Rastliny

Chippendale Variety Rose: Semi-Woken Garden Beauty


Populárna ruža Chippendale patrí do skupiny krovín, ktoré pred desiatimi rokmi chovali nemeckí chovatelia. Odroda sa osvedčila v podmienkach záhradkárstva a veľmi úspešne kombinuje vysokú dekoratívnosť a nenáročnosť.

Opis stupňa

Opis a odrodové charakteristiky nám umožňujú pripísať ružicu Chippendale starým krovinám. Odroda patrí do tejto klasiky s nádychom modernizmu:

 • kvety sa vyznačujú rýchlym rastom a veľkým počtom froté lístkov;
 • farba kvetov je veľmi bohatá a atraktívna, ružovkasto-oranžová;
 • priemerný priemer úplne otvoreného kvetu je asi 10 až 12 cm;
 • kvety si zachovávajú svoju farbu po dlhú dobu a majú veľmi jemnú, ale príjemnú a dobre definovanú arómu;

 • priemerná výška výhonku mierne presahuje jeden meter, čo robí ružové kríky kompaktnými, ale zreteľne viditeľnými pri skupinových výsadbách;
 • odroda Chippendale sa veľmi dobre hodí na rezanie a kvety vo váze si dlho zachovávajú svoj tvar a pôvodnú sviežosť;
 • rastlina sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti poškodeniu múčnatkou a čiernymi škvrnami;
 • kvety sú odolné voči vyblednutiu zo slnka a strate farby z dažďov;
 • rastlina patrí do kategórie hojných a kvitnúcich odrôd.

Šírka silne rastúceho a dobre vyvinutého kríka Chippendale s tmavými a lesklými listami nie je väčšia ako 100 - 120 cm. Podľa odborníkov v oblasti krajinného dizajnu je táto odroda ideálna na pestovanie v poliach na kvetinových záhonoch ako pozadie málo rastúcich trvaliek a rastlín prízemnej pokrývky. Pôdu na výsadbu tejto odrody by mala byť hlinitá, mierne kyslá pôda obohatená o humus a dobre odvodnené pôdy. V tienistých oblastiach sú ružové kríky ľahko postihnuté rôznymi chorobami a kvety sú malé a svetlé.

Ruže: výber odrôd

Kŕmenie a napájanie

Keď pôda vyschne, mali by sa zalievať ružové kríky. Obzvlášť silný dopyt po zalievaní majú mladé a nedávno vysadené alebo transplantované rastliny. Nedostatočné zavlažovanie sa spravidla stáva hlavnou príčinou zakrpatenia výhonkov a ich vädnutia a okrem toho môže spôsobiť rozdrvenie kvetov a zbavenie listov. Najlepšie je vykonávať zriedkavé, ale hojné zalievanie vo výške 8 až 10 l vody pre každého dospelého kríkov ružice Chippendale. Zavlažovacie opatrenia sa vykonávajú večer, keď sa v dôsledku odparovania stratí malé množstvo vlhkosti. V teplejšom a suchšom období by sa mal zvýšiť objem vody, ako aj počet závlah. V jesennom období sa musia zavlažovacie opatrenia obmedziť, ale pri príprave na zimu sa musí nevyhnutne vykonať záverečné zavlažovanie vodou.

Krípy ruží Chippendale sa musia systematicky kŕmiť a poskytovať vysoko kvalitnú výživu ozdobnej kultúry vo všetkých fázach rastu a vývoja. V prvom roku po výsadbe dostatočným množstvom hnojiva vo fáze prípravy výsadbových otvorov nie je potrebné minerálne hnojenie. Počas tohto obdobia bude stačiť zavedenie mulleínových alebo kuracích trusov. Vyvíja sa ďalšia schéma kŕmenia, ktorá zohľadňuje pôdne vlastnosti a klimatické vlastnosti v oblasti pestovania ruží.

