Tajnosť

Charakteristiky cigánskych zemiakov


Cigán zemiakový alebo ružový Cigán je stredne skorá odroda: prvá plodina v strednej klimatickej zóne Ruska je už vytvorená v druhej dekáde júla. Tento chutný a navonok atraktívny zemiak so širokou škálou živín chovali škótski chovatelia. Odroda sa vyznačuje vysokou kvalitou mladých hľúz a patrí do kategórie elitných a zriedkavých, preto je ťažké nájsť semenný materiál.

Vlastnosti triedy

Rastliny nie sú vysoké. Hľuzy sú ružové, s fialovým koncom. Šupka je dokonale hladká. Chuť je veľmi sladká.

Pestovateľská technológia

Výsadbový materiál predávaný prostredníctvom oficiálnych zástupcov poľnohospodárskych spoločností sa vyznačuje čistotou, preto si nevyžaduje osobitnú prípravu na výsadbu. A tu semená hľúz neznámeho pôvodu musia byť najskôr klíčené, ale tiež profylakticky ošetrené modernými fungicídnymi prípravkami proti hmyzu.

Správna príprava pôdy na zemiaky je jednou z najdôležitejších podmienok na získanie dobrej úrody, pretože odroda kladie vysoké nároky na prevzdušňovanie pôdy. Pôdy s vysokou kyslosťou, ako aj ťažké ílové pôdy, ktoré sú náchylné na zamokrenie, nie sú vhodné na pestovanie cigánskych zemiakov.

Pri výsadbe je miesto vykopané až do hĺbky 30 cm. Stupeň prehĺbenia hľúz závisí od typu a ukazovateľov pôdnej vlhkosti, ako aj od kvality semenného materiálu. V ťažkej pôde sa hľuzy vysádzajú do hĺbky 5 cm, nie viac.

Cigánske zemiaky sú mimoriadne citlivé na pôdnu vlhkosť. Nie príliš rozsiahly a pomerne povrchný koreňový systém rastlín je vystavený značnému zaťaženiu, preto by sa v zime a suchom počasí malo zalievať obzvlášť veľa.

Odrody zemiakov

Hodnotenie stupňa

Táto krémová dužina a nádherná bohatá chuť spôsobili, že táto vysoko výnosná odroda bola medzi záhradníkmi a spotrebiteľmi veľmi obľúbená. Neskladá sa však až do neskorších odrôd. Zemiaky sú ideálne na výrobu zemiakovej kaše a sú vynikajúce aj pri pečení. Je pozoruhodné, že pri varení sa neodlupujú hľuzy, pretože šupka tohto zemiaka je tiež veľmi chutná.