Nápady

Svetlý a voňavý amarylis: výber odrôd a vlastnosti starostlivosti


Amaryllis je jedinečná cibuľovitá rastlina, ktorá sa právom považuje za jednu z najkrajších kvetinových rastlín v interiéri. Krátke obdobie kvitnutia amaryllis je viac ako zaplatené estetickým pôžitkom, ktorý možno získať iba z rozjímania o veľkých kvetenstvo, ktoré vyžaruje jemnú arómu.

Amaryllis patrí do rodiny s rovnakým menom, ktorá pozostáva z jediného druhu - Amaryllis Beladonna (ďalšou možnosťou je Amaryllis the Beautiful). Pôvodne táto rastlina rástla iba v Južnej Afrike a Do Európy bol privezený na začiatku (podľa niektorých informácií v polovici) 18. storočia.

Ako vyzerá amaryllis

Amaryllis je typická cibuľová kultúra, ktorého podzemná časť je zaoblená, so zúžením v hornej časti, ktoré pozostáva z mnohých tenkých šupín, to znamená obyčajnej cibule s priemerom do 12 cm. Korene rastliny sú umiestnené v jej spodnej časti a sú prezentované vo forme vláknitého koreňa. Listy amaryllis majú xiphoid alebo lineárny tvar s ostrým hrotom v hornej časti.

Stonka kvetov - krátko pred rastom listov sa objaví dlhá holá stonka rastúca od stredu cibule. Je nahá, hladká, pokrytá hustou pokožkou a nesie od 4 do 8 kvetov v tvare lievika. Amaryllis kvety v priemere dosahujú 5-8 cm, a majú 6 okvetných lístkov v tvare kopinatej kosti s ostrým hrotom k vonkajšiemu okraju. V prírode sú natreté bielou alebo ružovou farbou a v kultúre sa chovajú mnohé odrody so žlto-ružovými, zlatými alebo fialovými lístkami. Amarylis červenej alebo tehlovej červene je klasikou tohto žánru, práve oni sa prvýkrát objavili v kultúre.

Amaryllis: pestovanie a starostlivosť

Fotogaléria

Populárne odrody

Vývoj výberu v súvislosti s amarylisom má tri ciele.

  • Prvým z nich je vytvorenie väčších kvetov s veľkým počtom lístkov. Kvitnutie takýchto odrôd je nápadné vo svojej kráse!
  • Druhý smer výberu je založený na vytvorení kvetu s nezvyčajnými okvetnými lístkami.
  • Tretím cieľom je vytvorenie rastlín, ktorých kvetina sa líši od rodičovských exemplárov v neobvyklej podobe lístkov.

Nasledujúce odrody Amarylis sa považujú za najobľúbenejšie pre pestovanie doma:

Názov triedypopis
Durban (Durban)Veľkoplodá odroda so zvonovitými kvetmi. Farba lístkov je karmínovo červená s bielou škvrnou na spodnej časti lístkov
Parker (Parker)Odroda s kvetmi, ktoré sú typické pre amarylis v tvare a veľkosti tmavo ružovej farby. Na spodku každého plátku je žltá škvrna
Ľadová kráľovnáAmaryllis s veľkými kvetmi s bielymi lístkami s jemným krémovým povlakom na okraji lístkov. Hustý lesk na okvetných lístkoch dodáva kvetinám osobitnú krásu, vďaka ktorej odrážajú odlesky svetla a vyvolávajú dojem blikania.
Vera (Vera)Stredne veľké kvety sú svetloružové. Charakteristickým rysom tejto odrody je plaketa perlete na lístkoch
Červený levVeľmi krásny a veľký kvet v tmavo červenej farbe
KyusskyNeskoro kvitnúca odroda s tmavo ružovými okvetnými lístkami, na spodnej časti pokrytá žltou farbou
Grandeur (Grandior)Veľmi krásna odroda s úzkymi ružovými lístkami. Súčasne farba kvetu ako celku predstavuje prechod z ľahších odtieňov na niektorých plátkoch k svetlejším na ostatných. Hrtan je žltkastozelený.
Víla (nymfa)Terry amaryllis s veľkými kvetmi s bielymi lístkami, maľované žiarivo ružovými dotykmi
Macarena (Macarena)Jasne červený kvet s hustými kvetmi s bielymi pozdĺžnymi pruhmi v strede vonkajších okvetných lístkov
La Paz (La Paz)Veľmi neobvyklá odroda s veľmi úzkymi okvetnými lístkami, natretá zelená s červeným postrekom na okraji lístka. Navonok sa kvety tejto odrody podobajú ľalia

Pravidlá starostlivosti

Amaryllisova rozmarnosť je horšia ako ostatné izbové rastliny, aby však bolo kvitnutie svieže a dostatočne dlhé, je potrebné kvetinu náležite ošetrovať po celý rok, aj keď odpočíva. Súčasne osvetlenie, teplota vzduchu a vlhkosť vzduchu by mali byť čo najbližšie k typickým miestam ich prirodzeného rastu.

