Otázky a odpovede

Metódy analýzy pôdy a pracovné metódy


Vitajte! Mám 12 rokov. Poľnohospodársku technológiu robím asi rok. Tento rok v lete som v starom prístave v dache vybavil malé laboratórium. Doteraz pracujem iba pre príbuzných a priateľov rodiny. Chcem dať vášni vážne pokračovanie. Na to potrebujem veľa informácií, analytické techniky, výskum, vzorky. Ošetrujem rastliny a potrebujem také informácie o analýzach, na základe ktorých by som mohol tieto analýzy robiť a pochopiť, čo sa deje s rastlinou. Zaujímajú ma rôzne metódy, triky, techniky. Budem rád zdieľať moje. Tento rok budem pestovať uhorky na otvorenom priestranstve. Naozaj potrebujem dobrú úrodu. Prosím, podeľte sa o svoje triky, metódy, techniky, vzorky. Vo všeobecnosti je všetko uvedené vyššie. Poraďte, prosím, niečo o uhorkách. Trochu som nerozumel, kde bude odpoveď na moju otázku, takže len v prípade, že nechám poštu ([email protected]). Svoje otázky môžete poslať na tento e-mail, pokúsim sa pomôcť. Bol som na jednej prednáške, čítal som veľa kníh od O. Ganichkiny. Píšem časopis „Moje krásne letné sídlo“. O analýzach je málo informácií. Budem zdieľať semená nechtíka lekárskeho a šípky.

Odpovede:

Samozrejme doma je ľahšie a lepšie vykonávať mikrobiologickú analýzu pôdy. Napríklad na zistenie potreby dusíkatých hnojív v pôde je potrebné vziať spotrebovaný film, röntgenový film alebo fotografický papier. Potom prúžky vložte do pôdy v hornej vrstve na tri alebo štyri miesta pod lopatku zvisle a pevne pritlačte k stene pôdy. Nechajte pôsobiť päť dní. Potom vyberte, trikrát ponorte do vedra s vodou. Ak sa všetko z filmu vymyje a stane sa priehľadným, pôdne mikroorganizmy sú vysoko aktívne. Na povrchu filmu je vrstva želatíny, a to je proteín. Pri rozklade mikroorganizmami vzniká amoniak. Počas interakcie s inými zlúčeninami pôdy sa tvoria amónne formy dusíka prístupného pre rastliny. A keď sa želatína na filme úplne rozloží, film sa stal bezfarebným, nie je potrebné vyrábať dusíkaté hnojivá. Ak ste vôbec nezmenili farbu a zostali ste čierni, musíte pridať úplnú dávku dusíka, asi jednu polievkovú lyžicu na štvorcový meter. Ak je bielenie čiastočné, musíte pridať dávku dusíkatých hnojív podľa stupňa rozkladu: 70 - 50 - 30 percent.
A na zistenie potreby fosforečných hnojív v pôde je potrebné vložiť doštičku z bielej bavlnenej látky alebo filtračného papiera. Urobte to rovnakým spôsobom, ako je opísané vyššie. Nezabudnite pevne pritlačiť látku alebo filter proti rezu pôdy. Nechajte látku v pôde 30 dní. Potom odstráňte, očistite z pôdy a sledujte stupeň rozkladu. Ak sa film, ktorý stál vedľa neho po dobu piatich dní, zmenil a tkanina alebo filtračný papier sa rozloží o 75 - 100 percent, potom pôda nepotrebuje dusíkaté alebo fosforečné hnojivá.