Tipy

Očkovanie hrušky na jar: technológia a metódy


Očkovanie je vegetatívny spôsob množenia hrušiek kombináciou častí z niekoľkých plodín a často sa používa v záhradníctve. Spravidla sa takáto udalosť koná na jar, aby sa množili ovocné stromy a kríky bobúľ. Strom pestovaný z vrúbľovanej rastliny je schopný zachovať všetky kvalitatívne vlastnosti materskej rastliny.

Funkcie očkovania hrušky na jar

Správne a včasne naštepená hruška umožňuje vyriešiť niekoľko problémov naraz v podmienkach záhradkárstva:

  • umožňuje získať rozmanitosť odrôd, a to aj na záhradnej záhrade s obmedzeným priestorom naštepením niekoľkých odrôd na jednom ovocnom závode;
  • Pomáha rýchlo určiť, ktorá ovocná rastlina je najvhodnejšia pre záhradníctvo v domácnosti, a pomáha rýchlo nahradiť nepodobné odrody novými alebo sľubnými formami;
  • vzhľadom na príležitosť rýchlo pestovať materiál potrebný na pestovanie na rôznych zásobách;
  • je možné dokončiť tvorbu najsprávnejšej kostrovej základne koruny, ktorá bude odolná voči mrazu a iným nepriaznivým prírodným vplyvom;
  • očkovanie rastlín pomáha udržiavať odrodu, ak dôjde k poškodeniu stonky ovocných stromov.

Výsadba rastlín nie je príliš náročná. Hlavnými podmienkami sú potreba prísneho dodržiavania načasovania udalosti a vykonávania postupu očkovania, krok za krokom po zavedenej technológii. Záhradníci spravidla pestujú hrušku na jar.

Najčastejšie v záhradníctve boli jarné a letné očkovania rôznych druhov populácií. Tento postup sa vykonáva pred alebo na začiatku obdobia aktívneho toku miazgy, za suchého a dosť slnečného počasia. Niektorí záhradníci praktizujú letné očkovanie, ktoré sa vykonáva v prvých desiatich dňoch júla.

Ako urobiť hrušku

Očkovanie pre hrušky, popol, hloh, kdoule

Vakcinačný proces zahŕňa implantáciu obličiek alebo odrezkov v kmeňovej časti alebo vetve inej ovocnej rastliny. Akékoľvek implantovateľné komponenty sa nazývajú „štepy“. Priamo očkovaná rastlina je zásoba. Najčastejšie zaočkované na jeune alebo hruške. Menej populárna je vakcína pre hloh alebo kdoule. Technológia vakcinácie jarnými hruškami je štandardná bez ohľadu na druh zásob.

Pri výbere druhu zásob je potrebné zohľadniť niektoré botanické vlastnosti ovocných drevín:

  • ak sa odporúča pestovať letné odrody hrušiek na hornej časti koruny, potom sa na strednú časť koruny vykonáva štepenie jesenných odrôd a na spodnej úrovni sa naštepujú zimné odrody;
  • ovocné výsadby hrušiek so slabou rastovou silou sa získavajú štepením na dážďovku z kdoule, korytnačky, syrice alebo záhradnej šťuky;
  • odrody hrušiek naštepených na dule sú schopné vytvoriť úrodu sladšieho ovocia ako rovnaké odrody z voľne žijúcich hrušiek;
  • plody odrôd hrušiek naštepených na obyčajnom horskom popole často akumulujú významné množstvo trieslových kyselín v buničine, čo výrazne znižuje kvalitatívne vlastnosti zberanej plodiny.

Pri výbere populácie by sa malo pamätať na to, že očkovanie hrušiek na odrode horského popola veľmi často zlyhá. Medzi ruskými amatérskymi záhradníkmi sa všeobecne verí, že najlepšou zásobou záhradnej hrušky je divá hruška Ussuri. Podľa pozorovaní skúsených záhradkárov je však najlepšie použiť ako sadivo kultivované sadenice hrušiek alebo cotoneaster. Je dovolené používať popol z červeného pohoria s hruškovou kostrou s vysokou zimnou otužilosťou.