Dôležité! Ak sa starostlivosť vykonáva v súlade so všetkými požiadavkami kvetu, môže amaryllis kvitnúť niekoľkokrát do roka.

Osvetlenie v miestnosti, v ktorej sa nachádza kvetináč s rastlinou, by malo byť jasné a nevyhnutne rozptýlené. Ideálnym miestom na to sú juhovýchodné a juhozápadné okná. Kvetinu by ste nemali nechať príliš dlho na jednom mieste, najmä ak sa vytvára šípka kvetu. Aby sa kvetenstvo nestalo jednostranné, odporúča sa pravidelne striedať (až 3-krát týždenne).

Amaryllis je nenáročný na vzdušnú a pôdnu vlhkosť, avšak pre normálny rast potrebuje polievanie až 2-krát týždenne. Je lepšie to urobiť pomocou palety, aby sa voda nedostala na žiarovku a nevyvolala jej rozpad. Okrem veľmi suchých období potrebuje kvet postrek.

Dôležité! Počas obdobia kvitnutia nemôžete zvlhčovať zemnú časť rastliny! Maximálne prípustné je utretie listových listov navlhčenou servítkou.

Potreba vlhkosti počas doby odpočinku je úplne znížená na nulu. Keď rastlina upustí svoje listy, úplne prestanú zalievať. Je možné obnoviť pôdnu vlhkosť po tom, ako stopka dosiahne dĺžku 10 cm. Ak pôdu začnete zvlhčiť skôr, kvetina prerozdelí svoju silu tak, že listy vytlačí na úkor kvetu.

Priaznivá teplota pre rast a kvitnutie amarylíka je obvyklý rozsah miestností - od 18 do 25 stupňov. Na predĺženie obdobia kvitnutia môžete hrniec so žiarovkou umiestniť na chladnom mieste s teplotou do 20 stupňov. V takom prípade je potrebné znížiť intenzitu osvetlenia.

Dôležité! Ak v okamihu otvorenia prvého puzdra nakrájate šípku, žiarovka v 80% prípadov zahodí novú, ktorá ju nahradí. Takto môžete rastliny rozkvitať niekoľkokrát za sezónu. Súčasne môže byť narezaný púčik vložený do vázy s obyčajnou vodou. Šíp bude stáť najmenej tri týždne a poteší postupne kvitnúce púčiky.

Po kvitnutí amarylisu a nových listoch už nebude rásť, odporúča sa znížiť zalievanie a preniesť kvetináč s rastlinou na chladné miesto s teplotou asi 10 stupňov. Rastlina by tam mala byť najmenej 3 mesiace. Ak sa tento termín nedodrží, výrazne sa zvýši riziko vyčerpania žiaroviek.

Možné rastúce problémy

Indoor amaryllis je veľmi nenáročná rastlina, ktorá môže svojho majiteľa ešte viac zarmútiť problémami. Pri ich riešení je potrebné zistiť zdroj zmien, ktoré sa vyskytli, a až potom pokračovať s obnovou kvetu.

ProblémDôvod zmenyAko vyriešiť problém
Listy sú bledéNadmerná izoláciaPresuňte kvetinu mimo dosahu priameho slnečného žiarenia
Listy stmavnú alebo sčernúNadmerná vlhkosť a nedostatok teplaZnížte zalievanie a dajte kvetináč do teplej miestnosti
Stonky kvetov a listyAkútny nedostatok vlhkostiNalejte kvetinu cez panvicu
Listy zožltnú a ostro vyblednúPoškodenie škodcamiSkontrolujte, či sa v závode nevyskytujú špecifické škodlivé organizmy a nevykonávajte spracovanie (pozri príslušnú časť)
Rastlina nekvitneNedostatok dostatočného času odpočinku, svetla, tepla, živín v pôde, poškodenie cibule škodcami alebo chorobamiVýsadba rastlín na čerstvej pôde, umiestnenie do priaznivých podmienok, ošetrenie liekmi proti škodcom a chorobám

Dôležité! Niekedy sa pestovateľ kvetov pýta, prečo jeho kvetina nekvetie, hoci listy rastú normálne a starostlivosť sa vykonáva v úplnom súlade s požiadavkami. Pred narušením rastlín transplantátmi je potrebné si uvedomiť, koľko rokov je žiarovka amaryllis - až do veku troch rokov táto kultúra nevstúpi do kvetu!

