Nápady

Stratifikácia semien: aká je jeho podstata a kedy je to potrebné


Stratifikácia je metóda, ktorá podporuje lepšie klíčenie semenného materiálu. Pojem samotný znamená prelínanie, ku ktorému dochádza, pretože semená sú skutočne pokryté vlhkou látkou, ako je rašelina, mach alebo vata, a nechajú sa určitý čas.

Zahrádzanie za studena záhradníci dlhodobo praktizujú a často sa prejavujú skladovaním semien v suterénoch, zákopoch, v ktorých vládnu nízke, aj keď plusové teploty. Metóda zimného výsevu je tiež variáciou tohto postupu, keď sa vykonáva in vivo

Druhy stratifikácie

V záhradníckej praxi sa používa niekoľko druhov stratifikácie - studené a teplé, a zvlášť pri tvrdých semenách sa používa kombinovaná stratifikačná metóda, pri ktorej sa semená vystavujú striedavo teplým a studeným teplotám. Typ postupu sa vyberie v závislosti od typu kultúry. Užitočné informácie o tom často nájdete na vrecku semien. Z väčšej časti je potrebná stratifikácia za studena, keď sa semená umiestnia do podmienok s teplotami od 0 ° do + 4 ° počas pomerne dlhého obdobia (2-4 mesiace). Postup sa musí začať vopred, aby sa v čase výsevu osivo pripravilo správnym spôsobom.

Prečo stratifikovať

U mnohých druhov rastlín sú embryá v semenách ponorené do stavu hlbokého pokoja, takže nie sú schopné klíčiť bezprostredne po zasiatí. Čas odpočinku je určený podľa ročných, klimatických a meteorologických podmienok. Veľké množstvo druhov rastlín, ktoré rastú v miernom pásme, je ponorené do pokoja celú jeseň a zimu, pretože ak klíčia okamžite po vysadení a preniknutí do pôdy, malé klíčky nevyhnutne za chladného zimného počasia zomrú. Preto špeciálne látky nazývané blokátory, rastové inhibítory, zahŕňajú biologický mechanizmus odpočinku. Počas zimy počet inhibítorov postupne klesá a zvyšuje sa počet stimulátorov rastu. Takýto mechanizmus funguje v prírode a zaisťuje klíčenie semien na jar.

Iné sa deje na letnej záhradke, na ktorej neskúsení záhradníci na jar zasejú semená, ktoré neprešli prípravou. V týchto semenách sú inhibítory prítomné vo vysokej koncentrácii a inhibujú klíčenie. Prirodzene, pokiaľ je v platnosti biologický mechanizmus pokoja, semená sa nebudú klíčiť, hoci existuje malá šanca, že budú klíčiť budúci rok, ak nezomrú. Záhradníci však častejšie vinia svoje chyby za zlú kvalitu osiva a predajcov viny.

Stratifikácia napodobňuje prírodné podmienky, takže pod vplyvom chladu sa spiaci stav zastaví a embryá sú pripravené na vývoj.

Ktoré semená rastlín potrebujú stratifikáciu

Tento postup nie je potrebný pre kultúry, ktorých obvyklým biotopom sú trópy, južné regióny, ktoré nepoznajú chladnú zimu. Osivo sa tiež vylučuje bez neho, ktorého zrenie nastáva v prvej polovici leta a v čase, keď už klíčia. Spravidla postačí namočiť také semená do vody deň pred výsevom. Všeobecne platí, že v mnohých južných kultúrach (paradajky, korenie, baklažán, tekvica) je doba pokojového spánku tak krátka, že sa jej podarí skončiť v čase, keď sa materiál osiva uloží do zasiatia osiva. Takže stratifikácia je pre tieto rastliny zbytočná.

Existujú však rastliny, ktorých domovinou sú zvyčajne subtropické rastliny s miernou zimou, ktoré si vyžadujú teplé alebo kombinované rozvrstvenie. Semená týchto rastlinných druhov sa vyznačujú výrazným pokojným obdobím a je potrebné ich rozvrstviť, aby ich prebudili k životu. Môžeme povedať, že ich stratifikácia vytvára ilúziu meniacich sa ročných období (holly, tis).

Najväčšiu skupinu tvoria rastliny, na ktoré sa uplatňuje metóda studenej stratifikácie. Takéto rastliny obyčajne žijú v oblastiach s výraznou zimou, aj keď nie príliš tvrdými. Najčastejšie sa jedná o druhy, ktoré rastú v miernom klimatickom pásme.

