Tajnosť

Anthurium - mužské šťastie z Južnej Ameriky


Anthurium je juhoamerická rastlina s veľmi neobvyklým tvarom kvetov. Vo svojej vlasti sa rastliny často nazývajú diablovým jazykom, kvetom plameniaka a chvostom ošípaných. V Rusku a východnej Európe ho nazývajú iba mužským šťastím. Predpokladá sa, že táto rastlina naplní dom šťastím a energiou šťastia a človek, ktorý často žije so živým anthuriom, dáva silu, odvahu, pocit slobody a vášne. Či už je to pravda alebo nie, nie je isté s istotou, ale pre tých, ktorí chcú zasadiť anthurium vo svojej domácnosti, budú pravdepodobne potrebné informácie o pestovaní kvetín - šťastie mužov sa považuje za jednu z najviac vrtošivých rastlín.

Zaujímavý fakt! V rodine aroidov, do ktorej patrí anthurium „mužské šťastie“, sa nachádzajú poddruhy spathiphyllum, ktoré sa všeobecne nazýva ženské šťastie. Oba tieto druhy sú si navzájom veľmi podobné, pokiaľ ide o štruktúru kvetov a ďalšie vlastnosti. S tým sú spojené aj rôzne znaky a povery týkajúce sa prítomnosti kvetiny v dome a jej účinku na atmosféru v dome.

Druhy a odrody anthuria

Napriek pomerne dlhému obdobiu pestovania anthuria doma nie je na to prispôsobených toľko druhov rastlín. Takže z 22 druhov v kultúre sú bežné iba dva. Najobľúbenejšie sú Anthurium Andre a Anthurium Scherzer. S ich použitím sa vytvorilo niekoľko medzidruhových hybridov a desiatky odrôd, ktoré sa líšia štruktúrou a sfarbením listových dosiek. Ale najdôležitejšia vec v tejto odrode je veľkosť, tvar a farba kvetu, čo je vlastne listový poťah, ktorý chráni malý klas.

Bežné príznaky anthuriums sú:

 • Tmavo zelené lesklé listy sú v tvare srdca alebo v tvare šípok, ktoré rastú na pretiahnutých stopkách.
 • Kvetina je rovnomerný alebo skrútený klas obklopený listencom, ktorého vzhľad je podobný pravidelnému listu;
 • Dlhé kvitnutie - najmenej 7-8 mesiacov;
 • Výška puzdra do 80 cm, priemer - do pol metra;
 • Koreň rastliny sa skladá z hrubých koreňov pokrytých hnedou kožou, hrubou a odolnou.

Ako pestovať anthurium

V prírode je anthuriový kvet najčastejšie sčervenaný, ale v kultúre miestností je farebná paleta podprsenky-posteľná prikrývka veľmi rôznorodá. Existujú teda biele, žlté, oranžové, ružové, modré a dokonca čierne anthúria. Ale aj neuveriteľne široká škála farieb nie je zďaleka všetko, čo chovatelia pripravili pre tých, ktorí radi rastú vo svojom domove. Môžete to overiť, ak sa pozriete na populárne odrody anthuria.

