Návrh

Ako oplodniť zemiaky


Správna aplikácia hnojív na zemiaky počas výsadby má významný vplyv na kvalitatívne a kvantitatívne ukazovatele úrody a umožňuje získať chutné hľuzy vhodné na dlhodobé skladovanie. Zavedené látky musia úplne vyhovovať nutričným požiadavkám záhradnej plodiny, preto je dôležité nielen zohľadniť zloženie hnojiva, ale aj dodržať aplikačné dávky v rôznych štádiách pestovania.

Potreba hnojiva

Účinné hnojivá a nutričné ​​komplexy sú potrebné pre všetky rastlinné plodiny a zemiaky v tomto ohľade nie sú výnimkou. Keď viete, ktoré hnojivo sa najlepšie používa v rôznych fázach vegetačného obdobia, môžete dosiahnuť veľmi dobré výsledky pri pestovaní zemiakov v domácej záhrade.

Kultúra sa vyznačuje veľmi intenzívnou spotrebou živín, jej koreňový systém je dosť slabý a hľuzy sú dosť veľké. Tajomstvom bohatej úrody zeleniny je správne doplnenie úbytku živín v novej sezóne.

Príprava pôdy na prípravu

Veľká potreba zemiakov na základné živiny si vyžaduje zavedenie zvýšených dávok hnojiva pod túto populárnu zeleninovú plodinu. Pri príprave pôdy na výsadbu zemiakov sa najčastejšie používajú organické hnojivá predstavované hnojom z koní alebo kráv. Veľmi efektívne moderné organominerálne komplexy môžu poskytnúť dobrú výživu pre záhradnú kultúru.

Odporúčania pre prípravu pôdy na pestovanie zemiakov pre pestovanie zemiakov sú tieto:

 • Jeseň nie je len obdobie zberu, ale aj najlepší čas na oplodnenie pozemku na pestovanie záhradných plodín;
 • na jeseň by sa mala z pôdy zbaviť zvyškov zeleniny, ako aj hĺbkové vykopávanie pôdy zavedením základných hnojív;
 • ak je pôda v mieste príliš kyslá, mali by sa pridať akékoľvek prípravky, ktoré pôdu deoxidujú;
 • v období pred výsadbou na jeseň je najlepšie oplodniť miesto hnojom alebo kompostom, ktoré obsahujú celý rad všetkých látok potrebných na kŕmenie zeleniny.

Zemiaky: hnojenie pôdy pred výsadbou

Je potrebné poznamenať, že na jar nemôžete používať čerstvý hnoj, schopné pokaziť chuť zemiakov a urobiť ich vodnatými. Nevýhody použitia čerstvého hnoja zahŕňajú riziko poškodenia výsadby zemiakov takými hubovými chorobami, ako je pleseň alebo chrasta. Niekoľko týždňov pred výsadbou hľúz semien sa odporúča zasadiť plodiny zeleného hnoja, ktoré zlepšujú zloženie a štrukturálne vlastnosti pôdy. Pri výsadbe môžete do otvoru pridať drevný popol, ktorý chráni hľuzy semien pred poškodením patogénnou mikroflórou a slúži ako doplnková výživa.

Organická výživa

Hnojivá organického pôvodu sú v záhradníctve veľmi populárne a často ich používajú domáci amatérski pestovatelia zeleniny. Záhradníci majú k dispozícii niekoľko druhov organických hnojív, ktoré pozitívne ovplyvňujú úrodnosť pôdy a zvyšujú produktivitu.

Druh hnojivaFunkcie použitiaVýhody a nevýhody
Hnusová hmotaOdporúča sa používať čerstvý kravský alebo konský hnoj na konci jesene, pred zamrznutím, a zhnitý hnoj možno ukladať do výsadbových otvorov. Najlepšie je miešať hnojovú zmes s kompostom alebo rašelinovými štiepkami.Čerstvý hnoj môže mať negatívny vplyv na hľuzy zemiakov, spôsobovať popáleniny a vyvolať plesňové choroby
kompostŽivná látka je dobre hnitý rastlinný odpad uložený v špeciálnych kompostových haldy a rozložený na celú živnú hmotu.Plne prírodné hnojivo bez nákladov, ktoré zlepšuje štruktúru pôdy
Vtáčie trusToto plnohodnotné hnojivo sa odporúča používať na jesenné hlboké vykopávanie pôdy v oblasti pestovania zemiakov.Rozkladá sa čo najrýchlejšie a účinne ovplyvňuje rast a rozvoj kultúry. Má vynikajúcu výživu ako iné druhy hnoja.
rašelinaObsahuje dusíkaté zložky v neprístupnej forme, zvyšuje množstvo humusu v pôde a tiež je ľahší a vzdušnejší, čo umožňuje aplikáciu na jarRašelina obsahuje nedostatočné množstvo zložiek fosforu a draslíka
humusTakéto organické látky môžu byť hnoja alebo rastlinného pôvodu a najlepšie fungujú, keď sa zavádzajú do jarného kopaniaNadmerná aplikácia často spôsobuje zhoršenie trvanlivosti a chuť hľúz
Kaly z riekyMusí sa zmiešať s úlomkami rastlín a pôdou a uchovávať pár rokov v kompostovacích boxochZloženie bohaté na živiny, ktoré pozitívne ovplyvňuje rast záhradných plodín

Existujú tiež hotové organické komplexy určené na uvádzanie na domáce a záhradné pozemky na pestovanie zeleniny vrátane zemiakov.

