+
Inštrukcia

Diablove prsty a iné neobvyklé huby


Názov najstrašnejšej a nezvyčajnej huby na svete si celkom zaslúžil niekoľko húb naraz, ktoré rástli v rôznych krajinách a kontinentoch. Huby „diablove prsty“ alebo „diablovy ruky“ sú obzvlášť populárne, ale sú tu aj iné, nemenej exotické, huby s neobvyklým vzhľadom.

Hubové „diablove prsty“ alebo sépiové huby

Vedecký názov je Anthurus Archer alebo Clathrus archeri. Tento druh húb patrí do rodu Reshetochka alebo Clathrus a do rodiny Veselkovye. Priemer mladých ovocných telies je približne 40 - 60 mm. Forma je hruškovitá alebo vejčitá. Na spodku plodnice sú dlhé myceliálne šnúry. Neexistuje žiadna viditeľná noha a vnútro je porézne a pokrčené, pripomínajúce špongiu, s tmavými škvrnami a nepríjemným zápachom priťahujúcim hmyz.

Ovocne vyzerá ako ružovo-červené chápadlá chobotnice alebo hviezdice. Táto huba je klasifikovaná ako nepožívateľná a jej domovskou krajinou je austrálske územie a územie Tasmánie.

Bambusová huba

Phallus indusiatus patrí do rodiny Veselkovye a jeho neobvyklé meno získalo vďaka prítomnosti charakteristického čipkového „závoja“, ktorý zapuzdruje ovocné telo. Klobúk je pokrytý zelenohnedou sliznicou so silným zápachom priťahujúcim hmyz. In vivo rastie v južnej Ázii a Afrike, ako aj v Austrálii a Amerike.

Huba Phallus indusiatus Vent, ktorá je uvedená v Červenej knihe, žije iba jeden deň po dozretí. Vo východnej Ázii sa považuje za pochúťku a afrodiziakum av Číne sa od roku 1979 pestuje v priemyselnom meradle a je veľmi žiadaná ako hlavná zložka mnohých exotických pokrmov.

Clavaria Zollinger alebo Coral Mushroom

Clavaria zollingeri patrí do rodu Clavaria z Latinskej Clavaria. Priemerná výška plodnice je najviac 10-15 cm. Charakteristické sú viaceré vetvenia a priemerná veľkosť každej vetvy nepresahuje 1 - 2 x 1 - 4 mm.

Sfarbenie sa môže pohybovať od krémovej po svetlo hnedú s modrastým odtieňom. Existujú vzorky s ametystovým a svetlo fialovým sfarbením. Dužina huby je dosť krehká, hnedasto sfarbená, bez výraznej húb. Existuje slabá vzácna vôňa. Tento humusový saprotrof prináša ovocie od poslednej dekády leta do polovice jesene. Tento druh je uvedený v zriedkavých druhoch cudzích krajín av Červenej knihe Čeľabinska.

Viacfarebné polypore alebo „morčacie chvosty“

Trametes versicolor patrí do kategórie rozšírených polypore, saprofytov, Názov dostal vďaka veľmi nezvyčajnému zafarbeniu povrchu plodnice. Hríbový „chvost morčacieho mäsa“ má tvrdé tenké polkruhové klobúky, ktorých priemer nepresahuje 10 cm.

Plodnice huby sa zhromažďujú do skupín. Povrch je rozdelený do viacfarebných zón, ktoré sú zastúpené bielymi, šedými, modrými a čiernymi nerovnými pruhmi a majú zamatový alebo hodvábne lesklý vzhľad. Pestrofarebná hubovitá huba rastie v celých kolóniách na zhnitých pahýloch alebo vetvách listnatých stromov.

Krvácacia huba

Gidnellum peka z latinského Hydnellum peckii je tiež mnohým známym pod hrozivými názvami „krvavý zub“ alebo „zub diabla“. Plod plodiny tejto huby môže byť jednoduchý alebo fúzovaný. Má sploštené alebo vtlačené, zamatové, šupinaté klobúky, ktorých priemer nepresahuje 65 mm. Čiapka mladej huby má najčastejšie bielu alebo mierne žltkastú farbu.

