Dom a záhrada

Príčiny krivých uhoriek a ako ich opraviť


Niektorí letní obyvatelia veľmi často závisia od ovocia práce ostatných letných obyvateľov, ktorých uhorky sú rovnomerné, a to akoby boli výberom. Prečo nemôžu všetci pestovať krásnu úrodu? Uhorky potrebujú dobrú výživu. Je lepšie ich kŕmiť častejšie, ale v malých dávkach, pričom uprednostňujú minerálne hnojivá. Prekrmovanie rastlín je tiež zlé. Najlepšia možnosť je aspoň jedna za týždeň.

Môžete pochopiť, ktoré látky chýbajú a ktoré prevyšujú vzhľad kríka a samotných plodov.

  • Dusík. Bledo zelená farba uhoriek naznačuje nedostatok dusíka v pôde. Odroda rastlín s tým nemá nič spoločné. Horná časť ovocia je nabrúsená, niekedy dokonca zabalená a samotná uhorka má tvar kužeľa. Listy rastliny začnú zožltnúť, najmä zdola. Samotný kmeň výrazne spomaľuje svoj rast a vývoj. Naopak, pri nadbytku dusíka sú plody príliš tmavé, rastlina sama o sebe veľmi rýchlo rastie a vetví. Ak sa táto situácia nenapraví, nebude rásť nič iné ako vrcholy. Ak sa chcete dostať z tejto situácie, pomôže vám ďalšie kŕmenie, napríklad drevný popol alebo superfosfát.
  • Draselný. Pri nedostatku draslíka sa plod stáva hruškou. Horná časť plodu je guľovitá a zužuje sa na stopku. Z listov môžete tiež určiť nedostatok draslíka. Dolné listy sú orámované ľahkým okrajom. Ak je počasie horúce, uhorka začne klesať. Pomôže tu aj drevný popol - nalejte sto gramov vriacej vody, trvajte na tom a rozrieďte na 10 litrov. Nastriekajte na list.
  • Fosfor. Nedostatok fosforu sa dá pochopiť spomalením rastu celej rastliny. Uhorky riasy sa vyvíjajú veľmi pomaly, sú malé, najmä listy, získajú tmavozelenú farbu. Takáto rastlina rýchlo zasychá. Potreba hnojiva obsahujúceho fosfor je úplne pochopená.
  • Iné dôvody. Pri prudkých zmenách teploty alebo zalievaní veľmi studenou vodou sa plody uhoriek tiež ohýbajú, iba v tomto prípade uprostred, získavajúc určitý druh pásu. Dôvodom môže byť nedostatočné opelenie. Aby ste sa tomuto problému vyhli, v prípade samoopelených odrôd a hybridov musíte pestovať obyčajné opeľované odrody včiel, ktoré majú veľa samčích kvetov. Na prilákanie včiel je vhodné zasiať aromatické bylinky alebo kvety, napríklad mäta, kôpor, oregano. Alebo iba postrek lôžok infúziou mäty priláka včely.

U veľmi suchej pôdy sa uhorky ohýbajú v oblúku. Podobná forma sa môže vyskytnúť pri nerovnomernom zalievaní.

Niektoré odrody uhoriek, hybridy nesúce neskoro, sú zakrivené bez zjavného dôvodu. Takéto odrody sú citlivé na mutácie do konca leta, keď svetlo a teplo nestačia kvôli meniacim sa poveternostným podmienkam. Je lepšie odstrániť tieto biče v auguste výsadbou na ich mieste reďkovky alebo dozrievaním zelene.

Ak dodržujete dátum výsadby, poznáte znaky a metódy eliminácie zakrivenia plodov, potom bude úrodu vždy príjemne príjemná.