Transplantácia a reprodukcia

Pre pestovanie amarylis je ideálny sypký substrát pozostávajúci z dvoch častí krehkej úrodnej pôdy, jednej časti rašeliny a rovnakých častí objemu piesku a humusu. Mali by ste starostlivo zvážiť výber riadu, v ktorom bude cibuľka vysadená. Kvetináč by mal zodpovedať veľkosti koreňového systému a mal by byť 4 cm väčší ako priemer cibule.

Zaujímavé! Pevný hrniec prispeje k veľkolepému rozkvetu a zabráni tvorbe detí. Žiarovka sa bude z roka na rok zväčšovať a môže súčasne hádzať až tri šípy!

Na dne nádoby je drenáž vybavený vrstvou najmenej 2 cm a na ňu sa naleje vrstva pôdnej zmesi. Cibule sú pochované v zemi v dvoch tretinách svojej výšky. Ak je potrebné zvýšiť úrodnosť pôdy, jednoducho odstráňte vrstvu starej pôdy (3-5 cm) a nahraďte ju čerstvou pôdou. Pôdu a kvetináč je možné úplne vymeniť po 3 až 4 rokoch. Odporúča sa to urobiť počas dormancie, mesiac po zaschnutí stopky.

Amaryllis sa šíri hlavne deťmi - malé žiarovky potomstva, ktoré sa tvoria na spodku koreňového systému matky. Počas transplantácie sa od dospelých vzoriek oddeľujú a umiestňujú do malej nádoby, ktorej veľkosť zodpovedá priemeru banky (širšia o niekoľko centimetrov).

Rovnako populárny spôsob rozmnožovania amarylí, pri ktorom sa používajú semená tvorené na stopke, sa považuje za pracnejšiu, pretože vyžaduje klíčenie a prípravu sadivového materiálu. Má ešte jednu nevýhodu - rastliny získané rozmnožovaním semien 6 až 7 rokov po výsadbe.

Choroby a škodcovia

Ako každá vnútorná kultúra, amaryllis môže byť napadnutý škodcami a chorobami. Môže dôjsť k poškodeniu uzemnených častí aj žiarovky. Druhá možnosť je nebezpečná, pretože v počiatočnej fáze negatívnych zmien majiteľ kvetiny nechápe, čo sa s rastlinou deje, a začína pre ňu meniť systém starostlivosti. Výsledkom môže byť smrť amarylíka.

Najčastejšie ovplyvňujú kvetinu tieto choroby a škodcovia:

Choroba / škodcaZnámky porážkyBojové prostriedky
Amaryllis WormSmrť listov, inhibícia rastu nových. Medzi cibuľovými vločkami sa nachádza voskovitý biely červ.Poškodené časti odrežte a žiarovku ošetrite insekticídmi alebo ju na mesiac zavlažujte vodou s pridaním insekticídu
CibuľaŽltnúce listy, zvädnuté kvetinové šípky a sekanie kvetovZnížte vlhkosť a teplotu, ošetrujte pôdu insekticídmi
Falošný štítHnedé škvrny na listochOšetrenie rastlín mydlovým roztokom alebo insekticídom
FusariumZvädnutie, žltnutie listovOdrežte zhnité časti cibúľ a ošetrite ich protiplesňovými prostriedkami - nadácie alebo fytosporínom. Rastlina je transplantovaná do čerstvej pôdy. Ak je poškodenie rozsiahle, žiarovka je zničená
anthracnoseNa listoch sa objavujú hnedé šmuhy a tmavé škvrny na listochOšetrenie žiarovky fytosporínom alebo základyazolom s následnou transplantáciou do čerstvej pôdy
Hippeastrum a amaryllis sú rovnaké

Podobnú otázku často kladú aj neskúsení záhradníci, ktorí sa práve začali zoznámiť s cibuľovitými izbovými rastlinami. V skutočnosti tieto kultúry patria k úplne iným druhom. Napriek tomu v ich vonkajších charakteristikách existuje mnoho náhod.

Na rozlíšenie amaryllis od hippeastrum je možné podľa nasledujúcich znakov:

Ukazovateľ / charakteristikaamarylisHippeastrum
Vlasť druhuAfrický kontinentJuhoamerický kontinent
Doba kvitnutiajeseňpružina
Vôňa kvetovJe prítomnýChýba
Veľkosť kvetuPriemer do 12 cmPriemer až 8 cm
Počet kvetov v kvetenstvoZvyčajne 4-8, niekedy až 12 kusovZvyčajne 2-4, niekedy až 6 kusov
Rast listovPo odkvitnutíPred kvitnutím
Tvar žiarovkyhruškovitýZaoblené, sploštené od stĺpov

Inak sú obe tieto kultúry navzájom podobné, a preto si pri čítaní recenzií začiatočníckych záhradníkov môžete všimnúť, že hippeastrum sa často mylne považuje za amarylis a naopak.