Tajnosť

Ako pestovať Jiřiny zo semien


Ako získať semená dahlia: pestovanie a starostlivosť o nich vzrušuje mnoho milovníkov záhradných kvetín. Dahlias sú kvety, ktoré majú obrovské množstvo odrôd. Každá odroda má svoje vlastné odtiene. Kvitnú celé leto až do polovice jesene. Kríky sa množia niekoľkými spôsobmi: korene a semená. Starostlivosť o nich nie je príliš náročná.

Niektoré odrody dahlia

Táto kultúra, ktorá rastie takmer v každej domácnosti, je zastúpená v obchodoch mnohými odrodami. Celkovo je zaregistrovaných viac ako 15 tisíc! Zoberme si niektoré z nich:

  1. Jeden riadok. Odrody s usporiadaním okvetných lístkov v rade. Táto rastlina má vždy otvorené puzdro. Stonka rastie 25-50 cm na výšku.
  2. Peony-. Majú nádhernejšie kvetenstvo s lístkami umiestnenými vo viacerých radoch. Púčik je pomerne veľký. Môže dosiahnuť priemer 20 cm a výšku nôh od 60 do 120 cm.
  3. Pre golierom. Vyzerajte veľkolepo vďaka dvom radom lístkov rôznych veľkostí. Každý rad môže byť maľovaný v rôznych odtieňoch farieb.
  4. Pomponem. Tieto Jiřiny majú elegantné sférické puky s priemerom 3 až 9 cm, jednotlivé kvety dorastajú do 20 cm.
  5. Kaktusu. Vzhľadom pripomínajú štetinatý ježko. Tento vzhľad je vytvorený zvinutými kvetenstvami. Sú ako ihly.
  6. Vtipní chlapci. Má veľmi svieži kvet. Priemer kvetov je 10 cm, netvorí hľuzy. Rastlina je ročná.
  7. Dandy. Polodvojitá odroda s pôvodnými kveteninami rôznych farieb. Rastlina patrí do podrozmerných odrôd.
  8. Piccolo sa môže pestovať v kvetináčoch na verande av kvetinovom záhrade. Odroda je poddimenzovaná, vysoká 40 - 45 cm.
  9. Unvins Trpaslík do výšky 60 cm má rozvetvené stonky s kvetmi s priemerom 6 - 9 cm, existuje veľa farebných odtieňov.

Najväčší počet odtieňov sa dá zaradiť medzi dekoratívne odrody. Ich kvety sú veľké, od 10 cm a viac. Veľkosť púčika 25 cm nie je neobvyklá, sú jednoduché a froté. Tieto dahlias môžete pestovať zo semien, ktoré pestujú sami.

Pestovanie kvetín zo semien

Ako pestovať dahlias: pestovanie zo semien alebo hľúz na výber? Ak si kúpite osivo v obchode, určite dostanete tašku so zmesou rôznych typov, ale približne v rovnakej výške. Po ich vysadení na záhrade uvidíte čoskoro veľa farebných pukov rôznych farieb, tvarov a veľkostí. Ale ich rast bude približne rovnaký. Poddimenzované kvety skôr ako ich vysoké náprotivky. V prípade vysokých rastlín je dobré stavať rekvizity, inak môžu kvety lietať ako púpava.

Semená sadeníc sa môžu pestovať nezávisle. Ak to chcete urobiť, musíte sa starostlivo pozrieť na vyblednuté puky. Mnohé z nich vykazujú bolesť. Je pevná, má svetlozelený odtieň. V zrelom stave sa stáva tmavočervenou a pripomína malý kužeľ. Keď zaschne (je to vidieť na šupinatých šupinách), je čas zbierať semená. Sú užitočné pre pestovanie dahlia zo semien. Semená dozrievajú na jeseň pri vysokej vlhkosti počas dažďov. Krabice musia byť chránené pred zrážkami nepremokavým filmom. Ak dôjde k mrazu, je lepšie strihať stonky krabicami a priviesť ich do domu. V nádobe s vodou za pár týždňov dozrievajú.

Zrelé boxy sa odrežú zo stonky a jemne sa otvoria. Vnútri je 10-15 semien. Za priaznivých podmienok sa môžu skladovať doma 3-4 roky. Ako pestovať plodinu a kedy pestovať semená?

Pestovanie sadeníc sa začína prípravou pôdy. Na jeseň musíte vziať rovnaké množstvo piesku, trávnika a humusu, zamiešať ich a preosiať. Ďalej sa musí pôda zahriať a ošetriť roztokom mangánu. Deje sa tak s cieľom bojovať proti chorobám a rôznym škodcom. Ošetrená pôda sa naleje do misiek (nádob, zásuviek) a navlhčí sa. Semená rastlín by mali byť v hĺbke 1 až 2 cm, vzdialenosť medzi nimi je 3 cm. Nádoby s pôdou a semenami sa umiestnia na teplé miesto, kde sa teplota udržuje od 23 do 25 stupňov. Krabice s budúcimi sadenicami vyžadujú dobré osvetlenie. Musia byť na vrchu uzavreté priehľadným filmom.

