Tajnosť

Čo je to bakteriálna rakovina paradajok?


Najnebezpečnejším ochorením paradajok je bakteriálna rakovina. Baktérie v tvare tyčiniek, ktoré sa nepohybujú, sú pôvodcami tohto ochorenia paradajok. Priemerná letná priemerná teplota je vynikajúcim médiom na reprodukciu týchto baktérií. Baktérie odumierajú iba pri teplote +50 stupňov.

Paradajky sú počas svojho vývoja zasiahnuté rakovinou baktérií. V dôsledku tejto choroby je paradajkové tkanivo mechanicky poškodené. Prvé príznaky bakteriálnej rakoviny paradajok sa môžu objaviť do dvoch až troch týždňov po vysadení sadeníc na otvorenom priestranstve. Existujú dve formy tohto ochorenia.

V prvej forme je postihnutý celý vaskulárny systém rastliny, z toho uschne a úplne umiera. Toto je najnebezpečnejšia forma bakteriálnej rakoviny.

Druhá forma sa prejavuje v skutočnosti, že ovocie a celá rastlina sú pokryté škvrnami, v celej rastline vredy. Ak nakrájate list paradajky infikovaného rakovinou baktérií, môžete pozorovať stmavnutie cievneho systému.

Táto choroba je nebezpečná, pretože baktérie sa môžu ľahko preniesť do iných rastlín, hoci nie sú mobilné, dostanú ju pomocou vetra a dažďa. Veda dokázala, že na piesočnatej pôde sú tieto baktérie oveľa stabilnejšie ako na pôdach bohatých na humus a ďalšie. Zostávajú dokonca aj v ovocí, keď sú úplne rozložené po dobu dvoch až troch rokov.

Aj semená baktérií infikovaných bakteriálnymi rakovinami sú priamym zdrojom tejto nebezpečnej choroby. Preto, aby ste sa vyhli problémom pri pestovaní paradajok, musíte používať iba osvedčené a kvalitné semená. V prípade akýchkoľvek pochybností je lepšie pred výsadbou ošetriť osivo roztokom formalínu alebo kyseliny chlorovodíkovej. Tento postup bude trvať iba desať minút, ale bude zaručené, že semená sú zdravé. Ak dôjde k infekcii, choré rastliny sa musia bezodkladne zničiť a pôda sa musí úplne zmeniť alebo dezinfikovať.