Tajnosť

Výsadba eucharis žiarovkou a ďalšia starostlivosť


Eucharis (z Latinskej Eucharis) patrí do rodu cibuľovitých rastlín z čeľade Amaryllis a zahŕňa asi dvadsať druhov. Jedna cibuľka eucharisu je schopná vytvoriť niekoľko listov sýtej zelenej farby, veľmi hustého a veľkého, atraktívneho oválneho tvaru. Clivia (Clivia) patrí okrem eucharisovcov do čeľade Amaralissovcov.

Botanické vlastnosti

Rastlina je náchylná na vegetatívne rozmnožovanie. V prírode sa zriedka vyskytuje sám. Štandardný priemer cibule Eucharis sa môže pohybovať medzi 2,5 až 5,5 cm. Listy sú široké, kopijovité. Sú umiestnené na dlhých a pomerne silných stopkách. Dĺžka listov môže dosiahnuť 0,55 m pri šírke 0,2 m. Na rastline sa tvoria asi dva až štyri listy.

Doba kvetu eucharis sa môže líšiť v závislosti od vonkajších podmienok. Kvitnutie s veľkými bielymi kvetmi (najčastejšie sa vyskytuje od augusta do septembra). Kvety majú príjemnú vôňu a pripomínajú narcisy, ktoré sa zhromažďujú v dáždnikovom kvetenstve. Výška stopky nepresahuje 0,8 m. Plody vyzerajú ako kožovitá trojčlenná škatuľka. Prítomnosť krásneho rozkvetu a ľahké množenie robí z eucharis veľmi populárny a obľúbený dekoratívny kvet v kvetinárstve v interiéri.

Výsadba cibule

Eucharis môžu rozmnožovať semená aj deti. Spravidla sa na výsadbu používajú deti. Na rozdiel od iných plodín pestovaných v interiéri, materská žiarovka a eucharisová krovina potrebujú rozdelenie, výsledkom čoho bude mať každá časť štyri alebo päť žiaroviek. V tomto prípade je koreňový systém menej zranený a delenki sú najjednoduchšie zakoreniť a zarastať s deťmi v krátkom čase. Takéto delenki, podľa pravidiel výsadby, vstupujú do fázy kvitnutia v roku výsadby.

Najoptimálnejší čas na pestovanie tejto kvetinovej kultúry je marec. Je potrebné pripraviť pomerne priestranný kvetináč s dobrými drenážnymi otvormi. Technológia pristávania je nasledovná:

 • v spodnej časti kvetináča musíte vyplniť kvalitnú drenáž;
 • na odtok musíte vyplniť sypkú a dobre hnojenú zeminu, ktorá pozostáva zo zmesi listovej pôdy, kompostu a hrubého riečneho piesku;
 • žiarovka by mala byť umiestnená v hĺbke najviac 5 cm.

Ako transplantovať eucharis

Po výsadbe by mala byť rastlina napojená a umiestnená na teplom mieste. Dobrým výsledkom je použitie nižšieho zahrievania, pri ktorom sa pozoruje najrýchlejší a najaktívnejší rast a vývoj rastliny. Eucharis je dosť termofilný a preferuje teplotu, ktorá nie je nižšia ako 18 ° C. V podmienkach nedostatočnej teploty a nadmernej vlhkosti môže dôjsť k hnitiu cibule.

Funkcie transplantácie

Dospelá izbová rastlina pravidelne potrebuje transplantáciu. Odborníci odporúčajú vykonať takúto udalosť najmenej raz za tri roky. Optimálny čas na transplantáciu je prvé desaťročie marca, kedy sa kvetina indoor ešte stále nachádza v pokojnom štádiu.

Presádzanie sa uskutočňuje vo väčších kvetináčoch, čo je dôsledok rýchleho rastu. Je potrebné transplantovať veľmi opatrne, bez poškodenia listov a koreňového systému rastliny.

Následná starostlivosť

Eucharis sa vzťahuje na nenáročné izbové rastliny, ktoré sa nenáročné na starostlivosť a ľahko tolerujú niektoré chyby. Avšak s cieľom zachovať zdravú vnútornú kultúru a dosiahnuť krásne kvitnutie, Musia sa dodržiavať nasledujúce pravidlá pestovania:

 • pri výbere miesta sa odporúča uprednostniť jasné, ale skôr rozptýlené svetlo;
 • v južnej časti miestnosti je lepšie umiestniť izbovú kvetu, pretože priame slnečné žiarenie negatívne ovplyvňuje vzhľad;
 • po umiestnení na južné parapety popoludní musia byť listy rastliny zatienené, aby sa znížilo riziko vážnych popálenín;

Eucharis je pomerne teplomilná rastlina, takže teplota by sa mala pohybovať na úrovni 18 - 20 ° C;

 • závlaha by mala byť mierna a mala by sa používať výhradne stojatá voda pri izbovej teplote;
 • vo fáze intenzívneho rastu by sa polievanie malo vykonávať dvakrát až trikrát týždenne, pričom sa kontroluje neprítomnosť stagnácie vody;
 • rastlina potrebuje vrchnú úpravu vo fáze intenzívneho vývoja, ktorá by sa mala vykonávať pomocou tekutých hnojív s nízkym obsahom dusíka;
 • skoro na jar, pred začiatkom kvitnutia, je potrebné obmedziť režim zavlažovania a obliekania;
 • všetky vyblednuté stopky Eucharisov sú predmetom včasného odstránenia;
 • koncom jesene by sa mal závod premiestniť na chladnejšie miesto a monitorovať vlhkosť vnútorného vzduchu.

V lete by mala byť rastlina vytiahnutá na balkón, lodžiu alebo verandu. Je veľmi dôležité pamätať na to, že pri teplotách pod 8 - 10 ° C môže izbová rastlina zamrznúť a zbaviť svoje listy.

Kontrola škodcov a chorôb

Prítomnosť veľmi dobrej imunity nemôže vždy chrániť izbovú rastlinu Eucharis pred škodcami škodcami, ako sú strapky, svrab a roztoče. Na ochranu pred rastlinnými parazitmi je veľmi dôležité používať špeciálne systémové insekticídy ako Actellik a Fitoverm. Okrem toho, Eucharis môže byť ovplyvnená šedou hnilobou. Obzvlášť často sa toto ochorenie vyskytuje v podmienkach vysokej vlhkosti a nízkej teploty v miestnosti.

Eucharis: pestovanie a starostlivosť

Na ošetrenie rastliny je potrebné upraviť režim zavlažovacích opatrení a vykonať ošetrenie roztokom Bordeauxovej tekutiny. Šampión a Topaz majú tiež dobrú účinnosť. V prítomnosti ťažko poškodených oblastí sa vykonáva orezávanie na zdravé tkanivo a potom sa na neho použijú prípravky obsahujúce meď vo forme síranu meďnatého, Kuproksat a Oksikhoma. Aby sa zvýšila imunita a zlepšili ukazovatele odolnosti voči hlavným škodlivým činiteľom, je potrebné dodržiavať poľnohospodársku technológiu a včas vykonávať základné poľnohospodárske techniky.