akosťpopis
Dakota (Dacota)Najbežnejšia odroda v kultúre s veľkým červeným poťahom, ktorého priemer dosahuje 25 cm. Rastlina je veľmi veľká a veľkolepá, dobre rastie iba v priestranných izbách
Minnesota (Minnesota)Odroda s jasnými šarlatovými listami a klasom bielej farby, ktorý sa najskôr zmení na žltý a potom na zelený
Tmavo červenáOdrodová skupina anthuria charakterizovaná tmavočervenými listami, meniace odtieň maliny na začiatku kvitnutia na vínovú, hnedú alebo takmer čiernu
Otazu BrownováOdroda s hnedou čokoládou alebo hlbokou vínovou podprsenkou, ktorá má tvar klinového šálu, a klas, maľovaný svetlozelenou farbou.
UTA (Utah)Veľkokveté anthurium s veľmi nezvyčajným textúrovaným listom fialovej alebo fialovej farby. Ako starne, kvetina sa v bode pripojenia prikrývky postele k stonku zmení na zelenú
Čierna kráľovnáFantasticky krásna rastlina, ktorej stip a ucho sú natreté čiernou farbou. Konvexné žily na plachte dodávajú kvetu zvláštne čaro, vďaka čomu je veľmi tvarovaný
TN (Tennessee)Veľmi chúlostivá odroda s ružovým prestieraním postele, ktorá postupom času získava nazelenalé odtiene. To isté sa stane s bielym uchom
Love Variety SeriesRastliny tejto kultivarskej skupiny sa vyznačujú ružovými kvetenstvami rôzneho stupňa nasýtenia a veľkosti.
Midori (Midori)Unikátna odroda so zelenou farbou popruhu a klasu, ktoré sa líšia od hlavnej hmoty listov v tieni - sú svetlejšie
Biely majsterOdroda s prekvapivo veľkým a fantasticky skrúteným pásom bielej farby. Klas je natretý žltou farbou
Picasso (picasso)Kompaktná odroda s bielou prikrývkou na koncoch a na koncoch, v strede so zelenkavým náterom
Fiorino (Fiorino)Rastlina s ružovo-fialovým povlakom v tvare tulipánov a nemenej jasnými ušami. Veľmi kompaktný závod, ktorý sa perfektne zmestí do každého interiéru
Princezná AlexiaOranžovo-ružová odroda s veľmi svetlým uchom. Listy sú kompaktné a malé.

Funkcie starostlivosti

Anthurium je typickým obyvateľom dažďového pralesa a doma sa oň môže zdať ťažké aj pre skúsených záhradníkov.

Osvetlenie a vlhkosť

Izbová verzia mužského šťastia potrebuje v lete zatienenie, pretože v prírode rastie výlučne pod baldachýnom lesov. Naopak, v zime potrebuje viac svetla. Ak v teplej dobe kvetina vyzerá matne a jej listy zožltnú, stojí za to odstrániť anthurium na tmavšom mieste.

Počiatočné podmienky vyžadujú dodržiavanie zvyčajnej vlhkosti kvetu. Je potrebné sa o neho postarať každý deň s povinným postrekovaním. Zároveň je potrebné počas kvitnutia zaistiť, aby na popruh neklesli kvapky vody.

Dôležité! Často sa stáva, že kvety sa zafarbia, a odpoveďou na otázku, prečo sa to stalo, je nalievanie vody na ne.

Najlepšia voľba pre udržanie vysokej úrovne vlhkosti v miestnosti s anthuriom je inštalácia zvlhčovača alebo umelej fontány s tečúcou vodou alebo ozdobného vodopádu.

Vrchný dresing a zalievanie

Antúria sa týkajú rastlín, ktoré neznášajú tvrdú vodu. Kvitne alebo nezačne vysychať, preto sa kvetina zaleje vodou, ktorá sa usadila najmenej 24 hodín. V lete by sa polievanie malo vykonávať dvakrát týždenne, v zime - nie viac ako raz týždenne. Časť vody pre každé zalievanie by mala byť malá, zvlhčiť hrudku a zabrániť stagnácii vody.

Anthurium sa odporúča kŕmiť raz mesačne univerzálnym minerálnym hnojivom v polovičnej dávke. Ak aplikujete hnojenie príliš často a vo veľkých dávkach, mužské šťastie nasmeruje všetko úsilie na tvorbu listov na úkor kvetu. V zime, od novembra do marca, by sa Anthurium nemalo kŕmiť vôbec.

Zaujímavý fakt! Ak si anthurium nechce kvitnúť napriek odchodu a starostlivosti, odporúča sa znížiť osvetlenie a znížiť teplotu miestnosti na 18 stupňov (musí sa udržiavať na tejto úrovni 24 hodín). V takých podmienkach je oveľa ochotnejší tvoriť stopky.

Pôda a črepník na anthurium

Anthurium je veľmi náladové vo vzťahu k pôde a kapacite, v ktorej rastie. Po akvizícii potrebuje transplantáciu, pretože vo väčšine prípadov sa anthúria skladujú v zmesi, ktorá nie je vhodná pre normálny rast a vývoj. Tu pred kvetinármi určite vyvstane otázka - aká pôda je pre neho najvhodnejšia. Skúsení milovníci mužského šťastia majú v tomto ohľade odlišné názory a ponúkajú niekoľko kombinácií:

 1. Na jednej strane listu, trávnatá pôda a rašelinisko.
 2. Pôda Azalea zmiešaná s rašelinou, expandovanou hlinkou, borovicovou kôrou a machom.
 3. Pôda pre begónie zmiešaná so sphagnum, drevným uhlím a perlitom.
 4. Zmes dvoch častí humusu s rovnakými časťami drsnej pôdy a hrubého piesku s aktívnym uhlím.
 5. Zmes pre orchidey s prídavkom listovej, ihličnatej a rašelinovej zeminy.
 6. Zmes na fialky s prídavkom perlitu, vermikulitu, kôry borovice, machu a pohánky alebo slnečnicových šupiek.

