Inštrukcia

Problémy pri pestovaní chlorofytu a metódy ich riešenia


Chlorophytum (Chlorophytum) je nenáročná bylinná okrasná rastlina, ktorá sa úspešne pestuje vo vnútornom kvetinárstve. V každodennom živote sa často nazýva „zelená ľalia“ alebo „pavúk“. Ak sú konce listov suché v chlorofyte, potom by sa mala najprv venovať pozornosť pozorovaniu režimu pestovania kvetov.

Botanické vlastnosti pestovania

Aby ste pochopili, prečo chlorofyt zanecháva suché a čo s ním robiť, mali by ste poznať základné botanické vlastnosti rastliny. Starostlivosť o kvetinu je úplne nekomplikovaná, vyžaduje si však niektoré pravidlá:

 • Chlorofyt rastie najlepšie pri miernych teplotách. V zime by indikátory teploty nemali prekročiť 18 ° C.
 • Ozdobná kultúra nemá rada prievan, studené parapety a izolované okná.

 • Rastlina je fotofilná, preto je pre ňu výhodné rozptýlené svetlo. Optimálne je umiestnenie kvetu na východné a západné okná; pestovanie na severných oknách s nedostatočným osvetlením vedie k strate dekoratívnej atraktivity rastliny; umiestnenie na južné okná si vyžaduje povinné zatienenie kvetu zo spaľujúcich lúčov slnka.
 • Na dosiahnutie plného rastu vyžaduje chlorofyt hojné zalievanie od jari do jesene; v zime by mali byť zavlažovacie opatrenia mierne a mali by poskytovať konštantnú vlhkosť hlinenej kóme v kvetináči; v lete reaguje chlorofyt na pravidelné sprchovanie teplou vodou a na striekanie vzdušných častí.
 • Od jari do posledného jesene je potrebné kŕmiť základnými komplexnými hnojivami.

Chlorofyt: pestovanie a starostlivosť

Každú jar, v prvom desaťročí, sa musí kvetina znovu vysadiť. Dospelé rastliny sa môžu presádzať po roku, ale do kvetináča by sa mala ročne pridávať živná pôda.

S výrazným rastom koreňového systému sa kvetináče stávajú stiesnenými pre rastlinu a lámu sa. Presádzanie sa uskutočňuje vo väčších kvetináčoch.naplnené pôdnou zmesou 2 častí trávnatej pôdy, 1 dielu humusu, 1 dielu listovej pôdy a 1 dielu jemného piesku.

Hlavné choroby a škodcovia

Aby sa zabránilo porážke chlorofytu patogénnou mikroflórou a rastlinnými parazitmi, je potrebné pravidelne kontrolovať kvet a podľa potreby vykonávať najúčinnejšie ošetrenie.

Škodlivý faktorZnámky porážkyĽudové liekychemikálie
Roztoč pavúkTenká, sotva viditeľná sieťovina medzi listami a stonkouOšetrite rastlinu infúziami alebo odvarmi na báze tabaku, feferónky, pyretra alebo nasekaného cesnakuVzdušnú časť rastliny ošetrite Actellic zriedeným vo vode v množstve 1 ml na 1 liter vody
voškyMalý hmyz na listochSpracovať zariadenie s roztokom na báze mydla na pranieOšetrite vzdušnú časť zariadenia pomocou Fitovermu
ČervcovitéLepkavé škvrny na listochListy utrite navlhčenou bavlnenou podložkou namočenou v mydlovej vode„Quick-Sticks Axoris“
mealybugVysoko zreteľný sací hmyzListy namažte cesnakovou kašouOšetrite rastlinu roztokom „Karbofos“ alebo „Actellika“

Príčiny žltnutia a sušenia listov

Takmer vždy je sušenie a zvädnutie listov chlorofytu výsledkom chýb v starostlivosti:

 • Ak sa vzdušná časť rastliny zbledne a potom sa stane svetlo žltou, znamená to, že chlorofyt nemá dostatok svetla alebo koreňový systém kvetu výrazne vzrástol a rastlina nedostáva správnu výživu.
 • Ak spodné listy po celej svojej dĺžke budú žiarivo žlté, príčinou môže byť zamokrenie pôdy a v dôsledku toho rozpad koreňového systému.
 • Ak sú špičky listov suché, naznačuje to nedostatočnú vlhkosť v pôde alebo príliš suchý vzduch.

Je dôležité si uvedomiť, že pravidelná strata dolných listov chlorofytu je prirodzená. S cieľom omladiť kultúru sa odporúča odstrániť sušené listy včas.

Spôsoby, ako problém vyriešiť

Akékoľvek problémy, ktoré sa vyskytnú počas pestovania domáceho chlorofytu, vrátane takých bežných, ako je žltnutie a sušenie listov, sa riešia pomerne ľahko.

 • Pri slabom osvetlení je potrebné umiestniť chlorofyt v blízkosti okna alebo zorganizovať ďalšie osvetlenie rastliny.
 • Kvet s prerastenou koreňovou hmotou sa musí presádzať do priestrannejšieho kvetináča.
 • Hniloba koreňového systému by sa mala liečiť odstránením chorých koreňov a následnou transplantáciou rastliny do čerstvej výživnej pôdy, ako aj regulovaním zavlažovacieho režimu.
 • Pri sušení nadzemných častí je potrebné zvýšiť frekvenciu zavlažovania a postrekovať rastliny av lete osprchovať.
 • Aby sa zabránilo výskytu hnedých hrotov v listoch, čo naznačuje nedostatok živín v štádiu aktívneho rastu, je potrebné zabezpečiť rastline systematické kŕmenie od jari do jesene.

Chlorofyt: reprodukcia

Chlorofyt je oprávnene považovaný za jednu z najnáročnejších izbových rastlín a starostlivosť o neho netrvá príliš dlho. Ak chcete získať krásny a odolný kvet, stačí pozorovať jednoduché poľnohospodárske techniky.