Tipy

Paradajka Dubrava: opis odrody a pestovateľské znaky


Paradajka Dubrava je jednou z najpopulárnejších a najproduktívnejších odrôd, ktoré dozrievajú dozrievanie a sú ideálne na pestovanie na otvorenom poli, kde sa vytvára vysoký výnos vysoko výnosných a chutných plodov. Pôvodcom odrody, ktorá dala svoju charakteristiku a opis odrody, bola VNIISSOK. Autorstvo patrí N. M. Nasrullaevovi.

Charakteristika a opis odrody

Raná odroda Dubrava tvorí v priemere tri mesiace plodinypočnúc dňom objavenia sa prvých hromadných výhonkov. Rastlina patrí do kategórie determinantov, má slabé vetvenie a priemernú úroveň listnatosti. Výška dospelého kríka paradajok nepresahuje 0,45 - 0,65 m. Listy sú obyčajné, malé veľkosti, svetlozelenej farby, so slabým zvlnením. Kvetenstvo jednoduchého typu, kompaktné usporiadanie.

Pútko prvého kvetenstva je pozorované nad šiestym alebo siedmym listom a všetky nasledujúce kefy sú vytvorené so vzdialenosťou dvoch listov. Plody majú zaoblený tvar a hladký povrch. Vo fáze úplného starnutia je farba povrchu červená. Buničina je mäsitá. Priemerná hmotnosť obchodovateľného ovocia sa môže pohybovať medzi 55 - 105 g. Počet hniezd presahuje päť. Chuť čerstvo vyzretého ovocia sa dá hodnotiť ako uspokojivá a dobrá.

Ukazovatele výnosov sa môžu líšiť a vo veľkej miere závisia od pôdnych a klimatických charakteristík v oblasti pestovania záhradných plodín. Najčastejšie sa táto odroda pestuje v centrálnom federálnom okrese, kde je priemerný výnos plodov, ktoré sa dajú predávať, dvakrát vyšší ako štandard. Pri pestovaní v moskovskom regióne je výnos okolo 4,5–5,5 kg na meter štvorcový.

Rôznorodé výhody paradajok Dubrava zahŕňajú dobrú prepravovateľnosť úrody, ako aj vysokú produktivitu a predčasné zrenie. Pri pestovaní by ste mali venovať pozornosť priemernej náchylnosti vegetatívnej hmoty kríkov rajčiakov na neskorú pleseň.

Paradajka Dubrava: rastie

Pestovanie sadeníc

Nízko rastúca ultra zrelá odroda „Dubrava“ je preto určená na pestovanie na otvorenom priestranstve najsľubnejšia je pestovanie tejto metódy sadenia paradajok v súlade s nasledujúcou technológiou:

 • termín na siatie sadivového materiálu pre sadenice sa vykonáva s prihliadnutím na načasovanie pestovania zeleniny na otvorenom priestranstve a mal by vychádzať z klimatických podmienok v pestovateľskej zóne;
 • v stredných pásmach našej krajiny sa v posledných dňoch marca odporúča sejba semien odrôd rajčiaka Dubrava;
 • výsadbové nádoby by mali mať kvalitné odvodňovacie otvory, aby sa zabránilo hromadeniu vlhkosti v koreňovom systéme sadeníc;
 • na plnenie výsadbových nádob je najlepšie používať výživnú pôdnu zmes určenú na pestovanie zeleninových plodín;
 • predbežné ošetrenie semenného materiálu zahŕňa morenie semien paradajok v 2% roztoku manganistanu draselného, ​​ktorý môže byť nahradený takmer akýmkoľvek stimulátorom rastových procesov;
 • počas celého obdobia pestovania sadeníc paradajok je potrebné monitorovať pôdnu vlhkosť a nedovoliť nadmerné zvlhčenie hlinenej kómy alebo jej silné sušenie;
 • ak sú sadenice zakrpatené v raste alebo vývoji, odporúča sa hnojenie špeciálnymi komplexnými hnojivami pre zeleninové plodiny.

