Inštrukcia

Funkcie výsadby petržlenu a kôpru na jar


Kôpor a petržlen sa široko používajú v rôznych šalátoch, polievkach a hlavných jedlách, čo je dané zvláštnou pikantnou chuťou a výhodami. Výsadba petržlenu na jar na otvorenom priestranstve a siatie kôpru vám umožní získať vitamínovo chutné bylinky v skorých štádiách.

Botanické vlastnosti

Kôpr a petržlen sú najvyhľadávanejšie zelené plodiny v domácich záhradách a najčastejšie ich pestujú domáci pestovatelia zeleniny. Rastliny sa charakterizujú takto:

  • kôpor Patrí medzi jednoročné bylinné rastliny rodiny Umbrella a má silnú korenistú vôňu. Časť stonky je jednoduchá, rovná, rozvetvená, vysoká 0,4 - 1,5 m. Listy s početnými priečnymi rezmi. Kvety sa zbierajú na malých dáždnikoch, ktorých priemer nepresahuje 2 - 9 cm. Ovocie predstavuje vajíčka. Semená sú oválneho alebo širokého eliptického tvaru, 3-5 mm dlhé a 1,5-3,5 mm hrubé. Vrchol kvitnutia nastáva v júni - júli. Zrenie osiva nastáva v júli až septembri.

  • petržlen patrí k rastlinám z čeľade Umbrella alebo Apiaceae a je to dvojročná, zriedkavo jednoročná bylinná plodina so vzpriameným stopkou. Listy sú dvoj- alebo trojprstové. Plody sú oválne, s miernym bočným stláčaním. V prvom roku sa vytvára listová ružica a koreňová plodina, v druhom roku rastlina vstupuje do fázy kvitnutia.

Obe rastliny sú klasifikované ako vlhkosť milujúce a odolné voči chladu a ich semená sú schopné klíčiť pri teplote 2–3 ° C.

Výber a príprava stránok

Zelené alebo zelené plodiny sú nenáročné a nevyžadujú veľa miesta na pestovanie, ani veľmi starostlivú starostlivosť. Je však dôležité vedieť, ako kôpr a petržlen vysadiť v záhrade správne, aby rastliny poskytovali dobrú úrodu pri minimálnych nákladoch. Na jar môžete pestovať akékoľvek záhradné plodiny na otvorenom teréne alebo na hrebeňoch v skleníku. Pred výsadbou zelených plodín musíte správne vybrať lokalitu a pripraviť miesto na výsadbu.

Semená kôpru rastlín a petržlenu musia byť na vopred pripravených pôdach. Na jeseň by sa malo miesto hlboko vykopať a mala by sa pridať pol vedra humusu, jedna tretina vedra hrubého riečneho piesku a jedna polievková lyžica superfosfátu na meter štvorcový. Humus sa nahrádza mulleínom zriedeným vodou v pomere 1:10.

Ako pestovať kôpr

Ak príprava jesennej pôdy nie je možná, potom je vhodné pred výsevom pridať minerálne hnojivá vo forme 15 - 20 g močoviny, 25 - 30 g superfosfátu a 15 - 20 g draselnej soli na štvorcový meter plochy výsadby. Pôda v oblasti určenej na pestovanie kôpru by nemala byť vápnená, pretože by to mohlo spôsobiť sčervenanie zelene.

Kôpr a petržlen je možné osiať na osobný pozemok bez čakania na stabilné teplé počasie, čo je dôsledkom dobrých ukazovateľov odolnosti zelených plodín proti mrazu. Semená týchto rastlín sú pomerne malé, takže pri výseve ich môžete zmiešať s preosiatym pieskom. Ak je pôda v mieste pristátia vlhká alebo príliš studená, odporúča sa kôpr alebo petržlen vysadiť nie pozdĺž brázd, ale na špeciálne vyrobené hrebene, ktoré je možné naliať motykou.

Príprava osiva

Semená kôpru a petržlenu patria do kategórie tvrdých a veľmi pomaly rastúcich rastlín, preto sa odporúča vykonať niekoľko prípravných opatrení:

  • Semená sa vložia do gázového vrecka a potom sa namočia najmenej päťkrát denne do čistej vody na tri až štyri dni;
  • namočený materiál semien preneste na vlhkú handričku a nechajte ho stáť štyri dni;
  • Pred výsadbou by sa semená mali trochu usušiť, čo spôsobí, že semená sa budú drobiť a budú vhodné na siatie.

