Nápady

Konzervovaná marhuľová šťava: slnečné leto v pohári


Ľudia sa podľa svojho vkusu delia na dve kategórie: niektoré milujú džúsy s dužinou, iné ich zvyčajne nemôžu piť. Existujú aj dva spôsoby, ako pripraviť nápoj. Na získanie čistého produktu potrebujete odšťavovač, v ktorom sa proces extrúzie uskutočňuje parou. Môže sa tiež získať mechanickým vytláčaním, ale výťažok bude menší. Pri prechode ovocia cez elektrický odšťavovač je ťažké kontrolovať percentuálny podiel buničiny v tekutine, pretože nastavenia sú stanovené výrobcom. Manuálny odšťavovač umožňuje nezávisle nastaviť hustotu nápoja.

Tajomstvá ochrany

Na prípravu potrebujete aromatické zrelé, ale nie príliš mäkké ovocie. Použitie prezretého ovocia ovplyvní chuť nápoja: bude viac pripomínať mrkvu s plátok paradajok. Chuť zrelej slnečnej broskyne si môžete vychutnať iba so správnym výberom surovín.

nuansy:

 1. Množstvo použitého cukru závisí od odrody marhúľ, od prirodzenej sladkosti. Na 1 liter šťavy získanej na zimu potrebujete 150 až 300 g cukru.
 2. Konzumácia marhúľ závisí od šťavnatosti ovocia a spôsobu prípravy.
 3. Množstvo vody vo vzťahu k šťave môže dosiahnuť 30% z celkového objemu.
 4. Na 1 liter šťavy musíte pridať štvrtinu lyžičky kyseliny citrónovej.
 5. Ak je v nápoji viac vody, ako má byť, získa sa nektár. Zníženie podielu šťavy na 30% je indikátorom prijateľným pre ovocný nápoj.
 6. Produkt získaný spôsobom extrakcie sa koncentruje. Musí sa riediť cukrovým sirupom.

Klasický recept

zloženie:

 • marhuľová šťava získaná z odšťavovača;
 • cukor - 150 g;
 • kyselina citrónová - štvrtina lyžičky na liter pohára;
 • voda.

Proces varenia:

 1. Vypočítané množstvo vody vrie vo veľkej nádobe.
 2. Požadované množstvo cukru a kyseliny citrónovej sa naleje do vriacej vody (na spodnej hranici).
 3. Po úplnom rozpustení cukru vo vode sa do panvy naleje šťava.
 4. Kvapalina musí byť ochutená na dostatok cukru. V prípade potreby sa pridá piesok.
 5. Po varení sa plyn okamžite vypne. Nápoj sa plní do sterilizovaných plechoviek a plní sa do varených viečok.
 6. Po ochladení na izbovú teplotu sa obrobok čistí na chladnom mieste, kde sa uloží.

Šťavu s vysokým obsahom cukru v zásade nemožno fermentovať. Naše babičky, ktoré stáčali veľké sklenené fľaše, plnili krky pevne zvinutými novinami. Na základe ich skúseností je možné povedať, že v chlade by sa mal skladovať iba produkt s nízkym obsahom cukru alebo zvinutý bez pridania.

Nápoj z marhúľ bez kyseliny citrónovej: postupný recept

Nie všetky odrody marhúľ majú svoju kyslosť, ale v tých, kde sú, nestačí. Kyselina citrónová je regulátorom kyslosti nápojov v priemyselnom meradle, je však veľmi škodlivá pre črevnú mikroflóru. Konzumuje sa vo veľkých množstvách a spôsobuje akútnu gastritídu a žalúdočné vredy. Citrónová šťava v malom množstve nespôsobuje takéto účinky.

Pre tento recept budete potrebovať:

 • granulovaný cukor;
 • marhule;
 • voda;
 • citróny alebo kyslé pomaranče.

Vylisovaná šťava s dužinou sa dá sterilizovať dvoma spôsobmi. V prvom prípade sa kvapalina uvedie do varu, ale zároveň zmiznú takmer všetky užitočné látky. Ak sa produkt zahrieva dvakrát na teplotu 70 ° C, potom sa väčšina živín zachová a baktérie, ktoré spôsobujú fermentáciu, odumrú.

Všeobecné stupne ochrany:

 1. Najprv musíte pripraviť cukrový sirup. Po uvarení je potrebné vložiť ošúpané citróny alebo pár pomarančov. Po opätovnom varení sirup zostáva v ohni ešte niekoľko minút.
 2. Citrusové plody sa chytia zo sirupu štrbinovou lyžicou. Môžu sa trochu vytlačiť lyžičkou.
 3. Ak sa plánuje dvojitá sterilizácia, je potrebné po varení sirupu ochladiť na 60 - 70 ° C, až potom ho zmiešať so šťavou. Ak je zvolená metóda varu, môžete ju naliať do vareného sirupu.
 4. Panvica sa opäť zapáli, aby sa nápoj sterilizoval.
 5. Banky by mali byť sterilné. Varia varený alebo sterilizovaný horúci nápoj.
 6. Varené je možné uzavrieť plastovými viečkami a sterilizovať iba zvinúť kov.