Keď sa vek sadeníc paradajok priblíži jeden a pol mesiaca, je potrebné mladé rastliny stvrdnúť, pričom denná teplota sa udržuje na úrovni 17 - 18 ° C a nočná teplota - 12 - 13 ° C počas dvoch týždňov.

Pristátie na trvalom mieste

Dobrými predchodcami paradajky Dubrava sú uhorky, kapusta, strukoviny a šaláty, ako aj cibuľa, mrkva, kôpr a petržlen. Hrebene musia byť umiestnené na dobre osvetlených a slnkom vyhrievaných plochách s dostatočne úrodnou, uvoľnenou, vzduchom a vodou priepustnou pôdou. Pri príprave hrebeňov by sa malo vykonávať hlboké vykopávanie, hnojenie a úplné odstránenie buriny.

Výsadba sadeníc na trvalom mieste je najlepšie vo veku dvoch mesiacov. Rastliny sa umiestňujú na hrebene otvoreného terénu až po úplnom prekročení hrozby poškodenia rastlinných plodín neskorými jarnými mrazmi.

Pravidlá výsadby sadeníc paradajok na hrebeňoch otvoreného terénu:

 • štandardná schéma výsadby sadeníc na hrebeňoch je približne 40x60 cm;
 • Pred výsadbou musia byť pripravené výsadbové otvory hojne zvlhčené rozliatím vodou s prídavkom manganistanu draselného;
 • hĺbka výsadby závisí od výšky vzdušnej časti a veľkosti koreňového systému sadeníc, ale odporúča sa prehĺbiť kríky paradajok na prvé pravé listy, čo umožní rastline vytvárať ďalšie korene, ktoré zlepšujú výživu a zvyšujú produktivitu záhradnej plodiny;
 • do štádia úplného prežitia je žiaduce poskytnúť rastlinám dostatočnú vlhkosť a tieňovanie pred slnkom;
 • po zakorenení rastliny a jej raste je najlepšie vytvoriť vzdušnú časť na dvoch stonkách;
 • ďalšia starostlivosť o plodiny zeleniny spočíva v včasnom zavedení zavlažovacích opatrení, hnojenia, uvoľnenia, buriny a v profylaktickom ošetrení kríkov rajčiakov s cieľom chrániť pred chorobami a parazitmi rastlín.

Popularita a význam tejto rozmanitosti rastlinnej kultúry spočíva v nenáročnosti, pretože pri pestovaní nie je potrebné sledovať vzhľad nevlastných detí a vykonávať štiepanie a viazanie kríkov na podporu. Dubrava je okrem toho ideálna na pestovanie v takmer každom regióne našej krajiny, s výnimkou najsevernejších regiónov blízko Kamčatky.

Tipy a recenzie záhradníkov

Reakcie tých letných obyvateľov, ktorí už pestovali odrodu Dubrava v podmienkach domáceho záhradníctva, charakterizujú paradajky ako príliš veľké, ale všetky rovnako veľké, dostatočne pevné a husté, čo im umožňuje ich skladovanie a prepravu. „Dubrava“ je mnohým záhradníkom známa ako odroda „Dubok“, ktorá si medzi domácimi pestovateľmi zeleniny získala popularitu už dlhú dobu, je však stále populárna a žiadaná. Je vhodný na konzervovanie ako aj na spracovanie alebo na spotrebu v čerstvom stave.

Ako pestovať paradajky

Mnohí záhradníci samozrejme túto odrodu už nahradili produktívnejšie a modernejšie odrody a hybridné formy. Podľa pozorovaní skúsených letných obyvateľov je však táto odroda absolútne nenáročná a ľahko udržiavateľná a kultivovateľná, nepotrebuje štípanie, kríky paradajok sa neboja teplotných extrémov a tepla. Úroda sa udržiava veľmi dobre. Mnoho záhradkárov je tiež potešených dostatočnou odolnosťou proti najbežnejším chorobám, ktoré zahŕňajú štandardné preventívne opatrenia a výrazne znižujú náklady na nákup drahých chemikálií.