Tipy

Ako sa vysporiadať s voškami na tekvici


Ak sa vosk na tekvici objavil, ako sa s tým vysporiadať? Táto otázka je medzi záhradníkmi veľmi bežná. Koniec koncov, vošky môžu aj naďalej správne ovplyvniť uhorky. A to sa deje v dôsledku rôznych faktorov.

Predtým, ako zvážite spôsoby kontroly vošiek, mali by ste sa oboznámiť s vlastnosťami tohto škodcu.

Ako sú uhorky ovplyvnené voškami

Na začiatku listov trávy buriny sa najskôr usadia tekvica. Spravidla sa prezimuje vo fáze lariev alebo hmyzu bez krídel. Akonáhle okolitá teplota stúpne na 5 ° C, larvy sa prebudia. Práve teraz potrebujú výživu, ktorú dostávajú z rastlín.

Spočiatku sa živí voškami šťavami z tej istej buriny. Počas tohto obdobia je to úplne bezpečné, pretože pre škodcov jednoducho nemá zmysel prejsť na iné rastliny. Ale o niečo neskôr sa vošky stávajú toľko, že z listov jednoducho nie je dostatok šťavy pre všetkých škodcov. Potom sa jednotlivci premenia na motýle a lietajú na tekviciach, najmä na uhorkách.

Práve v tomto období už rastliny majú hlavné listy. Larvy ležia na chrbte týchto listov a noví jedinci sa z nich liahnu veľmi rýchlo. Vošky sa množia veľmi rýchlo, a preto predstavujú veľké riziko pre zber uhoriek.

Rozpoznávanie tekvicov je pomerne jednoduché. Jedná sa o malé chyby žltkastej alebo zelenej farby. Vošky môžu byť niekedy čierne, sivé alebo biele. Sú veľmi malé, je však ľahké všimnúť si ich zoskupenie, ak list otočíte spodnou stranou k svetlu. Akonáhle sú vošky vidieť na uhorkách, je potrebné okamžite konať. Nebezpečenstvo pre rastliny nespočíva iba v tom, že škodcovia budú piť šťavy, ale aj v riziku infekcie nebezpečnými infekciami. Koniec koncov, vošky sú ich nosičmi.

Boj proti voškám na uhorkách

Prevencia vošiek

Aby sa zabránilo výskytu vošiek na uhorkách, je tiež potrebné prijať vhodné opatrenia. Včasná ochrana záhradných plodín je skutočne najlepším spôsobom kontroly škodcov. Boj proti voškám, ktoré sa už usadili na uhorkách, je ťažší, pretože sa môže znova objaviť.

  1. Je nevyhnutné pestovať pôdu na jeseň, keď už boli všetky rastliny vykopané. Najlepším spôsobom, ako zničiť huby, vošky, iný škodlivý hmyz a ich larvy, sú prchavé prímesy. Dym z nich môže odradiť škodcov a niektoré dokonca zabiť. Vošky jednoducho dusia taký štipľavý dym.
  2. Neustále monitorujte čistotu záhrady. Je potrebné včas ničiť burinu. Ak sa na ich odstránenie nepoužívajú umelé prípravky, stačí roztrhať a spáliť burinu. Takže vošky sa oveľa menej pravdepodobne usadia na záhrade.
  3. Je potrebné starostlivo monitorovať čistotu skleníka alebo skleníka. A to platí pre malé aj veľké skleníky. Horná časť pôdy sa musí raz za rok odstrániť a na tomto mieste doplniť novú pôdu. Všetky drevené časti konštrukcie musia byť pravidelne bielené. Sklenené, kovové a plastové časti by sa však mali dôkladne umyť roztokom síranu meďnatého a potom opláchnuť. To platí najmä pre tie spaľovacie pece, kde sa vošky predtým usadili.

Metódy riadenia vošiek

Najlepšou ochranou proti voškám na uhorkách je prevencia. Čo robiť, ak sa voška už objavila na uhorkách v skleníku, ako sa s tým vysporiadať? Používanie chemikálií je spravidla veľmi nežiaduce. Koniec koncov, rastliny prinášajú ovocie, takže chemikálie môžu v budúcnosti spôsobiť značné škody na zdraví ľudí. Na boj proti voškám na uhorkách je dôležité zvoliť účinné a zároveň bezpečné ľudové liečivá. Zvážte ich teraz podrobnejšie.

  1. Pomáha dobre a nepoškodzuje rastliny ani ľudí, obyčajná šupka cibule. Bude však potrebné niekde dostať iba pol vedra takýchto šupiek, pretože infúzia by mala byť dostatočne silná. Polovica vedra plevy sa naleje horúcou vodou, prikryje sa vekom a vylúhuje sa 24 hodín. Pomer plev a vody by mal byť v pomere 1: 1. Po uplynutí stanoveného času by sa toto všetko malo prefiltrovať cez tenkú vrstvu. Výsledná kvapalina sa používa na rozprašovanie uhoriek. Šupka vyžaruje ostrú cibuľovú vôňu a vošky ju vôbec nemajú radi. Iba rastliny sa musia spracovať úplne a venovať väčšiu pozornosť spodnej strane listov.
  2. Ak existuje veľa vošiek, potom sa s ňou pomôže vyrovnať nasledujúci liek. Budete potrebovať zelené alebo bežné mydlo a chlpy pre domácnosť. Musíte vziať asi 400 g shag a asi 80 g suchých mydlových hoblín. Nalejte všetko do vedra a nalejte horúcu vodu. Dobre premiešajte. Trvajte na tom, že liek bude trvať asi 2 dni. Potom všetky rastliny ošetrite výsledným zložením. Prax ukazuje, že po prvom takomto ošetrení vošky na uhorkách v skleníku umierajú veľmi rýchlo. Malo by sa vykonať niekoľko ďalších ošetrení, aby zostávajúce mladé jedince a larvy určite zmizli.
  3. Dobrý účinok majú horké papriky v boji proti voškám. Musíte ho však používať iba opatrne, aby nedošlo k spáleniu rastlín. Do smaltovanej misky je potrebné odobrať asi 50 g korenia a naliať 1 liter vriacej vody. Zakryte a trvajte 2 hodiny. Výsledná kompozícia sa potom zriedi ešte teplou vodou tak, aby celkový objem bol 10 litrov. Výsledným riešením je ošetrenie rastlín.

Teraz je jasné, ako sa vysporiadať s voškami na uhorkách bezpečnými ľudovými metódami. S voškami tiež pomáha veľa príprav na predaj. Takmer všetky obsahujú chemikálie, preto sa dôrazne neodporúča ich zabíjanie voškami na rastlinách, ktoré práve rodia ovocie alebo už rodia ovocie. Preto je najlepšie používať osvedčené ľudové recepty. A nezabudnite, že na zničenie vošiek musíte rastliny niekoľkokrát spracovať. Iba týmto spôsobom bude možné týchto škodcov dlhodobo zbaviť dostupnými prostriedkami bez toho, aby došlo k poškodeniu rastlín a ich vlastného zdravia.

Ako sa vysporiadať s voškami

Pozrite si video: Pýtate sa odborníkov: Znesú čučoriedky priame slnko? NOVÁ ZÁHRADA (Septembra 2020).