Dni po 10 alebo o niečo skorších klíčkoch sa objavia. Fólia sa odstráni z krabíc. Pre sadenice nie sú príliš napnuté, musí byť naďalej dobre osvetlené. Sadenice je potrebné navlhčiť. Je lepšie to urobiť pomocou striekacej pištole bez erodovania pôdy. Stagnácia prebytočnej vody povedie k chorobám rastlín. Pre letničky sa semená vysádzajú hneď na začiatku apríla. Ak ich vysadíte o mesiac skôr, budú mať kvety pomerne silný a silný koreňový systém.

Keď sa na stonkách objavia 3 - 4 listy, je potrebné ponoriť sadenice dahlia. Na tento postup sa pripravia samostatné poháre. Musia byť vyplnené rovnakou pôdou, v ktorej semená rástli. Na dne každej šálky sa vytvorí otvor na odtok prebytočnej vody. Každý sadenice sa opatrne vykopal a vysadil v pohári. Z rozprašovacej pištole sa vystrelí klíčok. Do 10. až 20. mája by klíčky mali byť pripravené na výsadbu na záhrade. Ale poponáhľajte sa s pristátím za to nestojí. Je lepšie počkať, kým hrozba mrazu úplne nezmizne. Medzitým môžete sadenice stvrdnúť a na 5-10 minút ich vynášať na čerstvý vzduch.

Semená dahlias

Výsadba na otvorenom priestranstve

Letné Jiřiny: na niektorých miestach by sa mala pestovať. Výsadba a pestovanie Jiřiny sa uskutočňujú v dobre osvetlenom kvetinovom zástere oplotenom pred vetrom. Ak fúka silný vietor, dahlia sa môže zmeniť na púpavu, ktorá rýchlo stráca svoje plátky. Je dobré, ak je kvetinový záhon v určitej výške. To nedovolí stagnácii vody v zemi. Pôda je žiaduce mať neutrálne alebo mierne kyslé zloženie. Na jeseň sa miesto oplodní humusom, hnojom alebo kompostom.

Pred výsadbou na otvorenom teréne je každá rastlina hojne napojená a ponechaná 2 hodiny, potom je zo skla vybraná a vysadená do zeme. Ak boli počas potápania použité šálky rašeliny, rastliny sa do nich vysádzajú priamo. Do otvoru sa naleje trochu humusu v zmesi s popolom. Vzdialenosť medzi rastlinami je asi 25 cm. Rastliny sa zvyčajne zakorenia zvyčajne rýchlo a bez problémov. V polovici leta sa objavujú svetlé kvety rôznych odtieňov. Kvitnutie Dahlia pokračuje až do začiatku novembra. Kvitnúce kvetinové záhony je možné vidieť na mnohých fotografiách a videách, ktoré sú v špeciálnych obchodoch, časopisoch a brožúrach.

Semená Dahlias: Príprava na siatie

Záver k téme

Dahlias sú krásne a milované mnohými. Existuje veľké množstvo odrôd. Fotografie s ich obrázkami sa často nachádzajú na stránkach časopisov. Gratulačné videá obsahujú aj tieto svieže kvety. Populárne je veľa odrôd. Napríklad: Legrační chlapci (celá veľká rodina), Figaro Mix, Piccolo, Harlequin Mix, Dandy, Bishop's Children, Rigoletto Mix, Diablo Mix, Mignon, Monarch, Dandelion a mnoho ďalších.

Semená dahlia sa môžu pestovať samostatne.

Na jar ich môžete zasadiť a pestovať sadenice. Sadenice sa vysádzajú na otvorenom teréne kvetinovej záhony, kde do polovice leta kvitnú krásne kvety.

Starostlivosť o zariadenie nie je nijak zvlášť náročná. Je len potrebné monitorovať možný výskyt chorôb. Hlavné: šedá hniloba, fusárium, biela hniloba. Pri šedej hnilobe sa na listoch objavia hnedé škvrny a prechádzajú do všetkých častí rastliny. Listy a puky sú suché a umierajú. Príčinou choroby je zamokrenie. Fusarium infekcie vedie k smrti koreňového systému, ktorý hnije pri základni. Biela hniloba ovplyvňuje jednotlivé výhonky, na ktoré zomrú všetky kvety. Výsadba dahlias: semená je možné kúpiť alebo pestovať - ​​to je lacná voľba pre zdobenie územia v blízkosti domu. Fotografovať môžete v lete a v zime ju môžete obdivovať v dome.

Pozrite si video: Květiny pro svého tchána - semena Gergina Dahlia (Jún 2020).