Viac dospelých jedincov je charakterizovaných červenkasto-čiernym, fialovo-čiernym alebo hnedavým sfarbením čiapky s výraznými sústrednými krúžkami. Sú prítomné huby mäso ružovo-béžovej alebo béžovo hnedej farby, žltkasté pruhy. Chuť huby je veľmi horká, čo znemožňuje jej konzumáciu.

Sarcoscifa Scarlet alebo „Elven Cup“

Saprophyte Sarcoscypha coccinea patrí k vačnatcom z rodu Sarkoscif a rodiny Sarkoscif. Rastie na hnilobe dreva a je rozšírený takmer všade. Začiatkom jari sa vytvára ovocné teleso tvaru šálky. Názov sa získa kvôli veľmi neobvyklému vzhľadu.

Vnútri plodného tela má kontrastné sfarbenie v porovnaní so svetlejšou farbou vonku. Veľkosť huby je pomerne malá. Huba tohto druhu je dostatočne jedlá a chutná, ale nezaslúži si osobitnú pozornosť zberačov húb, ktorá je spôsobená príliš elastickým mäsom a pomerne nízkou plodnosťou.

Brainworm alebo lesný mozog

Huba Tremella encephala patrí do pomerne rozšíreného rodu Tremella a má charakteristické želé ružové sfarbené rodiace telo, ktoré parazituje huby druhu Stereum sanguinolentum. Ovocné telieska droždia sú želatínové a matné.

Farbenie sa môže pohybovať od svetloružovej po žltkastú ružovú. Veľkosť prierezu nepresahuje 30 mm. Táto huba je svojím vzhľadom veľmi podobná ľudskému mozgu, vo vnútri je belavá farba, pomerne pevná stredná časť. Táto nepožívateľná huba je pomerne rozšírená v severných miernych zemepisných šírkach.

Diablova cigara

Vedeckým názvom tejto neobvyklej huby je gorast obyčajný (Peck) Kupfer ex Eckblad. V štádiu dozrievania sa ovocné telo „diablovej cigary“ otvára veľmi neobvyklým syčaním a dymom z rozpadajúceho sa spórového prášku.

V dôsledku tohto opisu huba získa veľmi nezvyčajný tvar hviezdy s tromi až šiestimi lúčmi. Plodnice z tejto huby po prvýkrát opísal botanik Lucien Marcus Underwood. Chorioactis geaster je v súčasnosti jednou z najvzácnejších húb na našej planéte.

Pohár je pruhovaný alebo „vtáčie hniezdo“

Huba Cyathus striatus, rastúca v zhlukoch na rozpadajúcom sa drevnom alebo rastlinnom zvyšku, je mnohým známa ako pruhované alebo vtáčie hniezdo. V našej krajine sa často vyskytuje na starej slame a drevnom prachu. Najrozšírenejší v Novosibirskej oblasti a na okraji Novosibirsku.

Výška plodu nepresahuje 10 mm. Mladé exempláre sa vyznačujú ovocným alebo sférickým uzavretým ovocným telom, ktoré sa s vekom otvára vo forme misky. Huba tohto druhu nie je toxická, ale kvôli svojej nízkej chuti sa nepoužíva ako jedlo.

Ucho Judášovo

Huba Auricularia auricula-judae vo východných krajinách sa považuje za skutočnú pochúťku a v Číne sa pestuje široko. Rozmery plodového telesa aurikulárnej ušnice sa môžu meniť v rozmedzí 3 až 12 cm.

Vzhľad huby je podobný červenohnedému sfarbeniu uší, rastie na umierajúcich alebo oslabených listnatých drevinách na území lesných zón s miernym a subtropickým podnebím. V mnohých krajinách sa Auricularia používa ako užitočná huba s terapeutickým účinkom na prechladnutie a horúčku.

Efektné huby

Veľkým úspechom je vidieť aspoň jednu z týchto neobvyklých húb pre milovníkov tichého lovu. Fotografia so zaujímavou kópiou bude pýchou zbierky akéhokoľvek zberača húb.