Návrh

Rose floribunda Nina Weibul: charakteristika technológie odrody, pestovania a starostlivosti


Ružičky floribundy, medzi ktoré patrí odroda Nina Weibul alebo Nina Weibull, ktorá je dobre známa mnohým domácim aj zahraničným pestovateľom kvetov, zaujímajú medzipolohu medzi okrasnými kultúrami polyanthus a hybridnými čajovými ružicami. Dnes sa ružice floribunda vyznačujú veľkou rozmanitosťou odtieňov a z hľadiska jasu často predčí najobľúbenejšie a najpopulárnejšie čajové hybridné odrody.

Odrôdová charakteristika

Odroda „Nina Weibul“, ktorá je v našej krajine známa, bola chovaná v Dánsku pred viac ako polstoročím. Pôvodcom odrody je spoločnosť "Poulsen". Priemerná výška kompaktného, ​​ale pomerne rozvetveného ružového kríka je asi 0,60 - 0,75 m so šírkou 0, 55 m. Froté kvety sa vyznačujú krvavočervenou farbou s priemerom 5 až 6 cm, Podľa opisu pôvodcu sa kvety zbierajú do kvetov po piatich kusoch.

Ako zásoba tejto odrody je najbežnejšie používanou ružou rugosa alebo ružová canina. Neustále kvitnúca ruža Nina Weibull je odolná voči poveternostným podmienkam a kvitne nepretržite až do trvalého prechladnutia. Vysoká odolnosť proti poškodeniu múčnatkou a čiernymi škvrnami minimalizuje potrebu preventívnych ošetrení.

Funkcie vykládky

Medzi výhody ruží Nina Weibull floribunda patrí vysoká odolnosť proti mrazu, dlhé a bohaté kvitnutie, odolnosť voči najbežnejším chorobám kvetu a absolútna nenáročnosť v starostlivosti. napriek tomu, Na získanie hojne kvitnúcich ružových kríkov sa musia dodržiavať pravidlá pre výsadbu sadeníc:

 • mladé rastliny sa najlepšie vysádzajú na jar, pričom sa vyhradzuje miesto chránené pred prievanom a dobre osvetlené celý deň;
 • koreňový systém tejto odrody ruží sa vyznačuje dobrým vývojom, ktorý si vyžaduje prípravu pomerne priestrannej pristávacej jamy;
 • je optimálne naplniť vopred pripravenú pristávaciu jamu zmesou živín založenou na rovnakom množstve záhradnej pôdy, piesku, humusu a rašeliny pridaním malého množstva fosfátových hnojív a kostnej múčky;
 • štepy sadenice záhradných ruží Nina Weibull musia byť správne umiestnené v sadbách;
 • miesto vakcinácie musí byť pochované v pôde o dva centimetre, čo pomáha aktivovať tvorbu ďalších koreňov a zlepšuje výživu rastlín.

Po výsadbe sa vykoná polievanie, mulčovanie pôdy a zatienenie sadeníc pred spálením slnečným žiarením.

Roses florinbuda: vlastnosti odrody

Pravidlá starostlivosti

Odroda "Nina Weibull" je nenáročná na starostlivosť a kultiváciu. Osobitná pozornosť by sa mala venovať prerezávaniu a príprave ružových kríkov na zimné mrazy. Prerezávanie sa vykonáva na jeseň a na jar, ihneď po odstránení izolácie z puzdier. Orezávanie sa dá vykonať ako silné, tak stredné. Pravidelne odstraňujte všetky suché a zdeformované výhonky na ružových kríkoch Nina Weibull.

Odporúčania pre orezávanie:

 • počas podujatia by na kríku nemalo zostať viac ako päť najsilnejších a najsilnejších výhonkov;
 • priemerná výška výhonku po orezaní nesmie byť väčšia ako 10 - 15 cm;
 • pri priemernom prerezávaní pri každom streľbe musíte nechať asi 4 až 6 obličiek;
 • je potrebné skrátiť všetky bočné vetvy hlavného kmeňa;
 • všetky výhonky staršie ako dva roky sú bez prerušenia odrezané.

V strednom Rusku a v severnejších oblastiach našej krajiny je žiaduce chrániť zimné kríky na ružové kríky, aby sa ochránil koreňový systém a letecké časti pred zamrznutím. Odporúčania na prípravu kríkov na zimu:

 • z listov odstráňte všetky lístie a kvetenstvo;
 • orezať vzdušné časti rastliny vo výške 35 - 40 cm;
 • ozdobnú kultúru naplňte pôdou a zakryte ju smrekovými konármi jedľa;
 • vytiahnite netkaný záhradný materiál cez smrekové konáre.

Popri prerezávaní a úkryte v procese starostlivosti by sa malo vykonávať systematické zalievanie a vrchná úprava podľa poľnohospodárskej techniky pestovania tejto ozdobnej kultúry.

Recenzie a odporúčania pestovateľov kvetín

Najčastejšie sa v regiónoch s nepriaznivým podnebím a ďaleko od ideálneho zloženia pôdy pestujú odrody Rose Clair Renaissance alebo Renaissance a Nina Weibul. Odroda „Nina Weibull“ je napriek svojmu dosť „úctyhodnému“ veku stále jednou z najpopulárnejších červenohnedých floribundov v škandinávskych krajinách. Jeho rozšírená popularita je zaznamenaná aj vo Fínsku a na Islande.

Nezvyčajne žiarivé kvety tmavo červenej farby podľa amatérskych záhradníkov a krajinárov nezmiznú pod vplyvom slnečného svetla. Ďalším dekoratívnym efektom pre ružové kríky je aj schopnosť tejto odrody vytvárať svieži kvetenstvo s veľkým počtom kvetov, ktoré vytvárajú nepretržité kvitnutie a majú slušnú odolnosť proti dažďu.

Svetlé kvety ruže Nina Weibull vyzerajú na pozadí tmavozelenej, lesklej zelene veľmi výhodné. Kríky tejto okrasnej kvetinovej kultúry sú dobre vyvinuté, veľmi silné a pomerne rozvetvené, čo robí odrodu vhodnou na zdobenie osobnej záhrady alebo rekreačnej oblasti. Medzi drobné odrodové nedostatky patrí zreteľne výrazná špička výhonkov, ktorá sa v každom prípade kompenzuje dlhodobým rozkvetom, odolnosťou voči najbežnejším chorobám ruží a ľahkou starostlivosťou.

Ako zasadiť ruže

Odroda "Nina Weibul" sa bežne používa pri navrhovaní chát a domácich pozemkov. Ružové kríky vyzerajú skvele nielen na kvetinových záhonoch a kvetinových záhonoch, ale tiež sa stávajú ozdobou ruženca alebo vysokohorského kopca. Najvýhodnejšia je kombinácia ruže tejto odrody s Veronicou, záhradnou petúnie, zvončekom alebo falošným vzorom.