Tajnosť

Bird cherry Virginia: rysy červenoplodej krásy


Bird cherry Virginia (Prúnus virginiána) patrí do rodu Cerasus z rodu Plum a pochádza zo Severnej Ameriky, kde výška dospelého stromu môže dosiahnuť 12 - 15 m. V posledných rokoch sa táto kultúra v našej krajine bežne používa v záhradníctve.

Botanický opis

Panenská čerešňa je strom s pomerne širokou a listovou korunou. V podmienkach záhradkárstva nepresahuje výška rastliny 5 - 7 m, čo uľahčuje starostlivosť a zber liečivých bobúľ. Mladé výhonky sú tmavohnedej farby. Na výhonkoch sú kónické puky v tvare vajca, ktorých farba sa mení od žltohnedej po tmavohnedú. Priemerná dĺžka obličiek je 0,3 - 0,5 cm.

Listy sú husté, lesklé, oválne alebo oválne kopijovité, dlhé 3-10 cm, zúbkované na okrajoch, s jasne zelenou hornou stranou a ľahším dnom. Na konci jesene získava list dekoratívnu červenkastú farbu. Kvetenstvo sú racemózy, skladajú sa z 15-30 bielych kvetov. Vrchol kvitnutia sa vyskytuje koncom jari, takmer okamžite po objavení sa listov. V severných oblastiach kvitnú panny v prvom letnom mesiaci.

Plody sú okrúhle kôstky s priemerom do 1 cm a svojou veľkosťou výrazne presahujú bobule čerešne obyčajnej. Dužina je kyslá, s výraznými adstringentnými vlastnosťami. Povrch úplne dozretého bobule je tmavočervený, takmer čierny, pre ktorý sa čerešňa všeobecne nazýva „červenoplodé“. Bobule majú vďaka svojmu chemickému zloženiu liečivé vlastnosti.

Odrody vtáčej čerešne Virginia sú samonosné a neplodné. V posledných rokoch chovatelia chovali odrody s červenými listami a ružovými kvetmi. Samotná čerešňa vtáctvo samotná je málo zaujímavá, má však veľmi účinnú formu Schubert (Prunusvirginiana Shubert) s ozdobnými listami a kvetmi. Na jar je listovník zelený a v lete mení farbu na tmavofialovú. Kvetenstvo sa vyskytuje v máji. Kvety sú ružovo-biele, početné, zozbierané v racemózových kvetenstvo zvislého typu.

Bird cherry Virgin Schubert: opis

Pestovateľské pravidlá

Pôda na výsadbu čerešne by mala byť vlhká, sypká a pomerne úrodná. Rastlina je odtieň tolerantná, ale rastie a vyvíja sa najlepšie v oblastiach dobre osvetlených slnkom. Panna čerešňa sa vyznačuje teplom a zimou otužilosťou (až do -35 ° C), čo šetrí čas a úsilie pri príprave rastlín na zimné mrazy vo väčšine regiónov našej krajiny. Rastlina sa šíri koreňovým potomkom a samočinne.

Tento druh je celkom odolný voči vtáčím motýľom, hlohom a iným bežným škodcom. Avšak v podmienkach domácej záhradkárstva podlieha sušeniu Fusarium.

Bird cherry Virginia je uvedený:

  • poddimenzované odrody;
  • plačová forma;
  • odrody loosestrife;
  • nepravidelné listy.

V modernom dizajne krajiny sa vtáčie višne vysádzajú jednotlivo aj v skupinách, sa používa na vytváranie živých plotov a posilnenie pôdy na mieste. Zarastené rastliny vstupujú do fázy kvitnutia približne vo štvrtom roku po výsadbe na trvalom mieste a rastliny pestované zo semien v šiestom. Sadenice zo semien v prvých rokoch rastú pomerne pomaly a vo veku dvoch rokov obyčajne nepresahujú 0,4 - 0,5 m.

Starostlivosť o výsadbu čerešní zahŕňa uvoľňovanie a burenie pôdy v blízkosti stoniek, zriedkavé zalievanie a pravidelné používanie organických a minerálnych hnojív. Každý rok vtáčie čerešne kvitnú hojne, ale úroda bobúľ sa vďaka jarným mrazom môže výrazne znížiť.

Funkcie zberu

Panenská čerešňa dozrieva o mesiac neskôr ako obyčajná čerešňa, ktorej bobule sú pripravené na zber pár mesiacov po hromadnom kvitnutí. Hybridné formy môžu medzitým úplne dozrieť. Ovocie je potrebné zbierať v suchom počasí, v štádiu plnej zrelosti, výber výlučne zrelých, tmavo červených alebo čiernych bobúľ. Nezrelé ovocie obsahuje kyanidové látky. Okrem toho kyselina kyanovodíková v bobuľkách môže pri nadmernej konzumácii vyvolať zlyhanie dýchacích ciest a paralýzu srdca.

Na zber sa odporúča používať malé prepravky alebo ploché prútené koše. Všetky nádoby musia byť čisté a suché. Bobule by sa mali umiestňovať na chladnom a dobre vetranom mieste. Optimálne zozbierané plodiny sa môžu skladovať niekoľko týždňov, ale je lepšie okamžite použiť bobule na spracovanie.

Najlepšie recepty

Bobule čerešne sa používajú vo varení aj v medicíne. Z nich sa najčastejšie pripravujú džúsy, občerstvenie a bobuľová múka. Tu sú niektoré z najobľúbenejších receptov v našej krajine, ktoré používajú čerešňu.

Názov receptuZložkyTechnológia varenia
Zaseknite sa v pomalom sporáku1 kg najväčšej čerešňovej višne 1 kg cukru 150 g čiernej egreše

200 g černice

Zázvor 50 g

200 ml šťavy z červených ríbezlí

V režime praženia varte cukrový sirup pridaním cukru do ríbezľovej šťavy.
Čerešňa uvarte v 200 ml vody a utrite ju, aby ste oddelili kosti. Pridajte zemiaky a ostružiny do zemiakovej kaše a znova trieť. Masu premiešajte so sirupom, po varení odstráňte penu, pridajte jemne hobľovaný zázvor. Zaseknutý džem povarte ďalších 5 minút a nechajte ho 1 hodinu variť pod vekom
Koláč s vtáčou čerešňoudroždové cesto 3 šálky vtáčej třešne 300 g cukru

1 šálka vriacej vody

Bobule dusíme cukrom a trú. Cesto rozvaľkajte na vrstvu a položte na dosku namazanú olejom. Na cesto položte vrstvu náplne a pečte 45 - 60 minút
Dusený, cherry vták, na, zima1,2 l vody
1 kg bobúľ
300 g cukru
Bobule bobúľte vriacou vodou po dobu 2-3 minút. Nalejte cukor do vody, povarte ho, nalejte bobule s týmto sirupom a trvajte 5-6 hodín pod pokrievkou v smaltovanej miske. Vypustite a varte sirup. Položte čerešňu do pohárov a nalejte vriaci sirup. Cork sa plechovky.

Bobule môžu byť tiež podrobené solárnemu alebo tepelnému sušeniu v peci. Táto metóda umožňuje takmer úplne zachovať liečivé vlastnosti ovocia.

Ako sa starať o vtáčiu čerešňu