Návrh

Deň Rosa Gloria: Francúzska krása


Od polovice minulého storočia si legendárny kultivar Gloria dei, alebo Gloria Dei, zaslúžil vedúce postavenie medzi čajovo-hybridnými ružami. V rôznych krajinách má táto odroda rôzne názvy. Pre talianskych pestovateľov kvetín je táto ruža známa ako Gioia, v Nemecku názov odrody znie ako Gloria Dei a pre pestovateľov kvetov v Amerike a ďalších anglicky hovoriacich krajinách sa odroda nazýva „mier“. V kvetinových záhonoch našej krajiny bol dovezený „Deň Glorie“ z nemeckých škôlok, ktoré umožnili získať oporu v mene všeobecne akceptovanom v Nemecku.

História pôvodu

Ruža zvaná Gloria Day bola chovaná ako výsledok kríženia medzi Georgom Dixonom a Claudiou Pernet s Joanna Hill a Charlesom Kilhamom, s Margaret Mack Grady a F. Meilland. Odroda bola získaná francúzskymi chovateľmi v tridsiatych rokoch minulého storočia. Autorom odrody a jej popisom bol Francis Meyan.

Ružičku „Gloria Day“ sa pôvodne nazývala „Madame A. Meilland“, ktorú jej dal Francis Meilland na počesť svojej matky, ktorá predčasne zomrela. Tento hybridný čaj je však dnes vo väčšine krajín známy ako „Gloria Dei“ a patrí do kategórie najobľúbenejších a najbežnejších odrôd na svete.

Opis stupňa

Deň Rosa Gloria sa mnohokrát stala stálym víťazom najprestížnejších medzinárodných súťaží a výstav, dodnes je považovaná za klasickú a zároveň štandardnú čajovo-hybridnú ružu, ktorá umožňuje použitie tejto odrody pri vývoji nových hybridných foriem.

Popis odrody:

 • ružová krík "Gloria Dei" je silne rastúca, až dva metre vysoká, pomerne rozvetvená, s dobrou listnatosťou;
 • šírka rovného rastúceho a dostatočne silného kríka nepresahuje 80 - 90 cm za podmienok správneho prerezávania;
 • listy tmavej, tmavozelenej farby, veľmi dekoratívne, s výrazným lesklým povrchom;
 • veľké púčiky, s hrubým, výrazným froté, veľmi atraktívne, pohárovitého tvaru;
 • priemer úplne otvoreného kvetu sa môže pohybovať medzi 130 - 160 mm;
 • v rôznych fázach otvárania sa mení farba lístkov a môže sa líšiť od svetlých, bledobéžovo žltých až po jasne žlté s veľmi krásnym ružovo-červeným okrajom;
 • aróma kvetu „Gloria Dei“ je ľahká a veľmi príjemná, zintenzívňuje sa po daždi alebo večer;
 • priemerný počet okvetných lístkov sa pohybuje medzi 26 až 43 kusmi;
 • výhonky sú silné a dobre vyvinuté, obsahujú jednotlivé kvety alebo kvetenstvo troch až štyroch kvetov.

Ako prerezávať ruže

Prvá vlna kvitnutia sa vyskytuje od poslednej dekády júna do prvých dní júla a jej trvanie presahuje mesiac. Počas jednej vlny kvitnutia vytvára ružové kríky tejto odrody okolo štyridsiatich kvetov, čo ju robí veľmi ozdobnou.

Je potrebné poznamenať, že čajovo-hybridná odroda "Gloria Dei" je mimoriadne chorá a vyznačuje sa zvýšenou odolnosťou proti zimným mrazom. Pestovanie dňa Gloria v južných oblastiach zahŕňa včasné preventívne opatrenia na ochranu ružových kríkov pred napadnutím čiernymi škvrnami.

