Rastliny

Ako množiť a pestovať spathiphyllum doma


Kľúčom k úspešnému pestovaniu spathifylu v kvetinárstve vo vnútornom prostredí je predovšetkým dodržiavanie poľnohospodárskej technológie. Spathiphyllum je doma nenáročný, je však potrebné mu poskytnúť dostatočne pohodlné podmienky, ktoré zaručujú bohaté a veľmi atraktívne dlhé kvitnutie.

Pravidlá výsadby a pestovania

Spathiphyllum je trvalka stálezelená a patrí do rodiny Aroidov. Niektoré odrody spathiphyllum sa pestujú ako izbové rastliny. Je veľmi dôležité správne pripraviť pôdu a rastlinu Spathiphyllum v kvetináčoch optimálnej veľkosti:

 • pôda na pestovanie rastlín musí mať dostatočnú drobivosť, ktorá zabezpečí neobmedzené prenikanie vzduchu a vody do koreňového systému;
 • považuje sa za pristávaciu zmes založenú na rovnakých častiach humusu, listovej pôdy, ihličnatej pôdy a sodnej pôdy;
 • je povolené použitie kvetinovej pôdy s vysokou kyslosťou;
 • Je veľmi dôležité poskytnúť koreňovému systému okrasných rastlín kvalitnú drenáž, ktorá ochráni korene pred negatívnymi účinkami stagnácie vlhkosti;
 • ak je to potrebné, na pestovanie alebo transplantáciu vnútornej kultúry by ste mali použiť kvetináč, ktorého rozmery sú o niečo väčšie ako ten predchádzajúci.

Najlepšou možnosťou je transplantácia alebo rast rastlín na jar. Je veľmi dôležité pamätať si že izbový kvet negatívne reaguje na poškodenie koreňového systému, je preto potrebné extrahovať rastlinu z kvetináča veľmi opatrne a opatrne, pričom ponecháme koreňový systém v maximálnej bezpečnosti.

Hĺbka ponorenia rastliny počas výsadby a presádzania závisí od cieľov, ktoré pestovateľ sleduje. Ak chcete získať hojne kvitnúcu rastlinu, nemôžete prehĺbiť kvetinový odtok. Hĺbkové pestovanie Spathiphyllum však umožňuje reprodukciu kvetovej kultúry doma čo najskôr.

Ako transplantovať spathiphyllum

Ako množiť rastlinu

Nasledujúce odrody spathiphyllum sú v interiérovej kvetinárstve veľmi populárne a žiadané:

 1. Spathiphyllum Floribundum alebo kvitnúce;
 2. Spathiphyllum Cannifolium alebo Cannellifolia;
 3. Wallis alebo Spathiphyllum Wallisii;
 4. Spathiphyllum heliconious.

Samotné rozmnožovanie Spathiphyllum je pomerne ľahké. Existuje niekoľko jednoduchých, ale vysoko účinných spôsobov. Ak chcete získať kvitnúcu rastlinu, mali by ste dodržiavať štandardnú reprodukčnú technológiu:

 • Množenie osiva v podmienkach izbovej kvetinárstva je veľmi zriedkavá. Na získanie semenného materiálu bude potrebné vykonať povinné umelé opelenie a zozbierať semená úplne dozreté, ktoré majú veľmi nízku mieru klíčivosti.
 • Zakorenenie odrezkov vo vlhkom piesku za podmienok prísneho dodržiavania teploty a vody sa používa častejšie. Zakorenené odrezky Spathiphyllum by mali byť vysadené v jednotlivých výsadbových nádobách alebo v špeciálnom skleníku.

Odborníci odporúčajú pravidelne deliť kríky pre dospelých, čo zabraňuje zahusťovaniu spathiphyllum a zlepšuje rast a rozvoj vnútornej kultúry. Táto udalosť je pomerne jednoduchá a spočíva v oddelení koreňov od procesov. Pôda na výsadbu by mala pozostávať z piesku, rašeliny, humusu a listovej pôdy zmiešanej v pomere 1: 2: 2: 2.

Zlepšenie odtoku prispieva k zavedeniu tehál. Kyslosť pôdy sa dá vyrovnať pridaním ihličnatej pôdy. Ihneď po výsadbe zariadenie zalejte. Je potrebné zabezpečiť primeranú následnú starostlivosť o spathiphyllum vrátane zavlažovacích opatrení, úpravy topánok, prerezávania a prevencie chorôb alebo škodcov.

Ako prerezávať rastlinu

Spathiphyllum nemá stonku, a listy, ktoré rastú z podzemku, sa vyznačujú podlhovastým kopinatým tvarom. Stopka sa tiež pohybuje smerom od koreňového systému. Na vrcholovej časti stopiek sa vytvárajú kvety pripomínajúce malé klasy. Hlavnou ozdobou kultúry je biely pásik, ktorý pokrýva kvetinu ako prikrývku. Doba kvitnutia závisí od odrodových charakteristík.

Starostlivosť o rastlinu nie je vo všeobecnosti zložitá a vyžaduje pravidelné odstraňovanie listov a stopiek. Orezávanie ozdobnej kultúry je potrebné včas. S kvitnúcim spathiphyllum Je veľmi dôležité úplne odstrániť vyblednuté stopky, ktorý umožňuje stimulovať vznik nových a priaznivo ovplyvňuje trvanie kvetu. Všetky staré, sušené alebo choré listy tiež potrebujú pravidelné prerezávanie. Ak sú špičky listov v rastline suché, treba ich nakrájať ostrými a čistými nožnicami na zelenú zdravú časť.

Je možné zasadiť rastlinu na ulici

V letnom období sa na otvorenom priestranstve najčastejšie vyskytujú ozdobné plodiny, ako súlasy, hippeastrum a zephyrany. Napriek tomu je možné pristáť na ulici v lete známych amatérskych záhradkárov Spathiphyllum. Pri transplantácii do otvoreného terénu je ľahké zakoreniť vnútorné šťastie alebo „ženské šťastie“.

Spathiphyllum: starostlivosť a rozmnožovanie

Hlavnou vecou pri starostlivosti o túto okrasnú rastlinu je absencia negatívnych účinkov priameho slnečného žiarenia a správny zavlažovací režim. Ak je možné poskytnúť také pohodlné podmienky pre spathiphyllum na otvorenom priestranstve, celé letné obdobie bude rastlina ozdobená záhradným pozemkom. Avšak v prípade rizika ranných mrazov sa musí kultúra vnútorných priestorov vrátiť do pôvodných podmienok.

Pozrite si video: Dávám zakořenit pokojovky (November 2020).