Aby sa urýchlilo klíčenie, je tiež povolené prevzdušňovať alebo naočkovať semeno v okysličenej vode. Takáto udalosť trvá jeden deň a vyžaduje použitie bežného akváriového kompresora.

Populárne zelené

Výsadba a pestovanie najsľubnejších odrôd a hybridných foriem vám umožní získať nielen kvalitné, ale aj najvyšší možný výnos zdravých a chutných zelenín. Odborníci odporúčajú pri výbere uprednostňovať zónové odrody, Napriek tomu existuje niekoľko odrôd, ktoré sú ideálne na kultiváciu vo väčšine regiónov našej krajiny.

Názov kultúryakosťBotanický opisproduktivitaOdrôdové odrody
kôpor"Far"Raná odroda, polotovarová ružica, stredné listy, zelené, s mierne voskovým povlakomAsi 2 až 2,5 kg / mVysoká produktivita, odolnosť voči uloženiu leteckých častí a skorá tvorba zelene
kôpor"Aurora"Listy strednej veľkosti, tmavo zelené, s krátkymi listami, rezané. Odroda patrí k skorému dozrievaniuNie menej ako 2 - 2,5 kg / mVysoká aromatickosť a výťažok, odolnosť voči chorobám a nízke svetlo
kôpor"Northwind"Odroda neskorého dozrievania, veľké listy, zelené, s modrastým odtieňom a stredne hrubou voskovou vrstvouNajmenej 4,5 kg / mVysoký výnos, pomalá stopka a dobrá aromaticita
kôpor"Kibray"Odroda strednej sezóny s tvorbou veľkých, šťavnatých, tmavo zelených listovJe to 1,3 - 3,0 kg / mOdroda má vynikajúcu odolnosť proti múčnatke.
kôpor"Salute"Odroda neskorého dozrievania s veľkými, tmavozelenými, jemnými listami s modrastým odtieňomDosahuje 4,5 až 4,7 kg / mVysoký výnos, dobrá aromaticita, neskorá tvorba dáždnika
petržlen"Astra"Listy strednej veľkosti, tmavo zelené, vysoko vlnité, s príjemnou a jemnou chuťouNie viac ako 5 kg / mZberaná plodina je ideálna na sušenie
petržlen"Breeze"Odroda v polovici sezóny, tvorí silné, šťavnaté, voňavé a veľmi jemné chutné listyMôže byť 2 - 2,5 kg / mOdroda odolná voči mrazu, teplu a chorobám
petržlen"Titan"Odroda strednej sezóny s hustými, šťavnatými, voňavými a jemnými bylinkamiNajmenej 3,1 kg / mOdroda odolná voči mrazu, teplu a chorobám
petržlen"Alba"Odroda neskorého dozrievania so zdvihnutou a veľmi atraktívnou ružicou listovPribližne 4 až 5 kg / mDobrý vkus. Zozbierané je vhodné na sušenie.
petržlen"Gigantella"Odroda listov stredne dozrievajúca s hustou, šťavnatou, voňavou a jemnou zeleňouNa úrovni 4 až 9 kg / mOdroda odolná voči mrazu a teplu, odolná voči odtieňom

Ako a kedy správne zasadiť

Aby sa zabezpečila stála nepretržitá úroda kôpru a petržlenu, odporúča sa pestovať zelené plodiny v niekoľkých fázach, v intervale približne dvoch týždňov. Semená kôpru by mali byť vysiate nepretržite, v množstve 20 - 30 g na meter štvorcový výsadbovej plochy. Priemerná spotreba je približne 25 - 30 semien na lineárny meter hrebeňa. Petržlen by mal byť vysiaty aj na jar, v dobre navlhčených drážkach so vzdialenosťou 3-4 cm v rade. Vzdialenosť medzi radmi by mala byť 20 - 30 cm, čo zaistí optimálnu výživnú oblasť záhradnej kultúry.

Petržlen: siatie na jar

Aby sa urýchlilo klíčenie semien, je vhodné pokryť zelené plodiny záhradnou fóliou. Odporúča sa odstrániť dočasný prístrešok ihneď po výskyte hromadných výhonkov. Ďalšia starostlivosť o kôpr a petržlen je jednoduchá, takže aj začiatočníci, neskúsení záhradníci to dokážu. Technológia pestovania kôpru a petržlenu je bojovať proti burine, vykonávať dve riediace plodiny a hnojenie, ktoré sa musia kombinovať s hojným zalievaním.