Tipy

Rose Abraham Derby: Elegantná a voňavá


V posledných rokoch sa parkové ruže v záhradnej architektúre čoraz viac využívajú: sú dekoratívne, nenáročné a dokonale ladia s prírodným prostredím. Anglická ruža Abraham Darby bola predstavená do kultúry pred 30 rokmi, ale stále zaujíma čestné miesto medzi najobľúbenejšími odrodami v Rusku.

Odroda Popis a charakteristika

Parková ruža Abraham Derby je právom považovaná za jednu z najkrajších a najpopulárnejších odrôd chovaných anglickým chovateľom Davidom Austinom. Ako rodičovský pár boli pre ňu vybrané polyanthus Yellow Cushion so žltými kvetmi a horolezecká Aloha s ružovočervenými froté kvetmi.

Ruža tejto odrody tvorí elegantné kvety s vysokým podielom dvojitého kvetu, ktoré sa skladajú z približne 50 lístkov a dosahujú priemer 13 cm, s veľmi intenzívnou ovocno-jahodovou arómou. Kvety majú klasickú šálku v tvare starožitnej ruže. Okvetné lístky sú z vnútornej strany ružovo-broskyňové a zvonka béžovo žlté. Kvitnutie je hojné, mnohonásobné.

Rastlina je výkonná, dosahuje výšku viac ako 1,5 m, preto potrebuje výraznú pristávaciu plochu. Listy sú veľké, lesklé, kožovité. Opis poskytnutý pôvodcom charakterizuje odolnosť ruže voči najbežnejším chorobám ako pomerne vysokú.

Najlepšie odrody Davida Austina Rose

Zimné prípravky

Pred zimným obdobím prestanú parkové ruže kŕmiť hnojivami s obsahom dusíka, ale pokračujú v spracovaní vrchného potaše a fosforu (zlepšuje dozrievanie výhonkov pred mrazom). Na konci leta sa do pôdy aplikuje zmes síranu draselného, ​​superfosfátu a kyseliny boritej (10/25 / 2,5 gramu na vedro vody). Rezanie kvetov sa nevykonáva, pretože stimuluje tvorbu nových výhonkov.

V prípade aktívneho kvitnutia a vývoja ružových kríkov na jeseň sa vegetačný proces zastaví zovretím výhonkov a ohnutím stonky blízko púčika. Pred použitím krytu sa podpery odstránia. Technológia krytia parku ruže pre zimu je nasledovná:

  • krútenie tenkých stoniek do voľného, ​​dosť voľného turniketu;
  • mulčovanie pôdy suchým lístím s rozdrvenými motýľmi (na ochranu proti hlodavcom);
  • inštalácia dreveného rámu nad naskladané kríky a zakrytie plastovým obalom.

Môžete použiť jednoduchšie a Cenovo dostupný spôsob úkrytu, ktorý spočíva v ohýbaní stoniek k zemi, ktorý je posiaty vrstvou suchého lístia alebo ihličiek. Smrkové vetvy smreku sa kladú na stonky a film sa natiahne. Táto metóda však nie je vhodná pre regióny s príliš zasneženými zimami: kvôli nedostatočnému množstvu vzduchu dochádza k stláčaniu a starnutiu ružových kríkov.

Na začiatku jari, po vymiznutí hlavnej snehovej hmoty, sa úkryt z ružových kríkov postupne odstraňuje, čím sa zabráni náhlym zmenám teploty, ale tiež sa zabráni zahriatiu rastlín, ku ktorému môže dôjsť v dôsledku vystavenia krycieho materiálu slnečnému žiareniu.

Kvetinárske tipy a recenzie

Podľa záhradníkov, froté kvety marhuľovej farby dávajú zvláštnu príťažlivosť odrode Abraham Derby, ktorá však s vekom získava nie príliš príjemný bledoružový odtieň. Kvitnutie nastáva v prvej dekáde leta a trvá až do poklesu výrazného poklesu teploty. Ruža vyžaruje pomerne silnú, sviežu ovocnú arómu, ktorá pred dažďom zosilnie.

Skúsení pestovatelia odporúčajú výsadbu ruží tejto odrody na najteplejších a najslnečnejších miestach v oblasti rastlín, v ktorých takmer chýbajú studené a nárazové vetry. Rosa Abraham Derby, rovnako ako všetky odrody parku, uprednostňuje vlhké a dobre odvodnené pôdy s pH 5,6 - 7,3. Napriek tomu, že sa tieto ruže ľahšie znášajú za studena, v oblastiach s ťažkými zimami sa odporúča ich zakrytie.

Rosa Abraham Derby má celkovo kladné hodnotenie. Medzi nevýhody tejto odrody patrí vysoká citlivosť okvetných lístkov, ktoré sú vystavené dažďu. Pri dlhšej vlhkosti sú listy rastlín často postihnuté čiernymi škvrnami a hrdzou. Kvôli ochrane pred chorobami by sa ružové kríky mali ošetrovať insektofungicídnymi prípravkami niekoľkokrát v sezóne. Kvôli predĺženiu kvetu je potrebné z kríkov včas odstrániť všetky vyblednuté kvety alebo celé kefy.