerne ľahkým a pohodlným spôsobom, ako zabezpečiť pôde dobrú výživu. Phacelia má dobre vyvinutý koreňový systém, ktorý dokonale uvoľňuje ornicu a nasýti ťažké pôdy vzduchom. Podľa záhradkárov aj jediná výsev tohto zeleného hnoja na pozemku má viditeľný pozitívny vplyv na kvalitu a kvantitu plodiny.

Mnohé pozorovania letných obyvateľov okrem iného dokazujú deoxidačný účinok rastúceho Phacelia siderate a približovania pôdy s hladinou kyseliny bližšie k neutrálnym ukazovateľom. V štádiu aktívneho kvitnutia je facélia atraktívna pre opeľujúci hmyz., ako aj prirodzení nepriatelia listovej mory, chrobáka jabĺk a stopky ovocia.

So správnou technológiou na pestovanie faciálie môže chrániť záhradné výsadby pred drôty červami, kobylkami a háďatkami, a tiež zabraňuje porážke vírusových a bakteriálnych infekcií vrátane plesní a hniloby. Skúsení záhradníci odporúčajú používať túto kultúru v spoločných výsadbách s strukovinami, ktoré chránia záhradné rastliny pred voškami, húsenicami a zrnami.

Phacelia: ako zasiať

Phacelia tak možno pripísať veľmi cenným vedľajším plodinám, ktoré môžu v krátkom čase zlepšiť úrodnosť pôdy a tiež znížiť počet chemikálií používaných na prevenciu chorôb a škodcov.