Tipy

Trpasličí kosatce: len rastlina a len obdivujte


Každý pozná krásne vysoké kvety s xiphoidnými listami - kosatce. Na konci mája - júna uvidíte zarastené kríky týchto kvetov rôznych farieb: medzi amatérskymi záhradníkmi a nadšenými chovateľmi a zberateľmi. Ale zďaleka každý vie o trpasličích druhoch týchto kvetov!

Ukazuje sa však, že v súčasnosti na trhoch nie je výber takýchto odrôd menej ako tradičný. A pre tých záhradkárov, ktorí aspoň raz videli a ešte viac vysadené kosatce v ich okolí, sa tieto kvety okamžite a navždy zamilovali. Spoznajte ich tiež! História kosatcov je dlhá a krásna. A to sa odráža v nádherných príbehoch venovaných tejto kvetine v rôznych krajinách. Tu je ich niekoľko. Jedna legenda vysvetľuje, prečo majú kosatce toľko odlišných bohatých a jemných odtieňov lístkov. Pretože táto kvetina pochádza z kúskov dúhy, do ktorej sa raz rozpadla.

Jej farebné lúče rozptýlené po celom svete a dotýkajúce sa zeme sa zmenili na nádherné kvety. Ďalší príbeh hovorí o božskom pôvode samotného názvu tejto kvetiny. Je pomenovaný po bohyni dúhy Irida. Starí Gréci nazvali dúhovku dúhou a považovali ju za most medzi nebom a zemou, rovnako ako Irida bola poslom medzi bohmi a ľuďmi. Botanik Carl Linney z 18. storočia, ktorý systematizuje rastlinné druhy a chce zdôrazniť osobitnú vlastnosť dúhoviek - úžasnú škálu farieb, ich práve pomenoval: menom starovekej gréckej patrónky dúhy, ktorá vlastnila všetky svoje farby.

Legendy sú legendy, ale po júnovej búrke, keď na oblohe kvitne dúha, sa zdá, že sa odráža na zemi, kde v reakcii na ňu lesknú elegantné trpasličí trblietky s rovnakými jasnými farbami a prekvitajú Zem veľkolepými bundami! Rovnako ako obyčajné, trpasličí kosatce sú nenáročné, vytrvalé, môžu tolerovať sucho. Tieto rastliny sú vďačné aj za jednoduchú starostlivosť. Rozmnožujú sa vydelením silného podzemku so silnými výhonkami.

Musíte to urobiť na jar alebo na jeseň, vysadiť priestranne, vo vzájomnej vzdialenosti av takej hĺbke, aby hľuzy boli viditeľné nad povrchom pôdy, inak sa vaša dúhovka nezhromaždí. Vyblednuté kosatce si zachovávajú dekoráciu po celé leto vďaka hustým čerstvým listom.

Jedna smutná vec: kvitnú tak dlho. Ale mimochodom, je to pochopiteľné - koniec koncov sa dúha rýchlo topí. Radosť však zostáva na dlhú dobu! Niet divu, že jedným z ruských mien pre tieto farby je „kasatik“. Čo znamená: milý, vitajte, milý!