Udržiavanie konzervovaných potravín v teple je nevďačnou záležitosťou - banky môžu explodovať. Pri skladovaní konzervovanej šťavy v špajzi je potrebné zvýšiť obsah cukru o 100 gramov (na každý liter).

Konzervovanie marhúľ vo vlastnej šťave

Marhuľové jadro dodáva nápoju pikantnú poznámku. Na získanie „pikantnej“ úrody stačí zachovať celé ovocie vo vlastnej šťave s dužinou alebo bez dužiny. V takom prípade sa použije ako výplň.

Tento recept používa:

 • silné zrelé marhule;
 • mäkšie marhule sa môžu použiť na prípravu tekutej tekutiny;
 • granulovaný cukor - 300 g;
 • 2 kvetinové kardamómy;
 • šťava z polovice citróna.

K osvieženiu chuti je potrebný kardamóm. Použitie mletých semien sa neodporúča, častice korenín sú vhodnejšie v mäsových jedlách a nie v dezertoch. Kardamónová kôra navyše obsahuje triesloviny, ktoré pomôžu plodom udržať si elasticitu po opakovanom naliatí vriacim sirupom. Dubové listy sa používajú na konzervovanie uhoriek, kardamón je vhodnejší pre ovocie a zdôrazňuje vlastnosti ich vlastnej chuti. Toto korenie je obzvlášť dobré v harmónii s kyslou citrónovou tónom.

Ako variť:

 1. Na sterilných pohárov sa umyté a sušené marhuľové plody rozložia (čo najtesnejšie).
 2. Marhuľová šťava sa varí s cukrom a kardamómom. Po varení sa pridá citrónová šťava. Ovocie v bankách sa naleje na okraj a prikryje sa vekom.
 3. Po 10 minútach, keď všetky vzduchové bubliny vytiekli, musí byť tekutina vypustená späť do nádoby. Je lepšie to urobiť tak, že na ňu položíte cedník, takže do panvice nebude padať ani jedno ovocie.
 4. Nápoj sa vráti do varu a znovu sa naleje do plechoviek.
 5. Po spojovaní sa poháre musia prevrátiť tak, aby horúca tekutina stúpala k ovocím umiestneným na dne.

Liter a menšie plechovky je možné po druhom naplnení zrolovať. Výsev ovocia v 3-litrových nádobách vyžaduje ďalšie varenie. Je to potrebné, pretože šťava, ktorá prechádza veľkou vrstvou ovocia, sa rýchlejšie chladí. to znamená, že plody uvedené nižšie nie sú riadne ošetrené horúcou tekutinou.

Konzervovanie čerešňových paradajok v dužine a marhuľovej šťave

Malé červené a žlté sladké paradajky dobre s marhuľovou šťavou. Tento prípravok je bližšie k zákuskom ako k občerstveniu. Preto je výber korenín v tomto recepte špecifický, vhodný pre sladké nápoje a pečivo.

Na 1 kg „čerešní“ budete potrebovať:

 • liter marhuľovej šťavy;
 • 200 g cukru;
 • šťava z polovice citróna;
 • mletá škorica - štvrtina lyžičky;
 • sladký hrášok - 2 ks;
 • kardamóm - 2 kvety;
 • klinčeky - 2 ks.

Citrónovú a korenkovú šťavu je možné nahradiť 1 polievkovou lyžicou koreného vína. Soľ sa v tomto recepte nevyžaduje, pretože paradajky tejto odrody chutia skôr ako ovocie ako zelenina.

Proces varenia:

 1. Kôra premytých sušených paradajok sa prepichne naostrenou zápalkou alebo špáradlom. Je to potrebné, aby si paradajky po naliatí vriacej vody zachovali svoj pôvodný vzhľad.
 2. Stohované ovocie sa naleje vriacou šťavou. Trvajte na tom, pár minút.
 3. Kvapalina sa naleje na panvicu a znova sa uvarí.
 4. Paradajky sa znovu nalejú šťavou a po trojminútovom kale sa zvinú a tekutina sa doplní (ak je to potrebné).
 5. Banky sú obrátené hore nohami.

Marhuľový nápoj na zimu (video)

Rovnakým spôsobom sa konzervujú aj slivky v marhuľovej šťave. Ak sa slivky kladú celé, šupka sa tiež musí prepichnúť na niekoľkých miestach. Pri ukladaní odtoku na polovice sa tento postup nevyžaduje, ale kosti sa musia odstrániť.