Nápady

Ružová červená intuícia a Ružová intuícia: veľkoplošné odrody s extravagantnou farbou


Ružová červená intuícia a Ružová intuícia patria do kategórie hybridných odrôd čaju av niektorých krajinách sa v katalógoch pre veľkoodberateľov označujú ako veľkokveté. Za hlavné rozlišovacie vlastnosti čaju hybridných ruží sa považuje najvyššia kvalita kvetov, ako aj kontinuita a trvanie hojného kvetu. Takéto odrody sa najčastejšie pestujú v skleníkových podmienkach na účely rozrábky a ďalšieho predaja.

Odrôdová charakteristika ruží Červená intuícia

Hybridná odroda čaju Red Red Intuition alebo Red Intuition je domácim pestovateľom kvetov dobre známa. Ružové kríky sú vysoké a husté, prakticky nemajú hrot a líšia sa v atraktívnych pololesklých listoch. Rastlina sa vyvíja pomerne intenzívne a tvoria červenú farbu s výraznými tmavočervenými pruhmi alebo škvrnami, kvetmi pozostávajúcimi z tridsiatich až štyridsiatich lístkov. Veľkosť kvetov je stredná alebo pomerne veľká.

Froté kvety, jednoduché, v tvare pohárika, s charakteristickým vyvýšením v strednej časti. Púčiky sú dosť vysoké, majú klasický tvar. Priemer kvitnutých kvetov je približne 10,0 - 11,5 cm. Aromatické vlastnosti sú priemerné, aróma je pomerne ľahká, nie príliš výrazná. Doba kvitnutia je dlhá. Priemerná výška dospelého ružového kríka sa pohybuje medzi 1,0 - 1,2 ms šírkou najviac 0,6 - 0,7 m.

V posledných rokoch si odroda Red Intuition neustále udržiava vedúce postavenie v oblasti predaja sadivového materiálu. Pôvodcom odrody, ktorú dostal pred 15 rokmi Red Intuition, bol francúzsky Delbard. Vďaka harmonickej kombinácii niekoľkých odtieňov červenej vo farbe tejto ruže je táto farba veľmi atraktívna pre rezanie a ďalšie vykonávanie.

Okrem neobvyklej farby sa touto odrodou získali pozitívne recenzie a vysoké známky záhradníkov vďaka vynikajúcej odolnosti proti poškodeniu najbežnejšími chorobami pri pestovaní kvetín a dostatočnej odolnosti proti mrazu. Ružové kríky tejto univerzálnej odrody sa široko používajú pri navrhovaní miešačov, ale na jednotlivých výsadbách vyzerajú skvele.

Najlepšie odrody čajových hybridných ruží

Opis odrody Pink Intuition

Relatívne nová odroda hybridného čaju Pink Intuition alebo Pink Intuition bol nedávno vyšľachtený francúzskymi chovateľmi, ale už sa aktívne pestuje v mnohých krajinách. Opis odrody, ktorý dal pôvodca v roku 2003, zahŕňa vytvorenie stredne veľkých kríkov s priemernými listovými indikátormi tmavozelených, lesklých listov. Striekavosť výhonkov je priemerná.

Kvety sú hustého dvojitého typu, pomerne veľké, s priemerom 10,0 - 12,0 cm. Plne otvorené kvety vyžarujú pomerne ľahkú a príjemnú vôňu s tónom čerstvosti ovocia. Farba okvetných lístkov mramorového typu je predstavovaná kombináciou svetloružovej farby s pruhmi výraznej ružovej a malinovej farby. Kvitnutie je jednoduché, dlhé a bohaté.

Pravidlá ochrany pred chorobami a škodcami

Patogény a rastlinné parazity môžu spôsobiť veľmi silné poškodenie ružových kríkov a niekedy spôsobiť smrť okrasných rastlín, preto by sa mala venovať veľká pozornosť preventívnym opatreniam. Včasné a kompetentné vykonávanie poľnohospodárskych postupov a ochranných opatrení je základom preventívnej ochrany ružových kríkov:

  • voška často poškodzuje pôdnu časť rastliny a spôsobuje výrazné oslabenie ruže, preto, aby sa zničil tento rastlinný parazit, odporúča sa zaobchádzať s „Actellic“, „Antio“, „Karbofos“, „Metation“ alebo „Rogor“;
  • proti poškodeniu kríkov roztočmi, larvami, pilami a húsenicami môžete použiť roztok založený na 0,3 kg nakrájanej cibule alebo cesnaku, 0,4 kg listov rajčiaka a 3 l vody. Zmes sa má vylúhovať po dobu 5 až 6 hodín, potom sa uskutoční filtrácia a objem vody sa doplní na 10 litrov. Do hotovej infúzie by sa malo pridať asi 35 - 40 g nasekaného pracieho mydla;

  • Na potlačenie roztočov sa postriekajú ružové kríky 0,08% Acrex alebo 0,05% Isofen;
  • práškovej plesni sa zabráni pomocou 3% síranu železnatého, 0,3% síranu draselného alebo 3% síranu meďnatého.

Nedostatočná výživa ružových kríkov často spôsobuje chlorózu. V tomto prípade sa vykoná analýza pôdy, na základe ktorej by sa malo zloženie pôdy vyvážiť zavedením živín.

Pri menšom poškodení rastlín sa odporúča uprednostniť použitie netoxických ľudových liekov, ktoré sa môžu pripraviť na základe listov plodov nočnej múčky, feferónky, cesnaku, cibule a shag alebo tabaku.

Dôležité mať na pamäti táto zhoda s poľnohospodárskou technológiou vám umožní získať silnejšiu a odolnejšiu proti porážke rastlín a škodcov.

Recenzie amatérskych záhradníkov

Názor domácich pestovateľov kvetov o odrodách série Intuition bol rozdelený. Negatívne recenzie týchto odrôd sú najčastejšie uvádzané majiteľmi mladých a nedávno vysadených koreňových rastlín. Takéto kríky sa v skutočnosti vyznačujú pomerne slabým rastom a kvitnutím v prvom roku vegetácie.

Okrem toho v zime mrazia kríky, ktoré nesú korene, častejšie ako iné, v dôsledku prítomnosti koreňového systému povrchového, vláknitého typu, s významným počtom primárnych slabých koreňov. Od tretieho roku vegetácie však bude koreňový systém rastliny predstavovať dobre vyvinuté a silné korene, ktoré znižujú riziko úmrtia ružových kríkov v zime.

Hybridné čajové ruže: prerezávanie

V posledných rokoch boli odrody "Pink Intuition" a "Red Intuition" značne nahradené čajovou hybridnou ružou Orange Intuition, ktorej klasické púčiky majú krémové pruhy na bohatom oranžovom pozadí.