Stojí za povšimnutie, že existujú rastliny, ktoré klíčia aj bez studenej stratifikácie, ale percento klíčenia bude výrazne horšie. Medzi takéto plodiny možno zaradiť jahody, rakytník, zimolez.

Postup stratifikácie za studena

Postupy sa môžu mierne líšiť, ale pre nich je bežné umiestňovať semená do podmienok vysokej vlhkosti vzduchu pri nízkej plusovej teplote.

Osvedčená metóda - umiestnenie semien do vlhkého hrubozrnného čistého piesku alebo rašeliny. Pomer semien k piesku (rašelina) je 1 až 3. Po zmiešaní semien s pieskom sa zalievajú z konvy, kým voda nevyteká, potom sa uchovávajú niekoľko dní (v závislosti od konkrétnej stratifikovanej kultúry). Napríklad sa odporúča vydržať vlašské orechy 3 dni a jablká a hrušky 6 dní. Čerstvo vybrané semená sú už vlhké, takže ich menej hydratujte.

Po niekoľkých dňoch, keď semená napučia, musia byť rozptýlené pieskom a usušené do stavu ľahkej vlhkosti. Potom sa semená a piesok nalejú do škatúľ a umiestnia sa do chladnej miestnosti (pivnica, suterén) s teplotou + 2 ° ... + 5 °. Osivá musia byť vybavené otvormi na spodnej a bočnej stene, aby mohol cirkulovať vzduch a mohla by odtekať prebytočná voda.

Kým semená prechádzajú procesom stratifikácie, mali by sa kontrolovať každých 10-15 dní, aby sa odstránili rozmazané semená a aby sa udržal požadovaný stupeň vlhkosti. Táto fáza stratifikácie sa skončí vznikom koreňových pukov. Potom by sa políčka spolu so semenami vo vnútri mali dôkladne ochladiť, napríklad by sa mali hlbšie kopať do snehu a udržiavať ho až do jari a na začiatok sejby.

Opísaný spôsob sa odporúča použiť v prítomnosti veľkých šarží semien, ale ak nie je toľko semien na stratifikáciu, môžu sa použiť iné metódy.

  • Semená zasejte do misky vlhkej rašeliny. Dosky zabalte do plastovej fólie s vetracími otvormi a vložte ich do spodnej časti chladničky.
  • Do hrnca sa naleje malé množstvo rašelinovej pôdy, naleje sa vrstva semien, opäť vrstva pôdy, ďalšia vrstva semien, ktorá sa pokryje vrstvou pôdy. Ľahko zalejte vodou a vložte hrniec do polyetylénového filmu poslaného do chladničky na jednu z dolných políc.
  • Pre ďalšiu užitočnú metódu rozvrstvenia potrebujete čistý biely materiál, ktorý sa musí roztrhnúť na niekoľko dlhých chlopní, približné parametre 10x40 cm. Na tieto chlopne rozptýliame semená, snažíme sa ich rovnomerne rozmiestniť, potom ohýbame dlhé konce chlopne a bočné časti otáčame zvitkom. Výsledkom bude, že osivo bude rovnomerne ležať po celej dĺžke chlopne bez rizika prebudenia. Ku každému kotúčiku na drôte by sa mala pripevniť etiketa označujúca druh semien a dátum začatia vrstvenia.

Všetky rožky so semenami sa stohujú do vhodného kontajnera. Do nádoby sa naleje trochu vody, aby všetky zvitky navlhčili, ale neponorili sa do vody. Neexistuje spôsob, ako zabrániť prepadnutiu valcov, inak voda vytlačí vzduch a klíčiace semená nebudú mať dostatok vzduchu, pretože požiadavky na vzduch v tejto fáze sú dosť vysoké.

Pokročilejšia metóda spočíva v navlhčení semenných roliek machom rašeliniska. Tento mach dokáže udržať objem desaťnásobok svojej hmotnosti. V tomto prípade sú kotúče umiestnené v nádobe pokryté dobre navlhčeným machom.

Nádoba s valcami by sa mala odviezť na miesto s nízkou pozitívnou teplotou. Samozrejme musíte zaistiť, aby rožky zostali vlhké a sledovať stav semien.

Príprava semien na siatie