Otázky a odpovede

Vertikálne terénne úpravy


Na mojom pozemku mám vysoké pergoly 3 metre, na ktorých rastie dievčenské hrozno, je to krásne a vytvára tiene na mojom slnečnom pozemku, ale postupom času boli problémy s prerezaním hrozna a obzvlášť ťažké ho prerezať, aby sa zachoval tvar oblúkov. Možno niekto vie, ako to urobiť bez použitia ďalších zariadení. S manželom sme postavili vysoké rebríky, pomocou ktorých krája hrozno, a keď som na zemi, poviem mu, kde má krájať, aby bol tvar krásny. Tu je fotografia oblúkov, ale tu bolo hrozno ešte mladé a tento rok to bolo veľmi zarastené, hoci sme ho na jeseň dobre porezali.

Odpovede:

Celým tajomstvom správneho prerezávania hrozna je prerezanie staršej viniča v porovnaní s inými viničmi (mladé). Ale potom nevyhnutne poznamenal, ako autor otázky správne poznamenal, strata formy. Aby sa zachoval tvar oblúka a súčasne sa umožnilo ďalšie dozrievanie hrozna, je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel: najlepšie je začať rezať hrozno na jar a bližšie k začiatku leta - vtedy sa pozoruje jeho aktívny rast. Po druhé, postup pre prerezávanie viniča (poznamenávam staré vinice) by sa mal vykonávať pravidelne. A po tretie, ak sa naozaj nemusíte uchýliť k ďalším prostriedkom na zachovanie tvaru oblúka, stále musíte obetovať kvalitu samotnej rastliny, to znamená jej potenciálnu schopnosť neustále sa rozvíjať a rásť - preto sa musí mladé hroznové víno tiež znižovať na úkor kvality rastliny.
Takto buď čiastočne obetujeme kvalitu rastliny, ale zachováme viac-menej oblúkový tvar alebo stratíme estetiku, ale máme zdravý, neustále rastúci hroznový bob.

S pozdravom, Igor Nikolaev.