Malo by sa pamätať na to, že hnojivá obsahujúce značné množstvo dusíka by sa mali používať v ranom štádiu vegetácie a komplexy fosforu a draslíka je možné aplikovať už na jeseň, čo poskytuje rastlinám dobrú imunitu a zlepšuje zimnú odolnosť okrasnej kultúry.

Orezávanie polopletených odrôd

V pôdnych a klimatických podmienkach strednej zóny našej krajiny, Chippendale ruže kríkov v zime s prístreškom, preto by sa malo povinné prerezávanie vykonávať na jeseň, koncom októbra alebo začiatkom novembra a tiež na jar, bezprostredne pred aktiváciou kvitnutia púčikov. Technológia prerezávania pre odlievacie odrody ruží je nasledovná:

 • podujatie by sa malo uskutočniť za suchého a jasného počasia;
 • na prerezávanie použite ostré záhradnícke nožnice dezinfikované v roztoku manganistanu draselného;
 • prerezávanie výhonkov sa nevyhnutne vykonáva v uhle 45 °, asi 0,5 cm nad miestom vyvinutej obličky;
 • nakrájajte výhonky ruží výlučne na zdravé živé drevo na púčik, ktorý sa nachádza na vonkajšej strane výhonkov, čím sa zníži tieňovanie v strednej časti rastliny;
 • musia byť odstránené všetky oslabené, príliš tenké vrstvy, ktoré narúšajú vzájomný rast a vývoj, ako aj choré alebo zmenšené výhonky;
 • Kríky by sa mali pravidelne kontrolovať na výskyt divokého rastu, ktorý by sa mal z rastliny odstrániť.

Malo by sa pamätať na to, že nesprávne alebo predčasné prerezávanie môže spôsobiť porážku kríkov ružíc Chippendale pri takých bežných chorobách, ako je múčnatka, čierna škvrna alebo hrdza. Účelom hlavného prerezávania semi-lezeckých ruží je správne a včasné vytvorenie koruny, aby sa dosiahlo bohaté a dlhé kvitnutie.

Na rastoch bežného roka kvitnú čiastočne lezúce ružové kríky, takže pri výsadbe je potrebné mierne orezať apikálnu časť, odstrániť všetky slabé výrastky a mierne skrátiť koreňový systém. Pri prerezávaní v nasledujúcich rokoch sa všetky slabé výhonky odstránia. Ročné výhonky sa navyše musia každý rok skrátiť o jednu tretinu, dvojročné výhonky by sa mali rozrezať na tri až päť púčikov a rast by sa mal vyrovnať dvomi púčikmi.

Zimné prípravky

Pri príprave chippendale na zimu je potrebné spevnenie obväzu., V vedre s vodou zrieďte 25 g superfosfátu, 10 g síranu draselného a 2,5 g kyseliny boritej. Takéto zloženie by malo rastliny kŕmiť v auguste. Druhé vrchné obväzy koreňového systému sa odporúčajú v prvej dekáde septembra pomocou roztoku založeného na 15 g superfosfátu a 16 g monofosfátu draselného zriedeného v jednej nádobe s vodou.

Ako zasadiť ruže

Výhonky čiastočne lezúcich ruží, vrátane Chippendale, sa musia opatrne odstrániť z podpery, orezávať najslabšie alebo najviac choré vetvy, potom sa prútiky zviažu a zmestia do spodnej časti kríkov. Samotné ružové kríky musia byť uzemnené a pokryté smrekovými konármi. V oblastiach s pomerne miernymi zimami je možné ruže izolovať priamo na podložkách, pripevniť smrekové konáre na výhonky pomocou šnúry a zabaliť ich agrofibrom. Tento spôsob otepľovania vám umožní ušetriť kríky Chippendale v zimných mrazoch a získať bohaté kvitnutie pre budúci rok.

Pozrite si video: Erica Hirshler: Looking at John Singer Sargent (Júl 2020).