Rastliny

Huby jeleňové rohy: vlastnosti a vlastnosti varenia


Huby „jeleňové rohy“ alebo koralové ostružiny sú známe aj mnohými zberačmi húb pod názvami koralové huby, geritsia koralové alebo ostružinové ostružiny. Latinským názvom tejto jedlej huby z rodu Hericium alebo Hericium je Hericium coralloides.

Botanický opis

Úplný opis kôrovcovitých Hericium možno nájsť v Červenej knihe Ruska, kde je ostružina podobná koralovcom uvedená ako vzácny druh. „Rohy jeleňov“ majú veľmi krásny exotický vzhľad. V prípade koralovitých černíc je ťažké rozlíšiť klobúk a nohu, a preto pri charakterizácii a opise tohto druhu môžeme hovoriť iba o tele ovocia ako celku. Plody korialoidov Hericium sú trochu ako koralové konáre.

Vzdušná časť gericia je veľmi dekoratívna, mnoho-vetvená, snehovo biela farba. Relatívne dlhé ostne vysoké 10 - 20 mm, tenké a pomerne krehké pokrývajú vetvy huby takmer k základni, najčastejšie sa nachádzajú na bočnej strane. Priemerný priemer plodu nepresahuje 25-30 cm.

Dužina je spočiatku biela, ale s rastom a vývojom huby získava charakteristickú žltkastú farbu. Elastická v surovej forme, po uvarení je tvrdá. Chýba aróma húb. Plod sa vyskytuje v období od júna do októbra.

Hubové jeleňové rohy: opis

Kde rastie

Najčastejšie rastie huba na kmeňoch, konáre a v dutinách listnatých stromov, ako aj na pňov. Najčastejšie sa vyskytuje na osika, brest, dub alebo breza. V južných oblastiach ježek preferuje obývanie brestového, dubového a lipového dreva. V miernych zemepisných šírkach sa najčastejšie vyskytuje na breza a osika. V našej krajine sa „rohy jeleňov“ nachádzajú takmer v každej zóne lesa, s výnimkou lesov najsevernejších regiónov.

Jedovaté alebo jedlé

Huba druhu Hericium coralloides patrí do kategórie jedlých húb. Ovocné telá majú taký neobvyklý vzhľad, že v Hericii nie sú nepožívateľné a jedovaté náprotivky. Koralloidy Hericium sa vyznačujú vysokou podobnosťou vo výživovom a chemickom zložení, ako aj farmakologickou hodnotou, s relatívne bežným černým hrebeňom.

100 g surovej buničiny obsahuje:

  • draslík - 254 mg;
  • fosfáty - 109 mg;
  • sodík - 8 mg;
  • vápnik - 6,7 mg.

Okrem toho je zloženie hubovej vlákniny obohatené o všetky voľné aminokyseliny, s výnimkou metionínu a tryptofánu, a tiež obsahuje významné množstvo ketónov, lipidových látok, fytoaglutinínu a sterolov.

Koralloidy Hericium sa široko používajú v tradičnej čínskej medicíne, kde sa používajú pri liečení žalúdočných a gastrointestinálnych ochorení, ako aj na zlepšenie funkcie dýchacích ciest. Zaznamenávajú sa výrazné protinádorové a imunostimulačné účinky., ako aj anti-geriatrické účinky a hypoglykemická aktivita húb.

Metódy varenia

Rozsiahle lesy našej krajiny oplývajú všetkými druhmi húb. Napriek tomu nie každý fanúšik pokojného lovu má to šťastie, že sa stretne s koralovými ostružinami. Z rohov jeleňov môžete variť veľmi veľké množstvo chutných a neuveriteľne zdravých jedál.

Môžete variť úplne iným spôsobom. Sušené ježko v tvare koralov možno namočiť a potom v cestíčku uvariť alebo smažiť. Vynikajúca a voňavá huba sa získa, ak sú ovocné telá jeleňových rohov marinované v omáčke vyrobenej z oleja, balzamového octu, cukru, slanej a citrónovej šťavy.

Huby: odrody

Podľa skúsených pestovateľov húb a amatérskych zberačov húb nemá ježko v tvare koralov výraznú chuť, takže bez ohľadu na spôsob varenia je jeho dojem v kulinárskom pláne skôr priemerný. Hlavnou výhodou „jeleňových rohov“ je jej mimoriadna krása.