Tajnosť

Prečo ľalia žltne a zaschne


Lily z Latinského Líliea sa týka populárnych cibuľovitých rastlín z čeľade Liliaceae alebo Liliaceae. Táto kvitnúca rastlina sa pestuje ako izbová a záhradná plodina vo väčšine krajín, vrátane Ruska, ale počas kultivačného procesu sa často môžu vyskytnúť problémy. Aby sa minimalizovali negatívne následky na ľalie, je potrebné nielen včasne a správne určiť príčinu choroby ľalie, ale tiež vedieť, čo je potrebné v každom prípade urobiť.

Problémy s pestovaním ľalie

Ľalie patrí medzi pomerne ľahko udržiavateľné a nenáročné rastliny, takže skúsení amatérski záhradníci nemajú problémy s týmto cibuľovitým trvalkom. Vždy však existuje riziko ochorenia rastlín a ak sa konvalinky žltli alebo zafarbili listami a ich hrdlo sa znížilo alebo bolo pozorované skrútenie, mali by sa upraviť parametre, ako je zloženie pôdy alebo režim zavlažovacích opatrení.

Pomerne často sú okrasné kvitnúce rastliny Lílium postihnuté chorobami alebo napadnuté rôznymi parazitmi rastlín, čo tiež nepriaznivo ovplyvňuje ich vzhľad a vitalitu. Existuje niekoľko dôvodov, prečo listy žltnú na plodinách divočiny, a zachovanie zdravia dekoratívnej izbovej alebo záhradnej rastliny závisí od najrýchlejšieho a správneho určenia príčin takého porušenia.

Prečo sú listy žlté a suché

Letecká časť ľalie zožltne alebo listy zaschnú z niekoľkých dôvodov, medzi ktorými môžu byť chyby v starostlivosti o dekoratívnu kultúru, alebo poškodenie rastlín rôznymi chorobami alebo škodcami:

 • Porážka Líliovej kultúry Fusarium alebo mäkká hniloba je sprevádzaná výrazným spomalením rastu a vývoja rastliny. Žltnutie sa najskôr pozoruje na spodných listoch, potom sa rýchlo šíri do hornej časti. Najčastejšie je nevyvinutá apikálna časť stonky postihnutá hnilobou. V tomto prípade je žltosť listov sprevádzaná sčernením vrcholu. Spravidla je takáto choroba vyvolaná dlhými a veľmi silnými dažďami.
 • Prvé znamenie porážky ľalie neskorá pleseň je hnedé špinenie na stonkách a listy pri tejto chorobe rýchlo žltnú a padajú z rastliny. Pri skúmaní žiarovky sú viditeľné škvrny a oblasti rozpadu stupnice. Táto choroba je veľmi nebezpečná pre ľalie a často spôsobí smrť rastlín v krátkom čase.
 • Ďalšou pravdepodobnou príčinou žltnutia listov ľalie môže byť porážka dekoratívnej kultúry takým hmyzím škodcom, ako je háďatka listová, Poškodenie rastlín, okrem žltnutia a vysychania listov, je sprevádzané pomalým rastom a absenciou kvitnúcich ľalií. Hlístice sa usadzujú medzi šupinami na cibuli, takže môže byť mimoriadne ťažké včas zistiť parazit rastlín.

Lily Škodcovia: Bojujte

Ako preventívne opatrenia sa odporúča:

 • dodržiavať pravidlá striedania plodín a pestovania Lílium;
 • poskytnúť kvetinovej kultúre všetky živiny potrebné na plný rast a vývoj vrátane stopových prvkov;
 • vybrať najodolnejšie odrody na pestovanie a pestovanie;
 • včasné ošetrenie pôdy;
 • na profylaktickú liečbu používajte imunomodulátory - „Imunocytopyt“, „Zirkón“, „Epín“, humát alebo „Eko-gél“.

Na ošetrenie kvetinových záhonov sa môžu použiť ľudové liečivá a chemické prípravky.

Prečo sa listy skrútia

Trochu menej ako žltnutie sa amatérski záhradníci stretávajú s problémom silného curlingu listov. Zároveň sa zachováva ich zelené sfarbenie. Dôvody takýchto zmien sú najčastejšie tieto:

 • reakcia ozdobnej kultúry na chyby v starostlivosti alebo na vonkajšie faktory, vrátane podmienok nízkych teplôt;
 • prítomnosť neustále vlhkej pôdy v kvetinovej záhrade alebo kvetináči, ktorá spôsobuje tvorbu pôdnej kôry a zhoršuje prístup vzduchu do koreňového systému;
 • poškodenie vnútornej strany listov malými parazitmi sania alebo nahlodania rastlín;
 • porážka ľalie vírusovými chorobami.

V závislosti od príčiny sa odporúča okamžite vykonať príslušné jednoduché preventívne alebo terapeutické opatrenia:

 • na ošetrenie ľalie akýmikoľvek antistresovými látkami vrátane osvedčeného lieku Zircon;
 • upraviť schému zavlažovacích činností;
 • bezchybne použite mulč alebo urobte plytké uvoľnenie pôdy po daždi alebo zalievaní, aby ste zabezpečili vzduch v koreňovom systéme rastlín;
 • ošetrujte okrasné rastliny insekticídmi alebo modernými akaricídmi.

Ak je na vnútorných ľaliách zaznamenané skrútenie listov, odporúča sa transplantáciu kompletne nahradiť pôdnou zmesou.

Choroby pri nesprávnej starostlivosti

Zmena vzhľadu ľalie nie je vždy spojená s škodlivými faktormi. Pomerne často trpí okrasná rastlina následkom nesprávnej starostlivosti vrátane nedodržiavania diéty a zalievania. Medzi najbežnejšie problémy spôsobené porušeniami v rastúcich technológiách patria:

 • žltnutie na listoch medzi žilami je možné pozorovať pri nadmernej kyslosti pôdy v pestovateľskej oblasti;
 • na zle odvodnenej pôde sa pozoruje nadmerné zvlhčenie cibuľky a koreňového systému, čo spôsobuje zmenu zafarbenia listov;
 • poškodenie vzdušnej časti ľalie neskorými jarnými mrazmi často spôsobuje deformáciu listov alebo zakrivenie stonkovej časti rastliny, najčastejšie tento problém sprevádza kultiváciu tubulárnych hybridov.

Nemenej problémy môžu spôsobiť nedostatok železa v pôde alebo chlorózu, čo sa prejavuje najmä na mladých listoch ľalie. V tomto prípade získava letecká časť rastliny necharakteristickú žltú farbu. Odchýlka sa môže vyskytnúť pri pestovaní ľalií na vápenatých pôdach s vysokou úrovňou kyslosti alebo pri zamokrení pôdy. Na nápravu situácie je potrebné vykonať hnojenie koreňov alebo listov železom.

Ľalie: pestovanie a starostlivosť

Ďalším dôvodom zmeny farby a vzhľadu listov Lílium je nedostatočné alebo nadmerné množstvo dusíka, preto by sa pri výbere hnojív mali starostlivo zvážiť ich zloženie a prísne sa riadiť schémou kŕmenia odporúčanou technológiou pestovania ozdobných kultúr. Ak bude poľnohospodárska technológia plne dodržaná, bude ľalia zdravá a krásna.

Pozrite si video: Colica lalia (November 2020).