Inštrukcia

Dôvody znovuzrodenia ruží v ružových bokoch


Ruža a šípky patria do čeľade Rosaceae, ale majú množstvo funkcií, ktoré by sa mali pri pestovaní brať do úvahy. Pomerne často ruže zdegenerujú na šípku, takže je dôležité včas určiť také znovuzrodenie, ako aj pochopiť dôvody, prečo sa ruža stala divočinou, a čo by sa malo v tomto prípade urobiť.

Prečo je ruža znovuzrodená

Ruža je kultúrna forma rastlín z rodu divej ruže a ružovej rodiny. Je veľmi ťažké miešať kvitnúce ruže s šípkami. Kvety veľkej ruže majú veľké množstvo lístkov. Kvet divokých ruží má ružovú farbu a záhradné formy môžu mať biele alebo svetlé ružové kvety brčka. Okrem toho, psie ruže tvoria malý, okrúhly tvar, vhodný na konzumáciu ovocia.

Pestovaná ruža sa pestuje na burze, ktorá sa používa ako divá ruža alebo ruža alebo ako psia ruža. V niektorých prípadoch sa ruže pestujú na vlastných koreňoch. Vlastná ruža nedegeneruje a rastliny pestované na podnosoch sa niekedy menia v divoký stav a môžu sa z nich stať divé ruže.

Ak sa ozdobná kultúra znovuzrodí, mali by ste venovať pozornosť takým dôvodom, ako je nedodržiavanie pestovateľskej technológie a nesprávne prerezávanie ruží. Príčinou degenerácie môže byť nesprávna penetrácia pri pristávaní na stálom mieste.

Prvé príznaky

Neskúsení pestovatelia kvetov si samozrejme často nevšimnú okamih, keď sa pestovaná ruža zmení na „divú zver“, ale niekedy nie je ľahké pre pestovateľov kvetín, ktorí sa zaoberajú pestovaním ruží už dlhší čas, zachytiť obdobie, keď kultúra rastie na normálnu psiu ružu.

Prvým a zreteľne rozlíšiteľným znakom je zmena farby povrchu výhonkov v kvitnúcej plodine. Výhonky kultivovanej ruže majú charakteristickú červenkastú farbu, zatiaľ čo vo voľnej prírode sú výhonky vždy zelené, bez ohľadu na druh. Okrem toho má „divoká“ tenšie výhonky av ruži sú silné a dobre listnaté.

Prečo sa z ruže stala divoká ruža

Farba listov ruže je tmavozelená, listy tvrdé a kožovité, dosť veľké, s leskom a zaobleným koncom. Šípka má malé, drsné na dotyk, svetlozelené alebo šedozelené, matné listy so špičatou špičkou. Hroty na ružiach sú zriedkavé a veľké av ružových bokoch sú malé a často sa nachádzajú.

Podľa niektorých záhradníkov môžete ružu od psa rozoznať podľa počtu listov. Ako však ukazuje prax, je veľmi ťažké takto rozlíšiť dva druhy, pretože lezúce ruže majú tiež sedem listov. Preto je veľmi dôležité nielen včasne určiť, či sa kvitnúca kultúra zmenila na divoký exemplár, ale tiež vedieť, ako rýchlo a kompetentne opraviť situáciu, ak už ruža vyrastala.

Ako predísť alebo napraviť situáciu

V doslovnom zmysle slova oživiť ružicu naštepenú na divej ruži, ktorá prešla na divoký rast, je potrebné vykonať niekoľko jednoduchých, ale veľmi dôležitých aktivít:

 • starostlivo vykopajte pôdu okolo koreňového systému rastliny;
 • určovať umiestnenie ruží na sklade;
 • starostlivo, ale veľmi starostlivo vypuknite všetky divoké výhonky;
 • pokryť jódom všetky oblasti odrezkov a zlomov.

Tento postup by sa mal vykonávať najmenej dvakrát počas vegetačného obdobia a ak sa v budúcom roku objavia divoké výhonky, udalosť zopakujte. Môžete skúsiť vysadiť rastlinu tak, aby miesto očkovania bolo pochované asi 8 až 10 cm. Pri menšej výsadbe sa výhonky podnože dostávajú oveľa častejšie. Niekedy môžete pozorovať vzhľad šípkových výhonkov v metre od samotnej ruže a také procesy je tiež veľmi dôležité včas odstrániť.

Príliš vysoký výskyt výhonkov významne komplikuje proces kultivácie, preto sa mnohí skúsení pestovatelia kvetov v tomto prípade pokúšajú preniesť ruže na svoje vlastné korene odstránením podnože pod miestom očkovania po objavení sa koreňov na potomku. Aby sa predišlo znovuzrodeniu, je potrebné vykonávať odbornú starostlivosť o kultúru.

Ďalšia starostlivosť

Od správnej starostlivosti o krásne kvitnúcu rastlinu záleží na jej zdraví a dlhovekosti. Poľnohospodárska technológia ruží je pomerne zložitá a vyžaduje si veľa pozornosti, času a úsilia, ako aj určité zručnosti a znalosti:

 • koncom marca alebo apríla sa z kríkov odstránia prístrešky, ktoré chránia výsadbu pred starnutím;
 • asi týždeň po odstránení krycieho materiálu by sa malo vykonať jarné sanitárne a proti starnutiu prerezávanie, ako aj odstránenie buriny a prvého uvoľnenia, po ktorom nasleduje mulčovanie;
 • na zavlažovanie sa používa výlučne voda, ktorá sa výlučne usadzuje a ohrieva na slnku, a zavlažovanie sa vykonáva dvakrát týždenne v obzvlášť horúcich mesiacoch so spotrebou jedného vedra vody na rastlinu;

 • po orezaní kríkov je potrebné poskytnúť rastlinám ochranu pred chorobami a škodcami preventívnym postrekom insektofungicídmi;
 • vo fáze prvého kvitnutia sa uskutoční opakované preventívne rozprašovanie kríkov, ako aj zalievanie, po ktorom nasleduje uvoľnenie;
 • musíte monitorovať čistotu výsadby a pravidelne odstraňovať burinu, choré výhonky a vädnuté kvety;
 • počas vegetačného obdobia by sa malo hnojiť najmenej trikrát hnojivom na kvitnutie plodín alebo Kemira-plus.

Veľký význam má včasné a správne obaľovanie ružových kríkov s hlavnými výživovými komplexmi.

Čas kŕmenia ružíDruh obväzuSpotreba hnojiva
V štádiu opuchu a aktívneho rastu obličiekPoužitie nitrofofy, ammofosu alebo diammofosu25 až 30 g na rastlinu
Prvá fáza pučaniaMinerálna zmesPre každý krík 10 - 15 g dusičnanu, 25 - 30 g superfosfátu a 15 - 20 g draselnej soli.
Po prvom kvitnutíKomplexný krycí materiál s hotovými formuláciami pre kvitnúce rastliny na báze superfosfátu, azofosky, kalimagnézie a dusičnanu draselnéhoPodľa pokynov dodaných výrobcom hnojiva
V polovici septembraSa pripravuje na zimuZavedenie 15 - 20 g Kalimagnézie

Ruže potrebujú starostlivú a náležitú prípravu na zimné obdobie, čo pomáha chrániť ozdobnú kultúru pred zamrznutím. Po nastavení teploty vzduchu na -5-7 ° C by sa mala vykonať posledná zavlažovacia udalosť a hilling. Okolo poslednej dekády októbra je potrebné izolovať rastliny výstavbou zimných prístreškov.

Ako zaliať ruže