Tajnosť

Rozmnožovanie semien gladioli


Pestovanie semien mečíka je zvyčajne preferované odborníkmi. Pre amatérskych záhradníkov môže byť taký postup výsadby príliš dlhý a časovo náročný. Ak viete, ako správne množiť semená gladioli, môžete pestovať nielen rastliny ročne, ale tiež vyvíjať nové hybridné odrody týchto krásnych majestátnych kvetov.

Pred pestovaním gladioli u detí alebo semien by ste si mali preštudovať čo najviac dostupných informácií o tejto téme. Pomôžu vám nielen knihy, ale aj životné skúsenosti profesionálnych záhradkárov. Zhromaždené informácie budú užitočné najmä vtedy, ak si chcete vytvoriť novú odrodu sami. Po zbere semien pre výsadbu mečíka by malo byť úspešné. Pri výbere sadivového materiálu musíme vziať do úvahy, že hybridné odrody vo väčšine prípadov nezískajú semená.

Keď je túžba získať vašu osobnú rozmanitosť veľká, môže byť pestovanie gladiolu zo semien mimoriadne zaujímavé, napriek zložitosti a svedomitosti. Prvým krokom je nezávislé umelé opelenie kvetov mečíka. Je to zložitý proces, ktorý musí byť pridelený dosť času. Náhle, bez pochopenia, to nestojí za to ho vyrábať, pretože môžete zničiť materské rastliny. Zvyčajne sa opelenie uskutočňuje, aby sa získala nová rastlina alebo kvety skorého kvitnutia neobvyklého tvaru a farebnej schémy.

Ako opeľovať

V prírodnom prostredí nie sú tieto kvety samy opeľované. Peľ kvetov dozrieva neskôr ako sa palička otvára. Gladiolus je opeľovaný včelami alebo nárazmi vetra. Je však ťažké kontrolovať, s akou kvetinou materská rastlina prechádza. Preto by sa tí, ktorí sa rozhodli rozmnožovať gladioly semenami, mali naučiť opeľovať kvety sami, aby mohli rozmnožovať rastliny s danými vonkajšími vlastnosťami.

Umelé opelenie sa vykonáva takto:

  1. Prašníky sú starostlivo oddelené od kvitnúcich kvetov otca.
  2. Opatrne rozrežte časti kvetov na obyčajný papier a nechajte dozrieť.
  3. Po rozliatí peľu, ktorý bude znamenať dozrievanie, sa dôkladne zozbiera.
  4. Prašníky sa odrežú z materských rastlín. Materské kvety sú pokryté gázovými vreckami a čakajú na otvorenie paličky.
  5. Na stigmu paličky pomocou malej kefky sa nanesie peľ zozbieraný z kvetov otca a potom sa na kvetinu znovu položí gázový vak.
  6. Na opeľovanie rastlín visí visačky s údajmi o rodičovských kvetinách.

Ak postup zlyhá prvýkrát, nezúfajte. V súvislosti s jeho komplexnosťou je lepšie metodicky opeľovať, kým nie je možné dosiahnuť ideálny výsledok. Viac ako 2-3 kvety na jednom stopkách by sa nemali opeľovať, je lepšie odstrániť prebytočné kvety, Vrecká sa vyberú, keď sa v kvetinách objavia škatule na osivo.

Ready-made semená gladioli vyzerajú ako malé tenké taniere s klíčkom v strede a celkovou veľkosťou nie viac ako 0,02 cm v priemere. Zvyčajne sú v semennej nádobe umiestnené až do 180-200 kusov. Je potrebné ich skladovať vo vnútri, v príliš suchých alebo mokrých podmienkach môže pripravený sadivový materiál rýchlo stratiť klíčivosť.

Príprava bambusových cibuľových semien a gladioli

Rastúce gladioly zo zozbieraných semien

Varené semená sa vysádzajú na konci zimy. Pre výsadbu je substrát nevyhnutne pripravený z riečneho piesku a rozpadnutých listov v pomere 1: 2, môžete pridať trochu slanú pôdu. Samotné semená tesne pred výsadbou počas 3 hodín sa namočia do špeciálneho roztoku humátu sodného. Semená nie sú kvôli malej veľkosti zakopané do zeme, ale sú povrchovo distribuované na substráte. Kontajner s pristátím je uzatvorený filmom a odoslaný na teplé miesto.

Keď pôda vyschne, pôda sa zvlhčí a film sa každý deň odstráni na 30 až 40 minút, aby sa vetralo a odstránil nahromadený kondenzát.

Po 6 až 8 týždňoch je možné zorganizovať tvrdenie rastúcich sadeníc. Kontajnery sa prepravujú vonku a pokrývajú pristátie pred slnečným žiarením v prvých dňoch. Potom sa dĺžka pobytu predĺži asi o 1 hodinu. Sadenice naďalej rastú v debnách až do pádu, ale ak sú výsadby husté, môžete ich transplantovať do otvorenej pôdy. Ak budete postupovať podľa pravidiel starostlivosti o sadenice, potom po 12 mesiacoch môžete očakávať tvorbu mladých cibúľ do veľkosti 8-14 mm. Vykopávajú sa zo zeme tesne pred začiatkom chladného počasia a ukladajú sa do gázových vreciek v zavesenej forme na vetranie. Ideálne by bolo chladné a suché miesto. Ak nie je možné zavesiť, cibuľa sa zloží do zásuviek vo vrstvách. Zároveň by výška jednej vrstvy nemala byť vyššia ako 50 mm.

V druhom roku poteší gladioli záhradník prvými kvetmi výslednej novej odrody. Zaznamenané výsledky môžu posilniť presvedčenie, že je veľmi ťažké pestovať gladioly zo semien, a dokazujú, že nič nie je nemožné a že s náležitou starostlivosťou vysadiť gladioly týmto neobvyklým spôsobom môže byť tiež veľmi úspešné.

Samozrejme, niekto je oboznámený s obvyklým procesom, v ktorom je potrebné zbierať a zasadiť deti gladioli. Vyžaduje si to menej času, takže ho používajú takmer všetci záhradníci. Tento spôsob pestovania kvetín vám umožňuje uložiť vlastnosti odrody, čo nie je možné pri pestovaní zo semien. Malo by sa však zabúdať na pestovanie nových odrôd v prípade použitia tradičných metód množenia gladioli.

Gladiolus Care

Pozrite si video: Jak pěstovat gladioly neboli mečíky. Gladiolus (Jún 2020).