Typ organického hnojivanázovrysy
Vermicompost"Vermiks"Humus obohatený o enzýmy, pôdne antibiotiká a rastové hormóny
Kvapalné organické látky"Ripen-ka"Základom výživového komplexu sú soli humínových kyselín, ktoré zvyšujú úrodnosť pôdy
kompost"Spoľahlivé"Úplne bez patogénnej kompozície mikroflóry obohatenej o esenciálne stopové prvky
kompost"Peaks"Objemový organický komplex s biologicky aktívnymi prísadami na vstup do diery
Kvapalné organické látkyVrcholy BioudZákladom výživového komplexu sú bioaditíva, ktoré aktívne zvyšujú úrodnosť pôdy

Minerálne hnojivá

Tieto výživové formulácie obsahujú rôzne minerálne soli. Takéto hnojivá môžu byť jednozložkové alebo komplexné. Komplexné výživové formulácie obsahujú dve alebo viac živín. Použitie akýchkoľvek minerálnych komplexov v pestovaní zeleniny je jednou z hlavných metód intenzívneho poľnohospodárstva. Dusičnan amónny alebo močovina sa vyberá z dusíkatých hnojív pre zemiaky. Ako fosforečné hnojivá sú pre rastlinnú kultúru vhodné fosforečné múky alebo superfosfáty. Najbežnejšie používané komplexné minerálne zlúčeniny.

názovFunkcie aplikácieVýhody a nevýhody
AmofosKoncentrovaný komplex dusík-fosfor, vyznačujúci sa rozpustnosťou vo vodeNízka hygroskopickosť a rýchla, vysoká účinnosť
Dusičnan draselnýŠtandardná dávka je približne 15 až 20 g na meter štvorcovýSkladá sa zo 44% draslíka a 14% dusíka, vďaka čomu je obliekanie vysoko účinné
NitrofosZavádza sa v procese jesenného hlbokého orania pôdy na mieste výsadby zemiakovObsahuje 23% dusíka a približne 17% fosforu.
nitroammophosNa ťažké pôdy by sa mala nitroamofoska aplikovať na jeseň a v prípade ľahkých pôd by mala byť optimálna pružinová aplikácia pri rýchlosti 20 g na štvorcový meter pristávacej plochyRýchlo sa rozpúšťa s rozpadom na amónne ióny, ióny dusičnanov a ióny kyseliny fosforečnej

Dátumy a schéma aplikácie

Podľa mnohých hodnotení amatérski záhradníci, ktorí nie sú schopní používať organické látky, najčastejšie používajú na výsadbu pred výsadbou tekuté komplexné hnojivá alebo HCF, ako aj granulované zložené formulácie. Pri príprave výživových komplexov treba pamätať na to, že v jednej nádobe s objemom 10 l:

 • dusičnan amónny - 8,5 kg;
 • hasené vápno - 12,0 kg;
 • dolomitová múka - 15,0 kg;
 • chlorid draselný - 9,5 kg;
 • močovina alebo močovina - 6,5 kg;
 • síran amónny - 9,5 kg;
 • síran draselný - 13,0 kg;
 • jednoduchý superfosfát - 12,0 kg;
 • fosforitanová múka - 17,5 kg.

Pri pestovaní zemiakov sa odporúča dodržiavať klasickú technológiu stanovenú technológiou pestovania, načasovaním a kŕmením.

Koreňové kŕmenieDátumy aplikáciePoužité hnojivo
Prvé kŕmenieV poslednom desaťročí mája došlo k aktívnemu rastu a rozvoju vegetatívnej hmoty rastlinných plodínDusičnan amónny v množstve 10 - 20 g na meter štvorcový alebo močovina v množstve 0,4 - 0,7 kg na sto metrov štvorcových.
Druhé kŕmenieFáza aktívneho pučania zeleniny pred kvitnutímSíran draselný v množstve 15 g / m2 alebo obyčajný drevný popol v množstve 0,1 - 0,2 kg / m2
Tretie kŕmenieStupeň aktívneho kvitnutia zemiakovSuperfosfát pri rýchlosti 20 g na štvorcový meter pristávacej plochy

Dobrým výsledkom je použitie zemiakov Kemira, ktoré obsahujú zvýšené množstvo draslíka a majú priaznivý vplyv na úrodu zeleniny. Vysoko efektívne je aj komplexné hnojivo založené na humuse „Obrie zemiaky“, ktoré by sa mali počas výsadby aplikovať priamo na pripravené jamky.

Ako pestovať zemiaky

Pri kŕmení treba pamätať na to, že nie je možné súčasne pridávať do pôdy komplexy obsahujúce drevný popol a dusík, a je tiež potrebné vyhnúť sa súčasnému zavádzaniu hnoja s vápnom. Vrchná úprava listov sa vykonáva podľa potreby a pridanie povrchovo aktívnej zložky, ako je močovina, podporuje najrýchlejšiu absorpciu ďalších zlúčenín.

Pozrite si video: Lenkinými maznáčikmi sú obrie slimáky z Afriky (Jún 2020).