Tajnosť

Paradajky Volgograd: veľkoplodé obľúbené letné obyvateľov


Paradajky odrody Volgogradsky sa veľmi dobre hodia na kultiváciu začínajúcich záhradníkov, čo je dané absolútnou nenáročnou starostlivosťou, ako aj vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami a pomerne slušným výnosom. Túto pomerne starú nehybridnú odrodu chovali domáci chovatelia už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, stále je však žiadaná v podmienkach domácej záhradkárstva v našej krajine.

Opis stupňa

Paradajky Volgograd predstavujú odrody Volgogradsky-323, Volgogradsky-5/95 a Volgogradsky ružové. Všetky patria do produktívnej kategórie, ale ich vlastnosti a opis odrody majú niekoľko rozdielov, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere odrody, ako aj pri pestovaní zeleniny.

Názov triedyDoba zreniaBush popisOvocieVýhody a nevýhody
"Volgograd-323"95 - 110 dníRastlina je pomerne kompaktná, vysoká 25-40 cmZaoblený plochý, hladký, so slabým rebrovaním, červenej farby, priemerná hmotnosť 80 - 100 gRaná a pomerne vysoko výnosná odroda s vynikajúcou chuťou, odolná proti porážke fusáriom a verticilózou
"Volgogradská-5/95"115 - 120 dníRastlina je štandardného typu, kompaktná, vysoká 0,7 - 1,0 mPlochý tvar, so slabým rebrovaním, červený, priemerná hmotnosť 90 - 150 gVysoká prenosnosť ovocia
"Volgograd ružový"95 - 110 dníZávod je pomerne kompaktný, stredne veľký, so silnou vzdušnou časťouOkrúhle, ružové, veľké, s priemernou hmotnosťou 100 - 130 g, s vysokou chuťou a predajnosťouRaná odroda ružového ovocia, veľmi odolná voči nízkym teplotám

Hodnota a výhody odrody

Paradajka "Volgogradsky" je určujúci typ, veľmi vhodná a nenáročná pestovateľská rastlina so strednou odolnosťou voči najbežnejším chorobám paradajok. Prvé kvetenstvo sa položí na piaty alebo šiesty list.

Paradajky: odrody na otvorenom priestranstve

Záhradníci a spotrebitelia rastlinných výrobkov vysoko oceňujú všetky odrody Volgogradského kvôli týmto výhodám a odrodovým vlastnostiam:

 • schopnosť ľahko tolerovať nepriaznivé poveternostné faktory a teplotné skoky na otvorenom priestranstve a v skleníku;
 • rastlina je stredne veľká, preto sú plody tvoriace slnko dobre osvetlené;
 • stabilný výnos bez ohľadu na podmienky pestovania a priateľské dozrievanie ovocia;
 • vysoká chuť a vynikajúci komerčný vzhľad úrody;
 • vhodnosť na skladovanie a prepravu na veľké vzdialenosti;
 • univerzálnosť využívania plodín vrátane čerstvého využívania, konzervovania a spracovania.

Odroda je ideálna pre pestovanie na otvorenom priestranstve aj na hrebeňoch skleníkov, vyžaduje si minimálnu pozornosť vo všetkých fázach vegetačného obdobia.

Pestovateľská technológia

Najlepšími predchodcami paradajok sú záhradné plodiny ako uhorka, cuketa, fazuľa, mrkva, karfiol, brokolica, petržlenová vňať a kôpr. Hrebene by sa mali pripraviť na zimu po hlbokom výkopu pôdy koncom jesene s pridaním humusu zmiešaného s minerálnymi komplexmi. Po roztopení snehovej hmoty je potrebné uvoľniť vysušenú zeminu na hrebeňoch a pridať dusičnan amónny.

Najvýhodnejšia metóda sadenia rastlín na pestovanie tejto zeleniny. Vysoko kvalitný sadenice má výšku najviac 15-17 cm a asi deväť až desať pravých listov. Výsadba na trvalom mieste sa uskutočňuje až po dostatočnom zahriatí pôdy a hrozí aj poškodenie vysadených rastlín jarnými mrazmi.

Technológia starostlivosti o sadenice rajčiakov je nasledovná:

 • voda by rastliny mali byť večer teplou vodou;
 • Nedovoľte nadmernému vysúšaniu pôdy a nadmernej vlhkosti, ktorá môže spôsobiť rôzne choroby zeleniny.
 • po zalievaní sa odporúča uvoľniť plytkú zeminu, čo zlepší jej priepustnosť pre vzduch;
 • je potrebné pravidelne uskutočňovať štiepanie, pričom v jednom alebo dvoch výhonkoch sa vytvorí paradajkový krík;
 • dobrý výsledok sa dosiahne uskutočnením dvoch alebo troch vrchných obväzov za sezónu pomocou komplexných minerálnych hnojív, ako aj organických látok vo forme infúzie mulleínových alebo vtáčích trusov;
 • hrebene paradajok sa musia udržiavať čisté systematickým odstraňovaním akejkoľvek buriny;
 • na profylaktické účely by sa letecká časť rastlín mala pravidelne postriekať ľudovými prostriedkami, ktoré chránia záhradné plodiny pred poškodením alebo poškodením najbežnejšími rastlinnými parazitmi.

Recenzie a odporúčania letných obyvateľov

Skúsení záhradníci a pestovatelia zeleniny, ktorí pestujú paradajky pre svoje vlastné domáce použitie a predaj, pozitívne hovoria o vysoko produktívnych a veľmi nenáročných kultivaroch Volgogradsky-323, Volgogradsky-5/95 a Volgogradsky pink.

Všetky tieto odrody veľmi dobre reagujú na vrchný dresing a relatívne hojné zalievanie, najmä v štádiu tvorby ovocia a dozrievania plodiny. Podľa pozorovania domácich letných obyvateľov je potrebné pravidelne odstraňovať nevlastných synov, ktoré sa tvoria v malom množstve na determinantných rastlinách, čo vám umožní získať maximálny výnos.

Ako pestovať paradajky na otvorenom teréne

Paradajkový „volgograd“ je stále oveľa lepší ako mnohé dovážané odrody, a to nielen z hľadiska celkového výnosu, ale aj podľa chuti. Skúsení záhradníci, napriek tomu, že sa objavil významný počet nových odrôd paradajkových a hybridných foriem, stále vysoko oceňujú domácu odrodu „Volgogradsky“ a radi ju pestujú vo svojich domácich záhradách alebo záhradných pozemkoch.