Dom a záhrada

Rosa Angelica: jantárová obľúbenosť pestovateľov kvetín


Rosa Angelique bola chovaná zahraničnými chovateľmi a predstavená pestovateľom kvetov našej krajiny pred 30 rokmi. Autorom tejto hybridnej čajovej odrody a jej opisom je slávny nemecký pestovateľ ruží Rymer Cordes.

Rosa Angelica sa vyznačuje bohatým rozkvetom a rovnomerným rozložením veľkých svetlých kvetov na kompaktnom kríku. Odroda sa široko používa na destiláciu., a zvýšená odolnosť proti plesniam určuje jeho popularitu medzi domácimi a zahraničnými pestovateľmi kvetov.

Odrôdová charakteristika

Rosa Angelica patrí k obľúbeným čajovo-hybridným odrodám s bohatým kvetom a príjemnou stálou vôňou. Krík je silný, rovný, do výšky 1 metra, s tmavozelenými veľkými listami kožovitého typu. Kvety jasne lososovo-oranžového odtieňa s priemerom 110 - 120 mm, froté, pozostávajúce z približne 45 okvetných lístkov, sa nachádzajú jednotlivo na silných a pomerne dlhých výhonkoch. Plne rozkvitnutý kvet má veľmi originálny tvar a skrútenú strednú časť. Púčiky sú veľké, zarovnané oválneho tvaru, vysoké 50 - 60 mm. Rosa Angelica patrí medzi kvitnúce odrody. Kvitnutie je pozorované od prvej dekády leta do neskorej jesene.

Na pestovanie odrôd sa odporúča prideliť oblasti chránené pred studeným vetrom s mierne kyslými a voľnými pôdami. Ruža má strednú odolnosť proti múčnatke a čiernym škvrnám a dobrú zimnú odolnosť, vďaka čomu je vhodná na pestovanie vo väčšine regiónov našej krajiny.

Ako zasadiť hybridnú čajovú ružu

Funkcie zavlažovacích udalostí

Jednou z najdôležitejších podmienok pre úspešnú kultiváciu ruží Angelica je správne zavlažovanie, ktoré prispieva k mnohonásobnému a hojnému rozkvetu. Nedostatočné zavlažovanie často vedie k zhoršeniu vývoja ružových kríkov a drvenia kvetov.

Polievanie by sa malo robiť týždenne. Novo vysadené alebo transplantované rastliny si vyžadujú častejšie a hojnejšie zavlažovacie opatrenia, aby sa uľahčil proces zakorenenia koreňového systému. Frekvencia a objem zavlažovania sa môžu líšiť v závislosti od pôdy a klimatických podmienok pestovateľskej oblasti. Mulčovanie pôdy poskytuje dobrý výsledok a umožňuje vám udržať si vlhkosť v koreňoch rastliny.

Pri zalievaní sa musíte riadiť nasledujúcimi odporúčaniami:

 • vo fáze aktívnej vegetácie musia byť ruže čajovo-hybridnej skupiny vybavené týždenným zavlažovaním (vo výške vedra vody pre každú rastlinu);
 • v príliš horúcom a suchom počasí by sa kríky mali napojiť asi 2-krát týždenne;
 • s nástupom jesenného obdobia a chladením by sa napájanie malo najskôr znížiť a potom úplne zastaviť;
 • vo fáze konečnej prípravy ružice na zimu je vhodné vyrobiť jedno hojné zavlažovanie (25 - 30 litrov vody na rastlinu);
 • najlepšie je zalievať rastliny skoro ráno alebo po západe slnka: umožní to vyschnúť lístie a minimalizuje riziko infekcie hubovou infekciou;
 • na zavlažovanie je potrebné používať iba teplú a usadenú vodu;
 • po zavlažovaní sa odporúča vykonať povrchové uvoľnenie pôdy, ktoré zabráni tvorbe pôdnej kôry, ktorá blokuje prístup vzduchu do koreňového systému.

Pravidlá kŕmenia

Kompetentné a včasné obliekanie ruže je veľmi dôležité pre jej správny rast a vývoj, ako aj pre bohaté a dlhotrvajúce kvitnutie.

 • Na kŕmenie ruží Angelica sú najlepšie komplexné zmesi draslíka, fosforu a dusíka (1: 2: 1).
 • Ako hnojivá môžete používať organické látky vo forme vtáčích trusov alebo hnoja, zriedených vodou a napustených niekoľko dní.
 • Kompost pod kríkmi sa najlepšie aplikuje na jeseň: to umožní rozloženie hnojiva počas zimy a obohatenie pôdy o užitočné látky.
 • Kompostovanie tiež prispieva k zvýšeniu drobivosti pôdy.
 • Prvé hnojenie komplexnými hnojivami sa uskutočňuje od polovice do konca apríla, pár týždňov potom, ako je rastlina pokrytá listami. V takom prípade sa odporúča použiť „Citovit“ a „Zirkón“ obsahujúci všetky látky potrebné na rast a vývoj ruží.
 • Druhé orovnávanie sa vykonáva v období od polovice mája do prvej dekády júna a jeho cieľom je stimulovať opakované kvitnutie.
 • Posledný vrchný dresing by sa mal vykonať v poslednej dekáde augusta alebo začiatkom septembra (nie neskôr). Umožňuje spomaliť rastové procesy a uľahčí prípravu vzdušnej časti a koreňového systému rastliny na zimné mrazy.

Malo by sa pamätať na to, že nedostatok živín môže viesť k chorobám rastlín, ale nadmerné kŕmenie môže mať naň tiež škodlivý vplyv.

Odporúčania pre formáciu

V rôznych fázach vegetačného obdobia, ako aj v závislosti od veku ružového kríka, Pestovatelia kvetín môžu vykonávať niekoľko druhov prerezávania, aby zlepšili vzhľad rastliny a zabezpečili optimálny rozvoj ozdobnej kultúry:

 • Dlhé prerezávanie sa používa pri výsadbe ruží Angelica, ako aj po odstránení zimného krytu na jar.
 • Stredné prerezávanie sa používa po rozkvetu rastlín. Stimuluje rast nových výhonkov a podporuje tvorbu kríka.
 • Krátke prerezávanie sa vykonáva počas jarnej výsadby.
 • Kombinované prerezávanie zlepšuje vzhľad puzdra a zvyšuje jeho dekoratívny efekt.
 • Sanitárne prerezávanie je nevyhnutné na prevenciu chorôb a boj proti nim odstránením všetkých postihnutých patogénnych mikroflórov, slabých, suchých a príliš tenkých výhonkov.

Hybridné čajové ruže: najlepšie odrody

Všetky prerezávacie a tvarovacie činnosti by sa mali vykonávať iba s čistými a nabrúsenými záhradnými nástrojmi.