Rastliny

Podmienky a technológia transplantácie spathiphyllum doma


Nenápadný spathiphyllum, alebo Spathiphyllum, si už dlho zaslúžil popularitu v indoor floriculture u nás. Správna transplantácia spathiphyllum je zárukou zachovania vonkajšej príťažlivosti a zdravia izbovej rastliny.

Ako a kedy transplantovať doma

Kompetentná starostlivosť o spathiphyllum, vrátane včasného zalievania, zabezpečenia potrebných teplôt a svetelných podmienok, umožňuje, aby miestnosť a ozdobná kultúra rástli správne a rýchlo. Kríky v tomto prípade zaberajú takmer celý kvetináč a dobre rozvinutý koreňový systém je schopný opletiť celú pôdu, Spathiphyllum milujú stiesnené nádoby na výsadbu a kvetinové nádoby, ale každé tri roky, aby ste získali hojné kvitnutie, nezabudnite transplantovať do veľkých kvetináčov. Hlavné dôvody, ktoré si vyžadujú transplantáciu rastliny doma, sú tieto:

 • rastlina nevstúpi dlho do kvitnutia;
 • koreňový systém silne vyčnieva z pôdy v kvetináčoch;
 • Izbový kvet Spathiphyllum má znížené listy a má nezdravý vzhľad;
 • rastlina sa získava v tzv. prepravnej pôde.

Po zakúpení je veľmi dôležité opatrne zatlačiť záclonu a vykonať hĺbkovú kontrolu spodných listov. Správne sa rozvíjajúca kvetina kvetov nemá sušiace lístie. Ak sa vyskytnú odchýlky vo vývoji dekoratívnej kultúry v interiéri, vrátane prítomnosti zdĺhavých alebo vyblednutých listov, je potrebné rastliny transplantovať a poskytnúť im lepšiu starostlivosť.

Transplantácia spathiphyllum sa najlepšie vykonáva skoro na jar, potom, čo rastlina opustí stav prirodzeného pokoja. však ak je to potrebné, môže sa na jeseň uskutočniť transplantácia. V každom prípade je veľmi dôležité, aby sa výsadbový substrát správne pripravil, ako aj výber kvality, ktorá je optimálna pre pestovanie kvetináčov spathiphyllum.

Spatiffilum: Transplantácia

Pôdne požiadavky

Napriek tomu, že v podmienkach pestovania izbových rastlín sa najčastejšie používa pripravená výsadbová pôda, dobre pripravená pôda, ktorá musí mať určité ukazovatele kyslosti, ako aj vyznačuje sa drobivosťou a dostatočnou plodnosťou:

 • na kultiváciu spathifylu sa odporúča používať ľahkú a uvoľnenú pôdu s mierne kyslou reakciou;
 • dobrý výsledok sa dosiahne pri pestovaní a opätovnej výsadbe univerzálnej zmesi Spathiphyllum na pestovanie aroidov alebo kvitnutia tropických plodín s prídavkom malého množstva piesku;
 • nezávislá príprava pôdy zahŕňa zmiešanie dvoch častí sodnej pôdy s jednou časťou listovej pôdy, jednou časťou vysokej rašeliny a jednou časťou hrubého piesku;
 • do pôdnej zmesi sa odporúča pridať malé množstvo drveného dreveného uhlia alebo tehál;
 • na zlepšenie prevzdušňovania pôdy a absorpcie vlhkosti je vhodné doplniť výživný substrát prísadami, ako je rozdrvená stromová kôra alebo kokosová vláknina.

Je veľmi dôležité vykonávať vysoko kvalitnú dezinfekciu pôdy. Takýto prípravok pred výsadbou pôdneho substrátu môže znížiť riziko poškodenia vysadených rastlín patogénnou mikroflórou. Dezinfekciu je možné vykonať tak špeciálnymi prípravkami chemickej povahy, ako aj spracovaním pri vysokej teplote v peci.

Výber pristávacej kapacity

Spathiphyllum nevstúpi do fázy kvitnutia, kým koreňový systém rastliny nezvládne celý objem kvetináča. Odporúča sa používať na výsadbu alebo opätovnú výsadbu izbovej kultúry nízko pristávacích nádrží Spathiphyllum, ktorých priemer nepresahuje 18 - 20 cm.

Materiál kvetináča môže byť absolútne čokoľvek, ale skúsení amatérski záhradníci, ktorí pestujú takú vnútornú kultúru, ako je spathiphyllum už mnoho rokov, tradične uprednostňujú keramiku. Spodok kvetináča musí mať pomerne veľké drenážne otvory. Pred naplnením výsadbovej nádoby riadne dezinfikovaným pôdnym substrátom je nutné ju dôkladne opláchnuť a ošetriť slabým roztokom manganistanu draselného.

Na dne kvetináča nezabudnite vyplniť dobrú vrstvu drenáže, ktorý chráni koreňový systém rastliny Spathiphyllum pred poškodením hnilobou. Ako drenážnu vrstvu môžete použiť takmer akýkoľvek materiál, ktorý je k dispozícii, vrátane expandovaného ílu, boju proti tehlu alebo kamienkov. Na dne nového kvetináča, ktorý je dostatočne blízko izbovej rastliny, sa musí tretina celkovej výšky vyplniť čistým odtokom a potom pripravená pôda.

Mimoriadna starostlivosť sa musí venovať koreňom rastliny, pretože koreňový systém Spathiphyllum je veľmi krehký a nereaguje dobre ani na menšie poškodenie. Miera prežitia dekoratívnej kultúry úplne nezávisí iba od správnej výsadby, ale aj od dodržiavania technológie ďalšej starostlivosti.

Podmienky následnej starostlivosti

Ihneď po výsadbe sa musí rastlina dobre preliať stálou vodou s izbovou teplotou. Spathiphyllum je nenáročný a nenáročný na podmienky pestovania. napriek tomu, Súlad s rastúcou technológiou vám umožňuje získať vysoko dekoratívnu a hojne kvetnúcu izbovú rastlinu:

 • teplotný režim ideálny pre rast a vývoj v lete a na jar je približne 22–23 ° С;
 • v zime sa v pokojovej fáze dekoratívnej kultúry odporúča teplota v miestnosti udržiavať 15 - 16 ° C;
 • akékoľvek odrody a formy spathiphyllum neznášajú prievan, ktorý môže spôsobiť nielen choroby, ale aj smrť rastliny;
 • aby ste dodržali režim vlhkosti, rozstrekujte vodu okolo izbovej kultúry alebo rozstrekujte štrk, na ktorý chcete umiestniť kvetináč;
 • je vhodné zvoliť si miesto v miestnosti, kde na rastlinu dopadne rozptýlené slnečné žiarenie;
 • vrchná úprava s univerzálnymi kvetinovými hnojivami sa výhodne uskutočňuje v teplom období raz týždenne a asi raz mesačne v zime;
 • zavlažovacie opatrenia sa vykonávajú, keď pôda zaschne v kvetináči, bez toho, aby sa pôda zamokrala.

Ako sa starať o spathiphyllum

Súbor opatrovateľských opatrení zahŕňa aj systematické skúmanie izbovej kultúry av prípade potreby vykonávanie preventívneho postreku špeciálnymi chemikáliami alebo ľudovými prostriedkami.