Hlavnými vlastnosťami pôdy pre anthurium sú vysoká priepustnosť vzduchu a vody, drobivosť a výživa.

Transplantujte kvetinu v širokom a plytkom hrnci. Pred naplnením koreňa pôdou je potrebné ju starostlivo skontrolovať, či nie je poškodená a rozpadnutá. Odporúča sa odrezať akékoľvek podozrivé oblasti a ošetriť rany brilantnou zelenou alebo ich posypať drveným dreveným uhlím.

Dôležité! Ak kvetinárstvo chce získať hojne kvitnúcu rastlinu, nie je potrebné zasadiť anthurium do príliš veľkej nádoby. Antúria ľahšie tvorí šípky kvetov, ktoré sú stiesnené, keď je črepník v priemere iba pár centimetrov väčší ako koreňový systém kvetu.

Chovné pravidlá

Anthurium sa pomerne ľahko množilo vegetatívne. Ak nie je toto meno pre niekoho známe, dekódovanie je jednoduché - je to reprodukcia časťami dospelej rastliny. Toto sa môže robiť každý rok na jar, s každou transplantáciou do nového kontajnera.

Po extrakcii rastliny z pôdy sa jej korene úplne zbavia zvyškov pôdy a Bush sa rozdelí na niekoľko častí. Ťažkosti s tým by nemali vzniknúť, pretože v roku aktívneho rastu na anatriu sa vytvára veľa rastových bodov a podzemok v hornej časti rastie do niekoľkých vetiev.

Dôležité! Aby ste nepoškodili rastlinu, nerozdeľujte ju na veľa malých kríkov. Stačí rozdeliť kvetinu na 2 alebo 3 časti.

Choroby a škodcovia

Anthurium sa napriek svojej rozmarnosti považuje za odolné proti útokom rôznych škodcov a chorôb. Z tých, ktorí môžu poškodiť kvetinu, sa v príručkách uvádzajú iba vošky, roztoče a svrab. Môžete proti nim bojovať pomocou štandardných liekov alebo ľudových liekov:

 • liek Aktar pomôže zbaviť sa chrasty;
 • proti boju proti kliešťom Spark;
 • po ovplyvnení vošky rastlín sa listy ošetria mydlovým roztokom s pridaním cesnakovej šťavy.

Infekčné choroby postihujúce anthurium tiež nie sú početné - je to šedá hniloba a špinenie listov. Môžete sa s nimi vyrovnať prostredníctvom výrobkov na báze medi. Domov sa považuje za najúčinnejší.

Znaky a povery

Kvet nie je zbytočne nazývaný mužským šťastím, pretože, ako hovorí povera, každý človek je jednoducho povinný držať ho vo svojom dome, aby dosiahol úspech u žien a začal svoju kariéru. Zároveň je dôležité, aby sa muž nezávisle staral o kvetinu.

Nemenej zaujímavé sú znaky spojené s rodinnou pohodu. Ak teda hádky a hádky začali v páre, odporúča sa umiestniť šťastie človeka neďaleko manželskej postele. Ak sa o to spoločne postaráte, v dome bude vládnuť láska a mier.

Tiež sa verí, že Anthurium plní vzduch špeciálnymi látkami, ktoré sú dobré pre srdce. Kvet podľa týchto povier je užitočné umiestniť do miestnosti ľudí trpiacich srdcovými chorobami.

Anthurium: výsadba a rozmnožovanie

Pravda alebo nie, ale mnoho majiteľov dobre udržiavaných anthúrií potvrdzuje, že po ich vzhľade v dome sa zlepšil rodinný život. Či už je to tak, môže taká kvetina skutočne poskytnúť pokoj a naplní miestnosť energiou harmónie, lásky, odhodlania.