Technológia pristátia

Ak chcete nielen krásne, ale aj hojne kvitnúce kríky čajových hybridných ruží, výsadba sadeníc sa musí vykonávať podľa poľnohospodárskej technológie tejto dekoratívnej kultúry:

 • výsadba by sa mala vykonávať v prvej dekáde mája, pri výbere slnečného, ​​dobre chráneného pred vetrovými oblasťami;
 • pôda na mieste pestovania ruží by mala byť nielen dostatočne úrodná, ale mala by mať aj mierne kyslé vlastnosti a mala by mať optimálne sypkú štruktúru;
 • Pred výsadbou sa sadenice ruží, ktoré sa predávajú s otvoreným koreňovým systémom, musia nasýtiť vlhkosťou kvapkaním na niekoľko hodín vo vode s rastlinnými stimulanciami, ktoré sa môžu použiť aloe šťava;
 • predbežne by ste mali pripraviť pristávacie jamy, ktorých veľkosť sa môže meniť v závislosti od priemeru koreňového systému vysadenej rastliny;
 • priemerná vzdialenosť medzi vysadenými ružovými kríkmi by mala byť približne 30 - 50 cm;
 • Pred ponorením do výsadbovej jamy sa odporúča ponoriť koreňový systém ruže do ílovej kaše na základe dvoch častí ílu, jednej časti vody a hnoja.

Ihneď po výsadbe a ľahkom zhutnení pôdy okolo ružového kríka je vhodné vytvoriť špeciálny zavlažovací hlinený valec, ktorý umožní vode zostať v zóne koreňového systému. Polievanie po výsadbe by malo byť hojné a malo by sa vykonávať s teplou stojatou vodou.

Ak je to potrebné, uskutočňuje sa zatienenie ružových sadeníc a mulčovanie pôdy okolo kríkov. Dobrým výsledkom je podokrescia stonky ruže do výšky 12 - 14 cm, ktorá pomáha chrániť spodné púčiky pred negatívnymi účinkami poveternostných faktorov.

Tipy na starostlivosť

Hybridný čaj štandardnej starostlivosti je nekomplikovaný a Pri pestovaní ruží Gloria Day je vhodné dodržiavať nasledujúce odporúčania týkajúce sa starostlivosti o okrasné záhradné plodiny:

 • prerezávanie ružových kríkov by sa malo vykonávať na jar, v lete a na jeseň;
 • Mimoriadny význam má hlavné alebo jarné prerezávanie rastlín, ktoré sa musí vykonať okamžite po vysadení alebo odstránení krytu z kríkov;

 • mladým okrasným rastlinám sa odporúča rezať na dva až tri púčiky, zatiaľ čo staršie exempláre musia byť upravené na šesť až sedem púčikov;
 • v poslednej dekáde októbra je potrebné orezať listy, ako aj všetky nezrelé púčiky, príliš mladé alebo slabé výhonky;
 • systematicky sa vykonáva kozmetické prerezávanie ružového kríka, ktoré spočíva v odstránení všetkých vyblednutých kvetov, zlomených alebo chorých výhonkov;
 • v prvých desiatich dňoch augusta sa všetky odrody na pestovanie tukov podrobia odstráneniu, ktoré zabezpečí výrazné zrenie a ligáciu spodnej časti výhonkov pred výrazným ochladením;
 • Hnojenie ruží čajovej hybridnej odrody by sa malo vykonávať od mája do júla, dvakrát mesačne, pomocou zložitých minerálnych hnojív a organických látok;
 • od posledného letného mesiaca by sme mali prestať používať dusíkaté hnojivá a kríky ruží kŕmiť výlučne hnojivami fosforu draselno-fosforečnými, čo prispieva k aktivácii dozrievania mladých výhonkov.

Pred poskytnutím úkrytu ruží na zimu je potrebné odstrániť všetky nezrelé výhonky, orezať lístie a ošetriť leteckú časť 3% roztokom síranu železnatého.

Kvetinárske tipy a recenzie

Recenzia ružového dňa Gloria sú vždy pozitívne a túto okrasnú rastlinu charakterizujú ako zimu vytrvalé, kvitnúce až do veľmi mrazov, po ktorých musí byť ružová krík pripravená na prezimovanie a zakrytá. Podľa skúsených pestovateľov ruží je rastlina dosť tvrdá, aby tolerovala silné prerezávanie, ale počas vegetačného obdobia je potrebné odstrániť všetky vyblednuté kvetenstvo.

Hybridné čajové ruže: Výsadba na jar

Odroda "Deň Gloria" patrí medzi veľmi fotofilné a najlepšie kvitne na otvorených a slnečných plochách. Odporúča sa však pamätať na to, že v príliš horúcich obdobiach žltá farba okvetných lístkov často slabne a ružové odtiene sú naopak jasnejšie. Kvety sa neboja dlhotrvajúcich dažďov. Plnohodnotný vývoj vyžaduje pravidelné hnojenie komplexnými hnojivami, hojné zalievanie, ale bez zamokrenia pôdy.