Odolnosť voči mrazu v zime sa odporúča dorásť do výšky jeden a pol metra, po ktorej sa na vrchol koruny môžu naštepiť menej odolné, ale lepšie známky. Takéto očkovanie môže výrazne zvýšiť nielen zimnú odolnosť, ale aj trvanlivosť lézia.

Hlavné metódy vakcinácie

Na uskutočnenie štepu ovocných plodín je potrebné použiť iba čistý a maximálne ostrý nástroj. Predtým by ste mali pripraviť záhradný nôž, pílku, záhradnú záhradnícku záhradu, valcovaný polyetylén, pásku na navíjanie a záhradnú var. Na urýchlenie procesu hojenia sa odporúča pridať do záhradnej vari heteroauxín v pomere 1 tabuľka. na 1 kg var.

V súčasnosti záhradníci používajú niekoľko metód očkovania vrátane použitia odrezkov a púčikov. Kopírovanie odrezkov môže byť jednoduché alebo vylepšené, rovnako ako spôsob rozštiepenia a pod kôrou. Výber spôsobu očkovania by sa mal zakladať na ukazovateľoch hrúbky potomka a zásoby.

Uskutočnenie jednoduchého kopírovania spočíva v tom, že dôjde k odrezaniu odrezkov a podnoží s približne rovnakými indikátormi hrúbky, po ktorých sa na seba nanesú a omotajú sa okolo vrúbľovacieho miesta niekoľkými vrstvami elektrickej pásky; uskutočňovanie zlepšenej kopulácie zahŕňa implementáciu rezu s výčnelkom, ktorý umožňuje, aby sa sion a zásoba vo vakcinačnej oblasti rýchlejšie a rýchlejšie rástli spolu.

Najčastejšie amatérske záhradníci hrušku očkujú rozdelene. Na tento účel je potrebné rozrezať podnož na pahýľ a potom pomocou sekerky urobiť štiepenie v lese. Pred použitím sekery sa odporúča odrezať kôru ostrým nožom v oblasti budúceho štiepenia, čo uľahčí očkovanie.

V tomto prípade sa odrezky na odrezky odrezajú na klin a vložia do rozštepu vyrobeného na pažbe. Hruškové štepy by sa mali inštalovať tak, aby okraje kôry na dno a pažba boli v tesnom kontakte. Po ukončení postupu sa štiepenie prekryje záhradným lakom a potom sa pevne izoluje izolačnou páskou.

Tipy a triky

Ukazovatele kvality fúzie v mieste vakcinácie závisia od správneho kontaktu kôry a kambínu, prostredníctvom ktorého vstupujú do rastliny všetky látky potrebné na výživu, rast a vývoj. Z tohto dôvodu sa musia kambiálne vrstvy na pažbe a potomkoch nevyhnutne zhodovať. Odporúča sa vakcinovať jednu zásobu niekoľkých odrôd rovnakej zrelosti.

Za najjednoduchšiu metódu sa považuje rozdelenie vakcíny. Takáto udalosť sa vykonáva veľmi rýchlo a vykazuje najvyššie percento prežitia. Skúsení záhradníci odporúčajú na vrúbľovanie odrezkov s tromi alebo štyrmi dobre tvarovanými púčikmi.

Opätovné štepenie hrušky sa uskutoční o dva roky. V prvom roku je potrebné odrezať konáre hore. V tomto štádiu je ľahšie vakcinovať ročné drevo. V druhom roku rastú a vyrastajú jednoročné výhonky. Spravidla sa neodporúča vakcinácia „vrcholov“ s voľným drevom. Pri silnom náraste vakcinácie sa uskutoční štípanie.

Ako zasadiť hrušku s odrezkami

Po očkovaní alebo opätovnom štepení pozostáva starostlivosť o rastliny z povinnej inšpekcie po dvoch týždňoch. Vakcína zakorenila, ak oblička zafarbila na zelenú. V poslednej dekáde jesene je dovolené používať popruhy. Je veľmi dôležité pravidelne zalievať ovocné porasty a uvoľňovať pôdu v blízkom stonkovom kruhu. Premnoženie, ktoré sa objavuje pod očkovacím miestom, je divoké, preto sa odporúča jeho systematické odstraňovanie.