Nápady

Ako používať šablóny na steny a iné povrchy


Použitie šablón na zdobenie miestností je módny trend. Šablóny na steny na maľovanie alebo tapetu robia z interiéru pôsobivejší, oprava bude vyzerať „nie ako všetci ostatní“, navyše takýto dizajn poskytuje úrodnú pôdu pre sebavyjadrenie. Technika nanášania kresieb pomocou šablóny je tiež dobrá, pretože nevyžaduje žiadne umelecké nadanie, a napriek tomu je možné vytvoriť krásnu vlastnú kresbu na stene (obr. 1).

Šablóny sa okrem dekorácie na stene používajú aj na zdobenie nábytku. Po dokončení práce na zdobení stien môžete pristúpiť k zafarbeniu nábytku v rovnakom štýle, pričom je možné natierať nábytok skrinky aj čalúnený nábytok.

Výber šablóny

Výkresy a šablóny na steny sú vecou vkusu, stále existuje niekoľko všeobecných odporúčaní, ktoré vám pomôžu pri výbere najúspešnejšieho výberu. Šablóny na výzdobu stien sa môžu líšiť: môžete použiť hotové šablóny tým, že si ich kúpite v obchode, alebo ich sami nakreslíte, potom budete mať jedinečné šablóny na stenu v jednej kópii.

Laconicism vyzerá veľkolepejšie

Pri výbere šablón pre steny by ste mali pamätať na niekoľko odporúčaní:

 1. Príliš malá veľkosť obrázka z diaľky bude pripomínať škvrny, okrem toho je také ťažké aplikovať taký obrázok bez nedostatkov.
 2. V jednej miestnosti by ste nemali kombinovať niekoľko rôznych druhov ozdôb, napríklad geometrické ozdoby a kresby s kvetmi.
 3. Pri výbere obrázka nezabudnite vziať do úvahy účel miestnosti.

Ak si neželáte zvoliť hotové šablóny na dekoráciu steny v obchode a chystáte sa vytvoriť si vlastné šablóny, pre vás budú užitočné nasledujúce pokyny:

 1. Vyberte požadovaný vzor a vytlačte ho. Ak sú jeho rozmery príliš veľké, vytlačte ich rozbitím šablóny na kúsky na niekoľko listov.
 2. Potom pomocou pera s plstenou špičkou preneste kresbu na lepenku alebo tenký plast. Vystrihnite vzor.
 3. Pri prilepovaní náčrtu na stenu použite úroveň, aby ste predišli chybám určením polohy obrázka. Ak je šablóna príliš veľká a ťažká, alebo ak nemáte jednoducho lepidlo na ruky, môžete použiť masku na ozdobu pomocou maskovacej pásky.

Maľovanie steny pomocou šablóny

Pre prácu, ktorú budete potrebovať:

 • level;
 • lepidlo;
 • šablóna samotná;
 • kefa;
 • valec;
 • maľovať;
 • huba.

Proces kreslenia obrázku cez šablóny na maľovanie stien je jednoduchý. Najskôr pripravte povrch, očistite ho od nečistôt a prachu, v prípade potreby ho umyte. Označte povrch pomocou úrovne, označte tužkou krajné body šablóny a rovnomerne ich upevnite (obr. 2).

Pri výbere farby použite niekoľko skúšobných kresieb rôznych odtieňov, aby ste mohli lepšie určiť, ktorý odtieň bude lepšie odrážať váš nápad. Nerobte starosti, kvalita neznesie zhon. Je lepšie zvoliť farbu na báze akrylu, jej výhodou je, že rýchlo schne a leží dobre na akomkoľvek povrchu. Farbu môžete nanášať štetcom alebo valčekom, aby nedošlo k šmuhám.

Ak chcete načrtnúť šablóny na dekoráciu steny, držte kefu kolmo na stenu, nanášajte farbu metódou plnenia tak, aby na povrchu neboli žiadne ďalšie vlákna. Ak používate špongiu, urobte prvé výtlačky na samostatnom liste, aby ste odstránili prebytočné farby.

Valec sa najlepšie používa pre výrobky s veľkými ornamentami. Ak máte v úmysle použiť sprejovú farbu, udržiavajte plechovku vo vzdialenosti 30 cm od steny. Kresba sa maľuje v niekoľkých fázach, ak potrebujete jasne rozlíšiť hranice kresby, kreslite ich tenkou kefou.

Objemový vzor môžete tiež vytvoriť vytvorením textúry na stene pomocou tmelu. Ak chcete vytvoriť trojrozmerný výkres, použite akrylový tmel. Na vytvorenie trojrozmerného vzoru je dostatočná hrúbka tmelu 1-3 mm. Keď je tmel suchý, obrúste ho jemne zrnitým brúsnym papierom a začnite maľovať.

Ako používať šablóny na steny

Výber tapety pre maľovanie

Existujú tri typy tapiet určených na maľovanie: papierové tapety, netkané tapety a tapety zo sklených vlákien, každá z týchto odrôd je odlišná v cene a má svoje výhody a nevýhody.

Papier má tieto odrody:

 • simplex - lacné jednovrstvové tapety, krátkodobé;
 • duplex - dvojvrstvová tapeta, obsahujú tiež hrubé vláknité mreže, ktoré obsahujú drevené hobliny, čo nakoniec dáva tapete podobnosť s pytlovinou.

Netkaná tapeta - výhodou je dobrá priepustnosť pre pary a vzduch, čo je výhodné pre domácnosť. Cullets - tento typ tapety sa nebojí húb, ale také tapety sú dosť drahé.

Pri výbere šablón pre tapety zvážte vlastnosti výkresov a zmeňte veľkosť a vnímanie miestnosti:

 1. Správny geometrický vzor dáva účinok monotónnej steny, ktorá je vhodná pre kanceláriu, v niektorých prípadoch je vhodná do obývacích izieb.
 2. Chaotická kresba - môže vyzerať neupravene.
 3. Ak je textúra malá a hladká, vyjde mäkký vzor.
 4. „Gunny“ - vzor, ​​ktorý osloví priaznivcov jednoduchosti.
 5. „Rybie kosti“ - pri výbere tohto vzoru majte na pamäti, že vizuálne zníži veľkosť miestnosti.

Šablóna na steny

Maľovanie tapiet a nábytku

Pred zriedením všetkej farby vykonajte farebný test na samostatnom kúsku tapety, aby ste sa uistili, že je odtieň správny.

Steny sú natreté striekacou pištoľou alebo valčekom (najlepšie velur). Najlepšie je maľovanie striekacou pištoľou. Kefu používajte iba na ťažko prístupných miestach.

Môžem maľovať tapety, ktoré nie sú určené na maľovanie? Áno, môžete ich maľovať a výsledok, ktorý dostanete, bude vyzerať krásne, ale odborníci tvrdia, že táto možnosť maľby zostane krásna veľmi krátku dobu, po ktorej budete musieť vykonať opravy.

Existujú nielen šablóny na dekoráciu stien, ale aj na maľovanie nábytku. Najbežnejší nenáročný nábytok získava jedinečný vzhľad, stačí si vybrať ten správny vzor vhodný pre štýl interiéru. Výkres sa dá použiť aj na čalúnený nábytok. Ak chcete použiť obrázok pomocou šablóny na výzdobu nábytku, použite špongiu a špeciálny náter na maľovanie na látku.