Tajnosť

Lezenie New Dawn rose: nenápadná elegantná odroda v záhrade


Lezecká ruža „New Dawn“ alebo „New Dawn“, ktorá je bezproblémová a nenáročná na podmienky pestovania, patrí k veľkokvetým odrodám a zaslúži si jednu z najpopulárnejších ruží nielen v Európe, ale na celom svete.

Odrôdová charakteristika

Organizátorom ruže „New Dawn“ a autorom jej popisu je americká spoločnosť „Somerset Rose Nursery“. Odroda bola vyšľachtená v 30. rokoch minulého storočia, ale v dnešnej dobe nestratila svoj význam. Odroda New Dawn sa vyznačuje vlastnosťami, ako je vynikajúca vytrvalosť, dobrá rastová sila, veľa kvetov a slušná odolnosť proti mrazu. Lezecká ruža New Dawn je mutácia púčikov veľmi populárnej viackvetej odrody ružových ruží Dr. W. van Fleeta.

Plne otvorené kvety sú voňavé, v tvare pohára, polodvojité, s priemerom najviac 70 - 80 mm. Púčiky špicatého vzhľadu, svetloružové sfarbenie, keď sú úplne otvorené, sa stanú sviežimi, krémovo bielymi kvetmi s jemným ružovkastým nádychom. Kvety sú vysoko odolné voči nepriaznivým vonkajším faktorom, nezmiznú na slnku a nestrácajú svoju vonkajšiu príťažlivosť v dôsledku dlhodobých dažďov. Okvetné lístky vyblednutých kvetov padajú samy o sebe.

Odroda „New Dawn“ patrí do kategórie silno rastúcich lezúcich ruží, vytvárajú dlhé, elegantne visiace výhonky. Kríky pre dospelých sú dostatočne široké, aby vám umožnili používať ozdobnú kultúru na úpravu vertikálnych plôch. Listy sú malej veľkosti, s hladkým povrchom, svetlozelenej farby, náchylné k stmavnutiu.

Rose "New Dawn": vlastnosti odrody

Tipy na starostlivosť

Je dosť ľahké pestovať nenáročný stupeň „New Dawn“. Starostlivosť o rastliny si nevyžaduje veľa času a úsilia a spočíva v implementácii nasledujúcich jednoduchých opatrení:

  • pôda na pozemku na pestovanie popínavých ruží by mala byť priepustná a dosť voľná;
  • ak sa podzemná voda nachádza príliš blízko k povrchu, potom sa sadenice ruží vysádzajú na osobitne vybavených vyvýšeniach;
  • pri vykonávaní zavlažovacích opatrení je potrebné pamätať na to, že koreňový systém lezeckej ruže môže ísť do hĺbky asi o niekoľko metrov;
  • hnojenie minerálnymi hnojivami by sa malo striedať so zavádzaním organických látok, ale po vstupe do fázy intenzívneho kvitnutia sa neodporúča kŕmiť rastliny hnojivami s obsahom dusíka;

  • zalievanie vo všetkých fázach vegetačného obdobia by malo byť mierne, vykonávané večer, pomocou vody zohriatej na slnku;
  • najbežnejšou chorobou ružových kríkov v podmienkach domácej záhradkárstva sú rakovina múčnatka a kôra, na liečbu a prevenciu ktorých sa používa zmes Bordeaux a včasné odstránenie všetkých postihnutých výhonkov sa vykonáva následným spálením;
  • Aby sa zabránilo poškodeniu ružových kríkov najbežnejšími rastlinnými parazitmi, ako sú vošky a roztoče, odporúča sa ošetrovať vzdušné časti rastlín pomocou infúzie na báze žihľavy a presličky.

Pred začiatkom chladenia je potrebné kopať rastliny kompostom, zemou alebo dozretým hnojom. Ak sa pestujú v oblastiach so závažnými klimatickými podmienkami, odporúča sa viazať výhonky na zimu so smrekovými vetvami alebo trstinovými rohožami.

Využitie krajiny

Horolezecké ruže potrebujú ráno jasné slnečné žiarenie, ktoré umožní lístiu rýchlo vyschnúť z rosy a stane sa prevenciou proti plesňovým infekciám. Popoludňajšie slnečné lúče môžu spôsobiť popáleniny, takže oblasť na pestovanie lezeckej ruže popoludní by mala byť v čiastočnom tieni. Miesto pestovania „New Dawn“ musí byť kvalitne chránené pred nárazmi vetra a nahromadením hmôt studeného vzduchu. Najlepšie je umiestniť lezúce sadenice ruží na južnú stranu stavieb a ustupovať asi meter od steny budovy.

Lezecká ruža „New Dawn“ sa môže pestovať ako kríková plodina s veľmi malebným, zvislým typom výhonkov. Táto odroda je tiež vhodná na pestovanie na vysokých kmeňoch, ktoré tvoria atraktívny a hustý „klobúk“ lístia alebo kvetov. Odroda je schopná krajinárskej úpravy významnej oblasti a bude vynikajúcou ozdobou krajiny, ak bude umiestnená na pergolách alebo mreží. Lezecká ruža nie je o nič menej zaujímavá, ak sa pestuje na statívoch v strednej časti kvetinových záhonov. Pri výsadbe kvetinových záhonov sa táto odroda ruží úspešne kombinuje s červenými alebo fialovými plamienkami, ako aj s rôznymi druhmi pôdnych krycích ruží.

Recenzie kvetinárov

Kvitnutie "New Dawn", podľa amatérskych záhradníkov, je veľmi veľkolepé. Na pozadí jasne šedo-zeleného lístia sa vytvára veľké množstvo polodvojitých kvetov strieborno-bielo-ružovej farby. Kvitnutie je nepretržite po celé leto. Odroda je dokonale prispôsobená na kultiváciu na chudobných pôdach a čiastočnom tieni.

Väčšina pestovateľov kvetín využíva ružu New Dawn na samostatných výsadbách, kde je rastlina schopná dosiahnuť výšku 2 m. Dlhé a pomerne tenké výhonky sú schopné držať sa podpery a dorásť do štyroch alebo viacerých metrov. V tomto prípade kvetinové výhonky visia veľmi efektívne. Je dôležité si uvedomiť, že tento typ puzdra vyžaduje správne prerezávanie a viazanie.

Charakteristickou odrodovou vlastnosťou je zmena farby lístkov v závislosti od poveternostných podmienok. V dňoch jasného a slnečného počasia majú kvety takmer snehovobiele sfarbenie av chladnom a oblačnom období výrazný ružový odtieň. Vôňa ruží je veľmi príjemná a má pikantné tóny.

K veľkej ľútosti domácich pestovateľov kvetov sa v posledných rokoch predáva sadivový materiál ruží New Dawn, ktorý sa nevyznačuje opakovaným kvetom, ktorý je spôsobený pučaním na dlhých rýchlo rastúcich výhonkoch.

Ako zasadiť ruže

Táto odroda sa používa nielen ako lezecká ozdobná kultúra, ale aj ako krovina. Mnohí záhradníci pestujú túto odrodu vo forme voľnej kašovitej kríky. Rastliny majú vynikajúcu zimnú odolnosť a vysokú odolnosť proti hlavným chorobám rodu Rosaceae, vďaka čomu sú medzi záhradníkmi ešte obľúbenejšie.