Nápady

Poznámka pre letných obyvateľov: čo sa dá vysádzať po zemiakoch as tým


Zemiaky alebo Tuberous Solanum (Solánum tuberósum) sa týkajú trvalých hľuzových bylinných rastlín rodu Solanaceae z čeľade Solanaceae. Pri rozhodovaní, ktoré záhradné plodiny sa pestujú po zemiakoch a ktoré sa použijú ako predchodcovia tejto zeleniny, je potrebné zohľadniť botanické vlastnosti zemiakov.

Botanické vlastnosti

Rastlina má holé a rebrované stonky. Listy sú tmavozelené, prerušovane nespárované a pinzovito rozrezané, skladajúce sa z terminálu a niekoľkých párových bočných lalokov, ktoré sú umiestnené proti sebe. Kvety sú biele, ružové alebo fialové, zozbierané do rôznych štítov na apikálnej časti stoniek. Calyx a metla päťdielneho typu.

V nosných dutinách listov nachádzajúcich sa v podzemnej časti stoniek sa tvoria výhonky stolonu, ktoré zahusťujú hľuzy s povrchom pokrytým tenkou vrstvou korkového tkaniva. Vláknina hľúz obsahuje vysoké množstvo škrobu. Úplné zrenie nastáva v júli až septembri. Plody sú zastúpené tmavými zelenými jedovatými bobuľami s priemerom 1,8 - 2,2 cm, zelené vegetatívne časti rastliny obsahujú zásaditý sónín. Za zemiaky sa považuje Južná Amerika, na území ktorého sa teraz môžete stretnúť s divoko rastúcou kultúrou.

Prekurzory zemiakov

Pestovanie zemiakov v našej krajine je rozšírené takmer všade. Rastlinná kultúra je nenáročná, ale vyžaduje úrodnú a dosť uvoľnenú pôdu. Zemiaky by sa mali pestovať skoro na jar, pri dodržaní pravidiel striedania plodín.

Najlepšie prekurzory zemiakov sú:

 • zimný chlieb vrátane raže, hnojený organickými a minerálnymi látkami;
 • jednoročné strukoviny, napríklad hrach, vika, šošovica a fazuľa: ich korene zlepšujú kvalitu pôdy;
 • tekvica a zelený hnoj, ktoré priaznivo ovplyvňujú výnos zemiakov.

Ako pestovať pôdu po zemiakoch

Mali by ste sa tiež zamerať na zloženie pôdy a klimatické podmienky v kultivačnej oblasti.

Región alebo oblasť pestovania zemiakovPôdne a klimatické prvkyOptimálni predchodcovia
Chernozemská oblasťMierne kontinentálne podnebie, ukazovatele relatívneho zásobovania teplom a vlhkosťou, pravdepodobnosť polosuchých a suchých rokov dosahuje 15 - 25%Vrstva trvalých tráv, zimných kultúr, ľanu
Stredný pruhPiesková pôdalupina
Stredná oblasť čiernej Zeme, severný Kaukaz a oblasť VolhyMierne kontinentálne podnebie, úrodný chernozem a gaštanové pôdyZimné plodiny, kukurica, jednoročné trávy
Východná SibírPôdy sú holé, teplota je relatívne nízka, vlhkosť je často nadmerná, množstvo vzduchu je premenlivéObilniny, strukoviny a zmesi obilnín
Ural a Ďaleký východPríťažlivá pôda, klíma efektívne pre poľnohospodárstvoObilniny a strukoviny

To znamená, Za dobrých predchodcov zemiakov možno považovať plodiny:

 • jačmeň ozimný;
 • zimná raž;
 • ozimná pšenica;
 • jačmeň jarný;
 • konské bôby;
 • ovos.

Podľa fytosanitárnych ukazovateľov možno silážnu kukuricu, cukrovú repu a lucernu pripísať prijateľným predchodcom zemiakov. Zima a jarná repka, hrášok a vlčí bôb sú dobré, ale príliš nákladné predchodkyne, preto je lepšie radšej zasiať zimný chlieb. V okolí megacít a blízkych priemyselných stredísk sa odporúča pestovať zemiaky po ročných bylinách a ďateline po dobu jedného roka používania.

Čo pestovať po zemiakoch

Zemiaky sú veľmi dobrým predchodcom pre väčšinu ďalších populárnych a bežných záhradných plodín:

 • mrkva, cibuľa a uhorky;
 • stolová repa, daikon, reďkovka, reďkovka a repa;
 • zelené plodiny, ako sú rôzne druhy šalátu, šťaveľ a špenát.

Je dôležité pamätať na to, že po tom, čo sa predstavitelia nočnej rodiny, vrátane rajčiakov a zemiakov, nemalo pestovať jahody.

Správne plánovanie plodín na budúci rok je zárukou vysokej produktivity.

Spoločné pristátie

Spoločná výsadba zeleniny a zelených plodín je veľmi dôležitá s obmedzenou plochou lokality. Okrem toho, pomáhajú zvyšovať celkovú produktivitu záhradných plodín a chránia ich pred poškodením mnohými škodcami a chorobami.

 • Fazuľa pestovaná medzi radmi zemiakov môže ďalej obohatiť pôdu dusíkom a zemiaky chránia strukoviny pred bruchom.
 • Nechtíky, nasturtium a nechtík bránia porážke zemiakov háďatkami zemiakovými.
 • Biely kapusta, kukurica, cibuľa a cesnak, baklažán a špenát, chren a mäta sú vzájomne prospešnými susedmi pre zemiaky.

Zemiaky: rastie

Je nežiaduce pestovať zemiaky vedľa slnečnice a paradajok, ktoré môžu spôsobiť porážku neskorou plesňou. Nežiaducimi susedmi záhradných plodín sú tiež čerešne, vrátane plsti, ako aj červenoplodé a aróniové a veselé bobule a maliny.